נת"ע והשבת: האתגרים של סמוטריץ' במשרד התחבורה

בזמן הקצר כשר - הספיק סמוטריץ' להביע התנגדות לסגירת שדה דב - ולהודיע כי יטפל מיידית בצמצום ההרוגים בתאונות הדרכים ■ השר החדש, יחד עם שר החינוך הטרי, רפי פרץ, הבטיחו - "נשמור על הסטטוס-קוו בענייני דת ומדינה"

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמוטריץ' במטה איחוד מפלגות הימין, בליל הבחירות
ח"כ בצלאל סמוטריץ'צילום: אילן אסייג

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מינה היום (ב') את ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ מאיחוד מפלגות הימין לשר התחבורה וחבר קבינט, במקומו של ישראל כ"ץ, שר התחבורה בעשור האחרון, שמונה לאחרונה לשר החוץ. מדובר בממשלת מעבר זמנית עד לבחירות בספטמבר הקרוב וכינונה של ממשלה חדשה.

"החשיבות של כניסה לממשלה ולקבינט כעת, למרות שמדובר בתקופה קצרה של ממשלת מעבר שבה יכולת הביצוע של השרים במשרדיהם מועטה, היא בהצהרת הכוונות על השותפות בהמשך הדרך" כתב ח"כ סמוטריץ' בעמוד הפייסבוק שלו היום. "אני מקבל לידי את התיק הכלכלי השני בחשיבותו אחרי משרד האוצר. אלמד את המשרד ואראה במה ניתן להשפיע בתקופת זמן קצרה".

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ בכנס של איחוד מפלגות הימין בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ סמוטריץ' הכריז כי יטפל באופן מיידי בצמצום ההרוגים בתאונות הדרכים בקרב הצעירים בחודשי הקיץ והחופש. "גם אם אצליח להציל נפש אחת קניתי את עולמי בהצלת עולם ומלואו", כתב סמוטריץ', "חודשי הקיץ מביאים איתם עליה במספר ההרוגים בתאונות מקרב בני הנוער, ובהסברה ומודעות נכונה ניתן לצמצם את התופעה המחרידה הזו. אם רק בשביל למנוע הרוג אחד אכנס למשרד - דיינו".

בין הנושאים שצפוי סמוטריץ' לעסוק בהם בתקופת כהונתו הקצרה הקרובה הוא אישור מנכ"ל נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים), החברה האחראית על קידום הפרויקט הלאומי שאמור לצמצם את המצוקה התחבורתית הקשה בגוש דן - הרכבת הקלה. מנכ"ל החברה, יהודה בר-און, התפטר לפני חודש עקב מחלוקות קשות עם היו"ר החדש, רם בלינקוב.

למה לא כל יום שבת?

ח"כ סמוטריץ' ויו"ר איחוד מפלגות הימין ח"כ רפי פרץ, שמונה גם כן היום לשר החינוך בממשלת המעבר, סיכמו עם ראש הממשלה כי תתקיים שמירה מלאה של הסטטוס-קוו בענייני דת ומדינה.

העבודות להקמת גשר יהודית בתל אביבצילום: מגד גוזני

סוגיית היעדר התחבורה הציבורית בשבת, מהסוגיות הייחודיות לישראל, שמהווה מחסום מהותי בשחרור הציבור מהתלות ברכב פרטי, איננה עניין חדש. עם זאת, גם בסטטוס-קוו הקיים ישנו מרחב פעולה שתלוי מהותית בשר התחבורה. התחבורה הציבורית רחוקה מלהיות ראויה ומספקת גם ללא הפעלתה בשבת, אך גם אם תהיה כזאת, היא לא תוכל להחליף רכב פרטי כל עוד אינה פועלת למעלה מ-24 שעות בשבוע. 

מענה חלקי בלבד לבעיה ניתן בערים מסוימות באמצעות מוניות שירות וקווי הסעות ביוזמת עמותות ללא מטרת רווח, כמו "נוע תנוע" ו"שבוע". לצד העובדה שמדובר בהיקפים ובגבולות גיאוגרפים מצומצמים יחסית, גם פעילותם אינה עובדה יציבה, והתנגדות ומכשולים מצד הממשלה עשויים לפגוע בפעילותם. 

הדמייה של גשר יהודיתצילום: חן אדריכלים

מעבר להפעלת התחבורה הציבורית, לסוגיית השבת השפעה על היכולת לקדם פרוייקטי תשתית מהותיים לתחבורה ציבורית, שסובלים לא פעם מעיכובים. ראייה להשפעת הלחצים הפוליטיים-דתיים על עיכוב פרויקטים בתחום התחבורה היא סוגיית גשר יהודית בתל אביב.

פרויקט הרכבת הגשר, הדורש עבודות במספר סופי שבוע, עוכב למעלה מחצי שנה בעקבות התנגדות השר כ"ץ. גם כאשר חייב בית המשפט את התחלת הפרויקט, בעקבות עתירת עיריית תל אביב-יפו, לא אושרו כלל היתרי העבודה על ידי שר הרווחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker