ההסתדרות מאיימת: נשבית גם את הנמל הימי באילת בגלל הכוונה לפטר עובדים בארקיע

באגף התחבורה בהסתדרות טענו כי לפני שבועיים חתמו בארקיע על הסכם פרישה של 70 עובדים, ואולם כעת מתכוונים לפטר 250 ■ בעלי ארקיע: "אם אנחנו רוצים להתקיים, חלק מהעובדים צריכים לעזוב"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חברת ארקיע
מטוס של חברת ארקיע

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, התייחס היום (ד') בשיחה עם TheMarker למאבק סביב כוונת ארקיע לפטר מאות עובדים - ואמר כי במקרה הצורך הנמל הימי הדרומי - באילת - יושבת. "אנחנו בקרב הזה עד הסוף", אמר אדרי, "במקרה הצורך נשבית את כלל פעילות החברה. אם המהלך הזה לא יספיק, נגיע גם לנמל הדרומי, לא נסתפק בהשבתת ארקיע".

עוד הוסיף אדרי: "סגירת שדה דב היא תירוץ. לפני שבועיים חתמו איתנו על הסכם התייעלות שכולל פרישה של 70 עובדים. הדיו עוד לא יבשה על ההסכם וכבר הודיעו שמתכוונים לפטר 250 עובדים".

במהלך היום קיים ועד העובדים אסיפות הסברה לצוותים האוויריים בשדה רמון ובנתב"ג, ואסיפה מרכזית בשדה דב - שאליה הגיעו יותר ממאה עובדים. אבי נקש, מבעלי ארקיע, ניסה להסביר באסיפה את הסיבות לפיטורים. "ביוני ובמאי היו לנו 20 אלף נוסעים פחות מאותה תקופה בשנה שעברה. איבדנו הכנסות בשווי של 4 מיליון שקל. אפשר להתעלם ואז החברה תימחק תוך כמה חודשים, או לצמצם את מספר העובדים. המצב לא טוב. אם אנחנו רוצים להתקיים, חלק מהעובדים צריכים לעזוב. ראיתם באיזה מחירים אפשר היו לטוס לברצלונה ורודוס?"

"העולם השתנה"

העובדים העלו חשש שחברת איירו הנדלינג, ש-50% ממנה שייך לבעלי ארקיע, תטפל בשירותי הקרקע של חברת התעופה כפי שקורה כיום - והדבר יוביל לפיטורי עובדים שעשו עבודה דומה בשדה דב. "מה שאיירו הנדלינג תיתן, שונה ממה שאנחנו ניתן. למה לא להשאיר אותנו אם אנחנו זולים יותר?" אמרה אחת העובדות לנקש. עליזה בלאיש, יו"ר ועד העובדים, פנתה אליו בבקשה שעובדי שדה דב יעברו לפעילות בנתב"ג כפי שכתוב בהסכם הקיבוצי שנחתם ב-2013.

מטוס ארקיע. תמונת ארכיון
מטוס ארקיע

ניר דגן, מנכ"ל החברה, עדכן באסיפה כי התכנון הוא להתחיל במשא ומתן עם ההסתדרות בהתאם להסכם הקיבוצי. "העולם השתנה וענף התעופה הוא לא מה שהיה. לארקיע היו שני מקורות הכנסה מרכזיים במשך 70 שנים ושניהם כבר לא קיימים. אני מכבד את מי שהגיע לאסיפות, אבל נעשה כל מה שצריך כדי שהחברה תמשיך לפעול".

בעלי ארקיע, ג'ו, רפי ואבי נקש, והמנכ"ל דגן, האמינו עד הרגע האחרון ששדה דב לא ייסגר. לראיה, בחברה לא טרחו לבקש חלונות זמן נוספים להמראה מנתב"ג לאילת, במקום הטיסות שהיו אמורות לצאת משדה דב. כתוצאה מכך, יש חלונות טיסה רק עד מחר. למרות זאת, לא צפויה להיווצר בעיה לקבל חלונות המראה גם בימים שלאחר מכן. התנהלות זו לא הגיונית, מאחר שבקשת חלונות זמן לטיסות אינה מחייבת את חברת התעופה. המתחרה העיקרית של ארקיע על קו הטיסה לאילת, ישראייר, ביקשה לפני כמה חודשים את חלונות הזמן הדרושים לה - ואף מעבר לכך.

דיילות מבולבלות

שעות ספורות לפני סגירתו של שדה דב, סיפרו דיילות הקרקע של החברה שהן לא יודעות כיצד ייראה יום העבודה הבא שלהן. התשובה לשאלה התקבלה יום למחרת. ההנהלה הודיעה להן ול-40 עובדים נוספים שהם יוצאים לחופשה כפויה של שבוע. בהסתדרות טוענים כי יש רשימה של עוד 200 עובדים שיפוטרו, ולכן הוכרז סכסוך עבודה. 

ארקיע התנגדה בחריפות לסגירת שדה דב. משרדי החברה פעלו ממנו ומרבית טיסות הפנים שהפעילה יצאו מהשדה, בניגוד לישראייר שהעבירה את מרבית הפעילות שלה לנתב"ג. בנוסף, היא אחראית על מרבית הטיסות הפנים ארציות לאילת. במקרה שסגירתו של השדה תוביל לירידה משמעותית במספר הטסים לעיר, הפגיעה בה תהיה משמעותית יותר מהפגיעה בישראייר.

מנתוני רשות שדות התעופה עולה כי ב-2018 היה 66% משוק הטיסות לאילת תחת אחריותה של ארקיע. 56% מהשוק פעל משדה דב, 40% מנתב"ג והשאר משדה התעופה בחיפה. בענף מעריכים שהירידה בכמות הטסים לאילת בגלל סגירת שדה דב תהיה כ-15% בממוצע לחודש. במאי נרשמה ירידה של 24% במספר הנוסעים הטסים לאילת לעומת אותה תקופה בשנה שעברה, אבל ביוני הירידה צפויה להיות נמוכה יותר ולהסתכם ב-10%, לעומת יוני 2018.

אבי נקש
אבי נקש, הבעלים של ארקיעצילום: תומר אפלבאום

גורם בענף התיירות מסביר: "הירידה נובעת מכמה גורמים. צריך לקחת בחשבון את הירידה בהיצע הטיסות ואת המיקום של שדה רמון. מונית ממנו לאילת עולה קרוב ל-100 שקל וזה מרתיע. בנוסף, ההתעסקות עם סוגיית שדה דב יצרה אפקט שלילי. אנשים העדיפו להגיע לאילת ברכב".

לטענת אותו גורם, יש לקחת בחשבון כי הטיסות שיצאו משדה דב יקרות בכ-40 שקלים מאלה שיוצאות מנתב"ג, "אז ההכנסות של ארקיע יושפעו מכך. בנוסף, בניגוד לשדה דב, היא תצטרך להיות מדויקת יותר בלוח הזמנים של הטיסות, ולא תוכל לאחד טיסות מלאות באותה תדירות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker