שדה דב נסגר, עכשיו צריך להציל חיים

סגירת שדה דב תביא לעלייה משמעותית בתנועת כלי הרכב בכבישים המובילים לאילת - וגם הסכנה לתאונות והרוגים תגבר ■ זו ההזדמנות לטפל בכבישים המובילים דרומה

ארז קיטה
ארז קיטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש הערבה
כביש הערבהצילום: אלי הרשקוביץ
ארז קיטה
ארז קיטה

סגירת שדה דב, נתיב תעופה מרכזי מתל אביב לאילת, עשויה להביא לעלייה משמעותית בנסועת כלי הרכב בכבישים המובילים לאילת. ההערכה היא שרבים יבחרו להגיע לעיר ברכב במקום בטיסה כפי שנהגו לעשות בעבר, משום שפער הזמנים בין שתי האפשרויות נהפך פחות משמעותי. לכך ניתן להוסיף את סגירת שדה התעופה באילת, והעברת הפעילות לשדה התעופה רמון צפונית לעיר — שכבר הביאה לירידה של כ–25% במספר הטסים לשני הכיוונים.

שני כבישים בלבד מאפשרים הגעה לאילת — כביש 40 דרך מצפה רמון וכביש 90 העובר דרך הערבה. סגירת שדה דב עשויה להעלות את מספר כלי הרכב באותם כבישים ישנים, הסובלים מבעיות תשתית קשות: שני הכבישים הם בעלי נתיב אחד לכל כיוון ללא הפרדה בין הנתיבים; השוליים צרים; הכניסות והיציאות ליישובים הנמצאים לאורכם אינן בטיחותיות; וחלקים גדולים מהכביש אינם מוארים בשעות הלילה.

תאונה בכביש 90צילום: אורן בן חקון

מסמך של חברת מתת (מרכז תכנון תחבורה) חושף כי ההשפעה של סגירת שדה דב על בטיחות התנועה היבשתית לאילת תהיה משמעותית — ותעלה הרבה כסף. מחברי המסמך מעריכים כי תוספת התנועה תביא עמה 40 תאונות דרכים שיתווספו לסטטיסטיקה, ולכ–90 בני אדם נוספים שייפגעו בכל רמות החומרה. עלות התאונות שיתווספו נאמדת ב–30 מיליון שקל בשנה.

רוב המגיעים ברכב לאילת בוחרים לעשות שימוש בכביש 90, שגבה את חייהם של 131 בני אדם בעשור האחרון, ובכל חודש בממוצע נהרג בו אדם בתאונה. תוספת של מאות כלי רכב לכביש הערבה, אחד הכבישים הקטלניים במדינה, תגביר את הסכנה למעורבות בתאונת דרכים ותהפוך כל נסיעה בו להימור על החיים.

כדי לצמצם עד כמה שניתן את הסכנה בכבישים, חייבים להקצות כסף כדי לשפר את התשתית לאורכם. יש להאיץ את התוכניות לשדרוג הכביש, לתת לחברת נתיבי ישראל להתחיל בעבודות באמצעות קבלנים שיעבדו בו־זמנית במספר מקטעים לאורך הכביש. צריך גם לבטל את החסמים המונעים כיום את העבודות לשיפור התשתית, ולשים את הצלת החיים בראש סדר העדיפויות. חייבים לנצל את ההזדמנות והכסף שהממשלה תעביר לשיפור התשתית לאורך הכביש. שר התחבורה לשעבר, ישראל כ"ץ, כבר הצהיר כי גיבש תוכנית לאומית לשדרוג הכביש בעלות 15 מיליארד שקל.

כביש 90 יהפוך בזמן הקרוב לצינור החמצן המרכזי של יישובי הערבה ואילת. שדרוגו הוא פרויקט לאומי ממדרגה ראשונה, חשוב הרבה יותר מכל הטבה כלכלית כזו או אחרת שיקבלו התושבים או התיירים שבאים לנפוש בעיר.

ברור שאנשים רבים יקפחו את חייהם בתאונות לאורך הכביש. לממשלה יש את היכולת והכסף למנוע מעוד משפחות מלהצטרף למשפחת השכול. סגירת שדה דב יכולה להוות בשורה חשובה לבטיחות בדרכים — אסור לנו לפספס אותה.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת אור ירוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker