נמצא הפתרון לצפיפות ברכבת? משבוע הבא - "קרונות עמידה"

פיילוט "קרונות עמידה" יתחיל בשבוע הבא בקו בנימינה-רחובות, שבו ייעשה שימוש בקרונות דאבל דק - קרונות המורכבים משתי קומות, שעברו הסבה

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קרון עמידה ברכבת ישראל
קרון עמידה ברכבת ישראל צילום: רכבת ישראל

נמצא הפתרון לצפיפות ברכבת בשעות העומס? בשבוע הבא אולי תתקבל תשובה ראשונית לשאלה שמטרידה ישראלים רבים, כשהרכבת תכניס לשימוש "קרונות עמידה". מדובר בפיילוט בקו בנימינה-רחובות, שבו ייעשה שימוש בקרונות דאבל דק, קרונות המורכבים משתי קומות, שעברו הסבה.

הדק העליון יישאר במתכונתו הנוכחית, ואילו בדק התחתון הוסרו חלק מהמושבים -  במקומם מתוכנן חלל לעמידת נוסעים. מבנה הקרון בחלקו התחתון יהיה דומה לקרונות הקיימים היום ברכבת הקלה בירושלים או בקרונות מטרו המוכרים בעולם. הרכבת מתכוונת לאפשר נסיעה באלו החל מיום ראשון הקרוב, יום הנחשב לעמוס במיוחד ברכבת. השינוי יאפשר הגדלת מספר הנוסעים בכל קרון בכ-20%. בדיקה העלתה כי זמן הנסיעה הממוצע של נוסעים בקו בנימינה-רחובות הוא כחצי שעה.

הנוסעים נכנסים לקרונות, בדוחק הטיפוסי
הנוסעים נכנסים לקרון, בדוחק הטיפוסיצילום: יוסי אלוני

רכבת ישראל מתמודדת היום עם מחסור חמור בקרונות המוערך בכ-150 קרונות לפחות (על פי דבריו של המנכ"ל הקודם, שחר איילון). אחת הסיבות, אם כי לא היחידה, למחסור זה, היא פתיחת הקו לירושלים בספטמבר האחרון, שהצריכה הסטת קרונות מקווים מבוקשים ומלאים יותר כמסילת החוף (בשל מחסור בקרונות ותשתיות). 

מעבר לפגיעה בשירות לנוסעים, למחסור בקרונות השלכות גם על מצבה הפיננסי של החברה, זאת משום שהירידה ביכולת הקיבולת של הרכבות פגעה בהיקף הסובסידיה של החברה מהמדינה - שירד ב-2018 ב-6.5% (1.4 מיליארד שקל במגזר הנוסעים ו-144 מיליון שקל במגזר המטענים).

הרכבת אמנם צימצמה באחרונה את בעיית המחסור בקרונות בקו החוף על ידי העברת קרונות מקו כרמיאל, ובנוסף אושר באחרונה רכש חירום מידי של עוד כ-70 קרונות מחברת בומברדיה שצפוי להגיע בעוד כשנה - אלא שגם כאשר יגיעו הקרונות החדשים, הבעיה לא תיפתר. זאת משום שקיים מחסור בתשתית מסילתית, בעיקר בציר איילון. 

עבודות על קרון העמידה ברכבת
עבודות על קרון העמידה ברכבת צילום: רכבת ישראל

ברכבת אמרו היום כי "לצד משימתה העיקרית שהיא הסעת המונים בין המטרופולינים הגדולים בישראל, הרכבת מבצעת משימה של הסעת המונים מפרברי הערים למרכזיהן, תפקיד המבוצע בדרך כלל על ידי מטרו או רכבות קלות. כל זאת בהיעדר תשתית מסילה מספקת שתאפשר הגדלת תדירות הרכבות. אנו מקווים שמהלך זה, יחד עם מהלכים נוספים שמבוצעים כיום כמו תגבור בקווי הצפון ומידע על רמות העומס ברכבות המופיע באתר והיישומון, יסייעו להפחית את העומסים בקווים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker