חניון הענק, המנהרה - והפקקים: כך תיראה הכניסה לירושלים מהיום

מהבוקר תיסגר לתנועה לכלי רכב פרטיים הנסיעה לאורך הציר המרכזי בכניסה לעיר ■ הסיבה: סלילת כניסה חדשה לעיר, שאמורה להסתיים ב-2022 ■ הפרויקט נעשה במקביל למיזמים נוספים בירושלים - הצפויים ליצור עומסים כבדים

אסנת ניר
אסנת ניר
הדמיה של רובע העסקים החדש
הדמיה של רובע העסקים החדשצילום: Zed Films
אסנת ניר
אסנת ניר

הסדרי תנועה חדשים בכניסה לירושלים מהבוקר (יום ראשון) ב-10:00 עלולים לגרום לעומסי תנועה כבדים. הבוקר ייסגרו לתנועה של כלי רכב פרטיים שדרות שז"ר מגשר המיתרים (צומת הכוכב) עד לצומת נורדאו. הסיבה לחסימות היא תחילת השלב השני של סלילת כניסה חדשה לעיר, שעתיד להסתיים ב-2022.

יואל אבן, מ"מ מנכ"ל מוריה, החברה הממשלתית המבצעת את הפרויקט, אמר כי הפרויקט התחבורתי הוא חלק מתוכנית לרובע עסקים חדש בירושלים שיכלול אלפי מ"ר של מגורים, מסחר, מרכזי תעסוקה, בידור, כ-20 בניינים ומתחמי חניה.

בימים אלה מסתיימות עבודות כרייה שמתבצעות מאז 2015 מתחת לאדמה ולא הפריעו עד כה לתנועת כלי הרכב. עבודות אלה מיועדות למעבר תת-קרקעי של מכוניות והקמת חניון בשיטת חנה וסע, שיכלול כ-1,300 מקומות חניה. העבודות כללו כריית מנהרה תת-קרקעית באורך של 250 מטר ובעומק של 30 מטר מתחת לפני הקרקע. משבוע הבא העבודות מתחילות גם מעל לפני הקרקע, ויכללו את הכניסות ממזרח וממערב למנהרות וחיבור לקו הירוק של הרכבת הקלה שייבנה בשנים הקרובות ויגיע להר הצופים. לוחות הזמנים לפרויקט הוקדמו בשנה מאוקטובר 2023, כך שהוא צפוי להסתיים ב-2022.

במסגרת העבודות יבוצעו שינויים משמעותיים בהסדרי התנועה בעיר, שיכללו כאמור את סגירת שדרות שז"ר באופן מוחלט לכלי רכב פרטיים במקטע שבין גשר המיתרים לצומת נורדאו. בשדרות שז"ר יישאר נתיב אחד לתנועה של תחבורה ציבורית בלבד שתמשיך כסדרה, אך ללא תגבור נוסף לצורך תגובה לעבודות או מערך שאטלים.

מרבית התנועה הפרטית צפויה להיות מוטה למעקף דרך רחובות הרצל ורחוב רבין שהורחב בנתיב נוסף לכל כיוון, על חשבון מקומות חניה, לפני כשנה לקראת ההיערכות לפרויקט. הכניסה לעיר מכביש 1 דרך בנייני האומה תהיה חסומה. דרכים עוקפות לכניסה לעיר מכיוון מרכז הארץ יהיו בפיצול לכביש 9 מכביש 1 ולאחר מכן דרך בגין ובהמשך דרך ירמיהו כציר חלופי.

חברת מוריה, שהיא זרוע ביצועית של משרד התחבורה לביצוע הפרויקט, אינה מנסה להקטין את השיבושים הצפוי בעיר לנוסעים: "יהיו לחצי תנועה משמעותיים, צריך להתרחק מהאזור הזה בתקופה הקרובה", אמר הבוקר אבן. "צריך להבין שיש פה אירוע שילווה אותנו כמה שנים ומי שאינו חייב צריך להימנע עד כמה שניתן מהגעה לכניסה לעיר".

הסדרי התנועה החדשים בירושלים
הדמיית הפרויקט בירושלים
הדמיית הפרויקט בירושליםצילום: Zed Films

"אנחנו נמצאים בעבודות היערכות למעלה משנה, שכללו הסטה של כלי הרכב ממרכז העיר לדרכים חלופיות בשיתוף עם העירייה ומוריה במטרה לצמצם למינימום את בעיות התנועה בכניסה לעיר ירושלים", אמר הבוקר סנ"צ ארז תבור, קצין את"ן (ראש אגף התנועה במחוז ירושלים). "יהיו עומסים, אנחנו מבקשים מהמשתמשים להשתמש בתוכנות ניווט לדרכים חלופיות, להיות סבלניים ולהקשיב לשוטרים והפקחים בשטח". 

המלצה נוספת של המשטרה ומוריה היא להשתמש בתחבורה ציבורית. אלא שזו לא תוגברה כלל לטובת הפרויקט. בתשובה לשאלה מדוע לא נערכו להגברת התחבורה הציבורית או הפעלת מערך השאטלים השיבו סנ"צ תבור ואבן כי הם שמרבית התנועה תוסט לדרך בגין או למעקפים אחרים לשדרות שז"ר כהרצל ורבין, וכי מלווים על מנת לספק פתרונות בשטח.

המנהרה התת קרקעית
המנהרה התת קרקעיתצילום: אסנת ניר

נתיב התחבורה הציבורית לאורך שז"ר צפוי להיות מושלם בימים הקרובים. בנוסף ייערך שינוי ברמזורים בציר הרצל-שז"ר, במטרה ליצור "גל ירוק" מדרך ירמיהו להרצל ושז"ר. סימולציה שנערכה להערכת עומסי התנועה בעקבות הפרויקט בדקה בעיקר את העומס כתוצאה מהסטת התנועה למעקפים, ללא התייחסות לסוגית התחבורה הציבורית והצורך בה. יש לציין כי כיום קיים מערך שאטלים מחניון שפירים לבירה בשיטת "חנה וסע", שעל פי בדיקות משרד התחבורה נוסע כמעט ריק.

אף שנשאלו כמה פעמים, לא היה מענה מספרי וצפי למידת הגברת העומסים הצפויה. עופר רז, מנהל ממנת"י (מרכז ניהול תנועה ירושלים) הסביר כי המרכז נערך על ידי מערכות צפייה, חיישנים על הכבישים ושליטה במערכת הרמזורים להתמודדות עם העומסים, וכי שתי ניידות חילוץ וגרירה מטעם עיריית ירושלים יפעלו במידת הצורך.

יש לציין כי הפרויקט נעשה במקביל לפרויקטים נוספים המבוצעים בימים אלה בירושלים או יבוצעו בשנים הקרובות, שאמנם ישדרגו את התנועה הכוללת בדרכים לעיר בהמשך, אך צפויים ליצור עומסים כבדים בעתיד הקרוב. בנוסף לפרויקט הכניסה לעיר, אלה כוללים את העבודות על כביש 16 (עליו אחראית נתיבי ישראל ומבוצע על ידי שפיר ופיצרוטי) שהחלו בשבוע שעבר ועבודות הקו הירוק של הרכבת הקלה בעיר שיחלו בהמשך.

הדמיה של כביש 16
הדמיה של כביש 16צילום: שפיר-פיצרוטי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker