החרמה וקנסות: תקנות הקורקינטים נכנסו לתוקף בת"א

מפעילות הקורקינטים יחוייבו לשירות גם בדרום העיר ■ בינתיים משיקה בירד דגמי כלים חדשים ועמידים יותר בישראל, אך מנגד מתגבשת תנועת מחאה חדשה נגד הקורקינטים בתל אביב ■ חברת ליאו משיקה את השירות באילת

שגיא כהן
שגיא כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אשה על קורקינט חשמלי בסן פרנסיסקו
קורקינט חשמליצילום: בלומברג

עיריית תל אביב תחרים קורקינטים שהושארו בצורה שמפריעה לסדר הציבורי ותקנוס את החברות המפעילות - כך על פי תקנות שנכנסו היום (ה') לתוקפן. החברות עשויות במקרים מסוימים להטיל על המשתמשים את התשלום.

התקנות החדשות מגבילות ומסדירות את פעילותן של החברות המפעילות שירותי השכרה ושיתוף אופניים וקורקינטים חשמליים בעיר. על פי עיריית תל אביב, מטרתה לאפשר פעילות של מיזמים כאלה כדי להגדיל את מגוון אמצעי ההתניידות בעיר, אך גם להתמודד עם בעיות שעליהן מתלוננים התושבים, כמו הפרת הסדר במרחב הציבורי ופגיעה בבטיחות של הולכי הרגל והרוכבים.

במסגרת התקנות, יוגדרו אזורי חניה מוגבלים שרק בהם ניתן יהיה להחנות את הקורקינטים. זאת לעומת המצב כיום, שבו אפשר להשאיר את הקורקינט בכל מקום. בשלב הראשון יסומנו אזורים ברובע 3 (חוף הים ממערב, אבן גבירול ממזרח, נחל הירקון מצפון וקו הרחובות בוגרשוב, שד' בן ציון ומרמורק מדרום). באזורים אלה, קורקינטים שיימצאו חונים מחוץ לתאי החניה הללו - יוחרמו. בהמשך השנה יוגדרו תאי חניה גם בשאר העיר.

גם בשאר שטחי העיר תוטל אחריות על המפעילות לדאוג שהמשתמשים משאירים את הקורקינטים והאופניים מבלי לחסום מדרכות ומעברים. 

בנוסף, העירייה תגביל את כמות הקורקינטים בעיר (2,500 כלים לכל מפעילה), והן יחוייבו לאפשר השכרה והחזרת כלים בכל רחבי העיר ללא אפליה. עד היום החברות לא אפשרו להשאיר ולאסוף קורקינטים באזורים שלמים בדרום העיר. מעתה השירות זמין באופן מלא גם שם. במסגרת התקנות תיאסר הפעלת אזעקה וצפצוף מהכלים בשעות הלילה, והחברות יחוייבו להעביר מידע לעירייה לצרכי מחקר ויפעילו מוקד שירות.

עם זאת, בינתיים מתגבשת מחאת תושבים נגד הקורקינטים, היוצאת נגד "הקורקינטים שגוזלים את המרחבים הציבוריים בתל אביב ובסביבתה ומסכנים את חיי הרוכבים והעוברים ושבים". יוזמי "מחאת הקורקינטים" פרסמו תמונות וסרטונים שלהם מפנים כלים שחסמו מעברים, והודיעו כי הדביקו מדבקות אזהרה על כ-1,000 כלים שבהם מוזהרים הרוכבים מהסכנות הטמונות בשימוש בהם.

החברות העיקריות שלגביהן התקנות נוגעות בתל אביב הן חברות הקורקינטים בירד, ליים ו-ווינד וחברת האופניים מובייק. מפעילה נוספת, חברת ליאו הישראלית, הפסיקה את פעילותה בתל אביב השבוע ללא הסבר ברור – אף שקיבלה מהעירייה היתר להצבת הכלים ברחבי העיר. היום הודיעה ליאו כי חתמה על הסכם עם רשת המלונות פתאל, ותקצה קורקינטים לשימוש האורחים ב-10 המלונות של הרשת בעיר אילת. בחברה מבהירים כי ניתן יהיה להציב את הכלים רק בתחנות מוגדרות מראש, ולא בכל רחבי העיר.

אורך החיים הממוצע - חודש בלבד

ה-Bird One
ה-Bird One צילום: מיכאל חקימוב

חברת בירד הודיעה שהיא מביאה לארץ דגמים חדשים של קורקינטים שיחליפו את הקיימים בצי הנוכחי. ה-Bird One הוא קורקינט שפותח על ידי בירד עצמה, ואמור להיות עמיד יותר בפני פגיעות, גשם ואבק, בעל יציבות גבוהה יותר ועם חיי סוללה ארוכים יותר. בדומה לקורקינטים של חברות אחרות הפועלות בעיר, יש בו גם צג.

עבור בירד, עמידות הקורקינטים קריטית למודל העסקי. התחלופה, התחזוקה והתיקונים התכופים של הקורקינטים גרמו לעלויות תפעול גבוהות מאוד. למשל, לפי בדיקת אתר קווארץ בשנה שעברה, אורך החיים של קורקינט שנמצא בשימוש בירד הוא חודש בלבד - ואז היא צריכה להחליפו. הצי החדש של "בירד וואן" שכבר נכנס לפעילות בחודשים האחרונים בחו"ל, אמור להפחית עלויות אלה ולשפר את היכולת של בירד להרוויח. לאחרונה צייץ טראוויס ואנדרזנדן, מנכ"ל בירד, כי הקורקינטים החדשים מהווים 75% מהצי והחברה מרוויחה 1.27 דולר על כל נסיעה בקורקינט החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker