נתקעתם בפקק? הרכבת שוב מאחרת? תשלחו הודעה בטוויטר לסמוטריץ'

שר התחבורה החדש עוד לא הצליח להשתלט על הבעיות הגדולות במערכת התחבורה הציבורית - אך החל לענות בהסברים לגולשים שהתלוננו ברשת החברתית הפופולרית על עיכובים ותקלות

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: נעם ריבקין פנטון /

מצב התחבורה הציבורית לא טוב: הקו המהיר של הרכבת מתל אביב לירושלים מקרטע, מדדי הדיוק של זמני הרכבת בירידה - וגם באוטובוסים לא צפוי תגבור, אף שהוא נדרש. ובכל זאת, שר התחבורה החדש, בצלאל סמוטריץ', מתעסק בתקלות נקודתיות במקום בבעיות הגדולות.

השר, שנחשף לעומק המשבר ולתסכול הנוסעים הסובלים ידי יום משיבושים בתחבורה הציבורית, מרבה להגיב לנוסעים בחשבון הטוויטר הפרטי שלו בעקבות שיבושים ברכבות.

"סליחה על המענה המאוחר, רק עכשיו ראיתי את הציוץ שלך", ענה הלילה לנוסע שהתלונן על רכבת שנתקעה אתמול (ד') בקו העמק, ועל ביטולי הנסיעות בקו לאחר מכן. השר אף לקח על עצמו את תפקיד דובר החברה, שלא עידכנה את הציבור על הביטולים, וצירף הסבר למה שהתרחש: "הרכבת שנתקעה היתה מערך ריק שיצא לכיוון בית שאן במטרה לפתוח את הקו ולשמש רכבת סדירה שתצא מבית שאן לכיוון עתלית. מערך זה נתקע בשעה 04:55. בעקבות התקלה, בוטלו שתי רכבות, אחת בכל כיוון". סמוטריץ' הוסיף כי "משרד התחבורה עובד קשה מאוד כדי לייעל את מערך התחבורה הציבורית לסוגיו ומחויב לשיפור השירות. תודה על הפנייה".

עוקבים הסובלים מהשיבושים הופתעו מהתפקיד שלקח על עצמו השר - הסבר תקלות נקודתיות ללא הצהרות על דרכי פתרון - והגיבו לציוץ: "כבוד השר, אתה לא אמור לתת הסבר לכל תקלה נקודתית, אתה צריך להסביר איך זה שאין יום בלי תקלות ברכבת ואיך זה שחבורת עובדים כל כך לא מקצועיים עדיין ממשיכים להפעיל את רכבת ישראל". בתגובות אחרות נשמעו קולות שתמכו בתגובה: "חידוש מרענן, יש תקלה ברכבת והשר לא רץ להאשים את ועד העובדים".

סמוטריץ' הוסיף בציוץ אחר כי בדיון שערך עם הרשות לתחבורה ציבורית הוצגה לו תוכנית לתחבורה ציבורית חכמה, שתדע לזהות נוסעים קבועים בתחבורה ציבורית ולשלוח להם הודעה אישית על שיבושים. קבוצת "בארכבת", פלטפורמה העוקבת אחר פעילות הרכבת ומעלה עדכונים מנוסעים, טענה כי הבטחות אלה נשמעות מזה זמן רב, ללא כיסוי: "הם הציגו אותה גם לישראל כ"ץ כשנכנס לתפקיד - תדרוש מהם לוז לביצוע!" כתבה לשר.

סמוטריץ' הסביר את חוסר העדכון לציבור בכך ש"על פי הנהלים, כשיש תקלה בקו בודד שאינו משפיע על כלל הרשת לא מוציאים הודעה כוללת, אלא עונים לשאילתות". 

אף שהשר טען כי "רכבת ישראל תבדוק את הנהלים שנית ותבחן איך ניתן ליידע את הציבור בצורה טובה יותר" - גם הבוקר, יום לאחר מכן, התרחשו תקלות ללא הודעה לציבור. תקלה התגלתה באחת ממערכות החיווי בקטר של רכבת שיצאה מתחנת ירושלים נבון בשעה 8:30 לכיוון תחנת נתב"ג, וגרמה לאיחור של כחצי שעה בהגעת הרכבת.

הרכבת הושבתה בעקבות זאת, ותדירות הרכבות בקו ירדה לרכבת אחת לשעה לכל כיוון בלבד. הרכבת לא הוציאה הודעת עדכון רשמית על העיכוב. בתגובה לפנייתנו הסבירו נציגים מטעם הרכבת כי זו אינה פגיעה משמעותית שגרמה לעיכובים נוספים, וכי השיבו רק לכלי תקשורת שפנו אליהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker