ירושלים וחולון בראש: פורסמו הזוכים במכרז להקמת עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים

בפיגור גדול אחרי מדינות מפותחות רבות, משרד האנרגיה יסבסד הקמה של כ-2,500 עמדות טעינה אטיות ב-12 מיליון שקל ■ העמדות יוקמו עד 2020, בין השאר בקניוני עזריאלי וביג ובסניפי איקאה

אורה קורן
הטענת מכונית חשמלית
תחנת טעינה למכוניות חשמליות. אילוסטרציהצילום: Fabrizio Bensch/רויטרס

באיחור של שנים אחרי מדינות מפותחות אחרות, משרד האנרגיה פירסם היום (רביעי) את רשימת הזוכים בשלושה מכרזים מתוך ארבעה להקמת עמדות טעינה אטיות (AC) לכלי רכב חשמליים. מכרז העמדות המהירות יפורסם בהמשך. 

העיכוב בהקמת עמדות טעינה נחשב אחד החסמים לכניסת כלי רכב חשמליים או חצי חשמליים למשק, מה שמפחית את זיהום האוויר ומונע תמותה. משרד האנרגיה עדיין מעכב רגולציה שאמורה לקדם את הטענת המכוניות החשמליות בעיקר בבתי מגורים ובבנייני משרדים.

את רשימת הערים המובילות במספר עמדות הטעינה שיוקמו בהן מובילה ירושלים, שבה יותקנו עמדות ל-100 שקעים (עמדה בדרך כלל כוללת שני שקעים) בתמיכה ממשלתית של כ-855 אלף שקל. עיריית חולון תקים עמדות ל-60 שקעים בתמיכה של 487 אלף שקל. באשדוד יוקמו עמדות ל-36 שקעים, וכך גם במודיעין עילית. במודיעין-מכבים-רעות ובהרצליה יוקמו עמדות ל-32 שקעים. חיפה תקבל 234 אלף עבור הקמה של 24 שקעי טעינה.

במרחב הציבורי למחצה, הכולל מקומות בילוי כקניונים, זכו בין השאר החברות יוניון מוטורס, שתתקין עמדות ל-150 שקעים בתמיכה של 424 אלף שקל, סנטרל פארק שתקים עמדות ל-130 שקעים בתמיכה של כ-360 אלף שקל, ג'ינג'רי שתקים עמדות עם 128 שקעים בתמיכה של 342 אלף שקל, ואפקון תחבורה חשמלית שתקים עמדות עם 88 שקעים בתמיכה בסך 376 אלף שקל.

מכונית חשמלית
מכונית חשמליתצילום: Jorge Silva/רויטרס

חברות אלה יקימו עמדות בין השאר בקרית עתידים ובחניוני טויוטה, הארבעה, המילניום ודניאל פריש בתל אביב, בקניון גבעתיים, בקניוני ביג ברחבי הארץ, ברשת קניוני עזריאלי, בסניפי איקאה, במרכז שרונה, בבילו סנטר ובמתחמי הגרנד קניון והסינמה סיטי. הערים שבהן יוקמו עמדות אלה כוללות את באר שבע, בית שמש, רמת גן, חולון, ירושלים, יהוד ופרדס חנה. הצפי להקמת עמדות אלה הוא עד אמצע 2020.

>>>לרשימת הזוכים לחצו פה

מדובר ברשימה חלקית, שאינה כוללת כאמור את הזוכים בהקמת עמדות הטעינה המהירות ששמותיהם יפורסמו בהמשך. סכום המענקים שהקצו משרדי האנרגיה והאוצר להקמת עמדות הטעינה מסתכם בכ-30 מיליון שקל. המכרזים נועדו להאיץ את השימוש בכלי רכב חשמליים בישראל, שמפגרת באימוצו בהשוואה למדינות מפותחות אחרות.

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, אמר כי הוא "מברך על המהלך המקיף באמצעותו ייפרשו שקעי הטעינה ברחבי הארץ, כך שבהמשך המענה שיינתן יהיה מלא. מהלך חשוב זה עולה בקנה אחד עם החזון אותו אני מוביל לגמילת מדינת ישראל מאנרגיה מזהמת עד שנת 2030".

50 רשויות וחברות יקימו 2,500 שקעים

33 רשויות מקומיות, מדרום הארץ ועד צפונה, הגישו בקשה וזכו במכרז התמיכה להקמת עמדות טעינה אטיות (AC) במרחב המוניציפלי-ציבורי לרשויות מקומיות. עמדות אלה יוצבו במדרכות ובחניונים עירוניים. מדובר בסך הכל ב-731 שקעי טעינה, בתמיכה בסכום כולל של 7 מיליון שקל ממשרד האנרגיה. תמיכה זו מסבסדת 65%-75% מעלות ההקמה של השקעים, בהתאם למצב הסוציו-אקונומי של הרשות המקומית. בשלב הבא צפויות הרשויות לפרסם מכרזים לחברות שיקימו את העמדות בשטחן, והן צפויות לקום עד סוף 2020.

במכרז לתמיכה בהקמת עמדות טעינה במרחב הציבורי למחצה (חניוני קניונים, מרכזי קניות ובילויים וכו') זכו תשע חברות, אשר יקימו 812 שקעי טעינה ב-148 אתרים שונים, ויקבלו מהמשרד מענקים בסכום כולל של 3.2 מיליון שקל.

במכרז לתמיכה בהקמת עמדות טעינה למעסיקים זכו תשע חברות אחרות, ובהן גם רשויות מקומיות, חברות ויבואניות רכב. במסגרת מכרז זה יוקמו 940 שקעי טעינה, שעבורם יעביר המשרד מענקים בסך 2 מיליון שקל. במכרז למעסיקים, מעניק המשרד סבסוד של עד 50% מעלות ההקמה של השקעים, כאשר המענק עצמו מותנה בכך שהמעסיקים עצמם ירכשו כלי רכב חשמליים. אלה שיעשו כן יוכלו לפנות לאחת החברות הזוכות בבקשה להתקנת שקע טעינה במחיר מסובסד. הצפי להקמת שקעים אלה הוא עד סוף 2020.

המכרז להקמת עמדות טעינה מהירות (DC) נמצא בימים אלה בהליך שיפוט במשרד האנרגיה, ורשימת הזוכים צפויה להתפרסם בשבועות הקרובים. הפרויקט הוא בשיתוף אגף התקציבים במשרד האוצר ומנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker