ממחר: רוכבי קורקינטים ואופניים חשמליים יחויבו בקסדה ורישיון

רוכבים שאינם מחזיקים ברישיון נהיגה יהיו חייבים לעבור בחינת תיאוריה או לקבל מרשות הרישוי היתר רכיבה על אופניים חשמליים ■ בנוסף, תיאסר הרכבה של נוסע נוסף ■ סוגיית הקנסות לא הוסדרה עדיין ונציגת המשטרה מודה: האכיפה תהיה בעייתית

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוכב אופניים חשמליים מקבל דו"ח משוטר תנועה
רוכב אופניים חשמליים מקבל דו"ח משוטר תנועהצילום: אמיל סלמן

ממחר (שני) רוכבי קורקינטים ואופניים חשמליים יהיו חייבים לחבוש קסדות זוהרות, להחזיק ברישיון ותיאסר הרכבת נוסע נוסף על קורקינטים.

התקנות החדשות שייכנסו לתוקף ב-1 ביולי, כוללות חובת רישיון נהיגה כלשהו. רוכבים שאינם מחזיקים ברישיון יהיו חייבים לעבור בחינת תיאוריה או לקבל אישור מרשות הרישוי - היתר רכיבה על אופניים חשמליים (A3). בנוסף, רוכבי האופניים החשמליים והקורקינטים יהיו חייבים לחבוש קסדה זוהרת ונאסר לבצע שינויים בכלים ובמבנה שלהם, שנועדו בעיקר לשפר את ביצועי הכלים ולהגביר את מהירותם. איסור נוסף יהיה על הרכבת נוסע נוסף.

התקנות החדשות שקידם משרד התחבורה אושרו בוועדת הכלכלה של הכנסת כבר בינואר האחרון, וייכנסו לתוקף רק ממחר. יעילות התקנות מוטלת בספק בשלב זה, מכיוון שלא נקבע עדיין גובה הקנס על אי חבישת קסדה זוהרת, רכיבה ללא רישיון והרכבת נוסע נוסף - בשל התפזרות הכנסת

כוונת משרד התחבורה, על פי תוכניתו המקורית, היתה לחייב רוכבים ללבוש אפוד זוהר בלילה. המהלך נפסל לפני פיזור הכנסת בעקבות התנגדות יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, שאמר כי "אנשים לא ייהפכו לנצנצים זוהרים" בדיון בוועדת הכלכלה בנושא בסוף דצמבר. במקום זאת, אישרה הוועדה לחייב את סימון הקסדה במחזיר אור.

מי יאכוף את התקנות?

על פי ניתוח הרלב"ד (הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים), מספר ההרוגים בתאונות אופניים חשמליים ורגילים הוא הפרמטר היחיד שבו נרשמה עלייה ב-2018. מספר ההרוגים בתאונות דרכים שבהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים היה 19 הרוגים - נתון שכמעט שילש את עצמו לעומת 7 הרוגים ב-2017. לרלב"ד אין נתונים לגבי היקף ההרוגים מקורקינטים חשמליים, אך מתחילת השנה נפגעו 25 בני אדם שרכבו על קורקינטים.

התקנות החדשות עשויות אמנם לתרום לצמצום מגמת העלייה בנפגעים מאופניים חשמליים וקורקינטים, אך מדובר בטיפה בים לעומת הצעדים שמשרד התחבורה, הכנסת, המשרד לביטחון פנים והרשויות המקומיות צריכים לנקוט. אלה כוללים פיתוח תשתיות כשבילי אופניים בעלי הפרדה מלאה, הרחבת התקנות המחייבות והגברת האכיפה.

בדיון שהתקיים בוועדת הכלכלה בדצמבר האחרון התייחסה לכך ח"כ יעל כהן פארן, שאמרה כי הבעיה היא במחסור בתשתיות וכי התקנות רק מטילות עוד אחריות על הרוכבים במקום לטפל בהוספת שבילי אופניים. סמנכ"ל בכיר לתנועה במשרד התחבורה, אבנר פלור, אמר בתגובה כי המשרד מעמיד מדי שנה תקציב של 100 מיליון שקל לתשתיות עירוניות, וקרא לראשי הרשויות להשתמש בו. 

נציגת המשטרה, סגן ניצב דנה ימינחה, העירה באותו דיון כי כל עוד העבירה לא תוכרז כעבירת קנס, המשמעות היא שמי שלא יעמוד בתקנות וייתפס, יקבל הזמנה לדין. היא ציינה כי האכיפה תהייה בעייתית. נציגי משרד התחבורה טענו כי יסדירו היבט זה עד ליולי הקרוב, אך הדבר לא נעשה. 

לדברי מנכ"לית הרלב"ד, עו"ד רחלי טבת-ויזל, התקנות החדשות הן נדבך משמעותי, אך לא היחיד בפתרון הסדרת נושא האופניים והקורקינטים החשמליים. "התקנות החדשות לא יכולות לעמוד לבדן ללא אכיפה נלווית מתאימה. לצורך השלמת המהלך, יש לוודא כי יש תשתית מתאימה בתוך הערים לפני הכנסת מיזמים שיתופיים, בהם רישות העיר בשבילי אופניים מוסדרים, עמדות להשכרת קסדות ועוד. הפתרון טמון בשילוב בין הבנת הסכנה של הרוכבים עצמם - נסיעה אחראית על ידי חבישת קסדות, נסיעה זהירה ונסיעה בגיל המותר, לבין אחריות ראשי הערים להכנת תשתית מתאימה טרום הכנסת המיזמים הללו לשטח העיר".

על פי החוקים הקיימים כיום, הרכיבה על אופניים חשמליים מותרת מגיל 16 בלבד. לפי התקנות, שבתוקף מ-2014, ניתן לרכב על אופניים חשמליים בעלי הספק מרבי של 250 ואט, שמהירות נסיעתם מגיעה עד 25 קמ"ש. בנוסף, אופניים חשמליים מחויבים לכלול אביזרי בטיחות כצופר או פעמון, פנס קדמי ואחורי ומחזיר אור. בחוק כבר קיימת כיום חובת חבישת קסדה, והפרתה גוררת קנס של 250 שקל. החידוש החל מיולי הוא בחבישת קסדה עם סימון זוהר.

במקביל לתקנות החדשות, חברות הקורקינטים השיתופיים נאלצות להתמודד גם עם הוראות חדשות מעיריית תל אביב, שייכנסו לתוקף באוגוסט הקרוב. חברת הקורקינטים השיתופיים בירד מציינת כבר כיום בהסכם הנסיעה באפליקציה שלה כי האחריות על אופן הרכיבה היא על הרוכב עצמו, בין אם בנסיעה על שבילי אופניים ולא על מדרכות, ובין אם בחבישת קסדה.

מ-Lime נמסר בתגובה: "החברה מברכת על כל חוק ותקנה שמובילים לשימוש נכון ובטוח בקורקינטים חשמליים, והיא מעודדת את משתמשיה לנסוע בצורה נכונה ובטוחה. בתחילת כל רכיבה מוזכרים כללי הרכיבה לרוכב באמצעות האפליקציה. הכלים של Lime מתוחזקים, מפוקחים ומוגבלים במהירות בהתאם לחוק. נציין כי האחריות בזמן הרכיבה היא על הרוכב. בנוסף, Lime מפעילה צוות המונה כ-10 שגרירים שמנחים כיצד להשתמש בקורקינטים, ומציעים סיוע למשתמשים במידת הצורך. כחלק מפעילותם, מחלקים השגרירים קסדות בכדי לאפשר למשתמשים להתנייד בתל אביב בצורה בטוחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker