"זו תהיה רעידת אדמה": סמוטריץ' יבחן אם לאסור העלאת אופניים לרכבות

במענה לפעיל "התעוררות" הודיע שר התחבורה על ביטול האיסור להעלאת קורקינטים לרכבת בקו נתב"ג-ירושלים ■ האיסור על העלאת אופניים בקו נותר על כנו, ואף עשוי להתרחב לשאר הקווים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קו נתב"ג ירושלים
קו נתב"ג-ירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

האיסור הקיים כיום על העלאת קורקינטים בקו הרכבת נתב"ג-ירושלים יבוטל מיידית. כך עלה מהתכתבות בין שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לפעיל אליהו לאב, ראש צוות תחבורה ב"התעוררות". לפני מספר שבועות, לאחר מינויו לתפקיד, קרא השר סמוטריץ' בחשבון הטוויטר שלו לציבור לפנות אליו בבקשות ותלונות. השר אף ענה לתלונות נוסעים על ביטולי הרכבות.

לאב החליט לנצל את מספר הטלפון שפירסם השר לפני כשבוע ופנה אליו אישית: "האיסור יוצר ניתוק של הרוכבים בירושלים מרשת הרכבות הארצית ומהווה פגיעה רצינית בכדאיות השימוש ברכבת". לאב הוסיף כי התבצעה פנייה בעניין לרכבת ישראל ולמנהל התחנה והתקבלו מגוון תשובות ובהן "המסילה חשמלית אז אסור", "התחנה עמוקה" ו"עניין ביטחוני". שר התחבורה השיב כי יבוטל האיסור. בעקבות הנחיית הרשות הארצית לתחבורה ציבורית והתערבות השר, ובתיאום עם רכבת ישראל תתאפשר העלייה עם קורקינטים.

ההתכתבות בין סמוטריץ' (בלבן), לפעיל התעוררות, לאב
ההתכתבות בין סמוטריץ' (בלבן), לפעיל התעוררות, לאב

קו נתב"ג- ירושלים הוא קו הרכבת היחיד בארץ שיש בו איסור על העלאת קורקינטים. האיסור משפיע על נוסעים ביתר הקווים, המגיעים לתחנות באמצעות קורקינט, ומונע את יכולת הקישוריות. החשיבות בהסרת מחסומים לנסיעה בקו הרכבת משמעותית לעתיד הקרוב בעקבות עבודות התשתית התחבורתיות הנרחבות המתוכננות בכניסה לעיר, שצפויות ליצור שיבושים ועומסים נרחבים בשנים הקרובות. "ביטול האיסור יכול להוות פתרון יעיל וקל", כתב לאב לשר.

סמוטריץ' השיב ופירט בהודעה כי פנה לראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית מאיר אסרף בעניין, וכי זה השיב לו כי דרש כבר לפני שבועיים לטפל בעניין. "אני אעביר הנחיה למנכ"ל הרכבת לאפשר זאת. בכוונתנו לא לאפשר אופניים, אבל כן להתיר קורקינטים בכלל הרכבות", השיב סמוטריץ'. יש לציין כי עדיין לא הותרה הכנסת אופניים לתחנת ירושלים נבון, התחנה היחידה בארץ בה חל האיסור. בשאר התחנות מותר להכניס אופניים - אך חל איסור לרכוב עליהם בתחנה.

מההתכתבות גם עולה כי נשקל צעד משמעותי אחר שעלול לפגוע ברוכבי האופניים, כך שיוגבלו בעתיד. השר ציין כי אנשי מקצוע במשרד התחבורה מעוניינים להרחיב את האיסור על הכנסת אופניים לכלל תחנות הרכבת בארץ. "זו סוגיית רוחב שאני צריך ללמוד ולהבין לפני שאני מגבש עמדה ונותן הנחיה", כתב סמוטריץ'. לאב ענה כי במידה והאיסור על אופניים יורחב זו תהיה "רעידת אדמה" משום שהרכבת מלאה כיום ברוכבי אופניים וכי הצעד התאפשר לאחר מאבק ארוך. לאב הדגיש כי עד שתגובש עמדה לכלל התחנות, אין סיבה להפלות את תושבי ירושלים.

ההתכתבות בין סמוטריץ' (בלבן), לפעיל התעוררות, לאב
ההתכתבות בין סמוטריץ' (בלבן), לפעיל התעוררות, לאב

העלאת קורקינטים ואופניים לרכבות משמעותית לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית וצמצום הפקקים בשל הצורך לפתור את בעיית ה"לאסט מייל" - ההגעה אל הרכבת וממנה ליעד.

תנועת התעוררות, בשיתוף עם "אופניים בשביל ירושלים", פעלה לביטול האיסור ואף תיכננה לקיים הפגנה בתחנת הרכבת בשבוע הבא. בנוסף, באחרונה הוגשה עתירה לבג"ץ על ידי עו"ד זיו מאור בעניין.

"קורקינטים הפכו לכלי רכב לכל דבר ועניין היום. קישוריות עם תחבורה ציבורית הופכת את השימוש בהם לנוח יותר ועשויה לגרום ליותר אנשים לוותר על הרכב הפרטי לטובת תחבורה ציבורית", אמר אלעד מלכא, חבר מועצת העיר מ"התעוררות" בעקבות החלטת השר. "אני מודה לשר התחבורה על הצעד בכיוון הנכון, בשלב הבא, יש לאפשר גם העלאת אופניים לרכבת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker