פגיעה במשאיות היא פגיעה במשק

למשאיות הנדרשות לספק את הסחורה בזמן אין אלטרנטיבה, בעוד נהגי הרכב הפרטי יכולים להשתמש בתחבורה ציבורית ■ במקום להתלבש על קומץ נהגים, הממשלה צריכה לחפש את הפתרונות במקומות אחרים, יצירתיים יותר

דוד כוכבא
דוד כוכבא
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פקקים בצומת הרחובות מנחם בגין-הרכבת בתל אביב
פקקים בצומת הרחובות מנחם בגין-הרכבת בתל אביבצילום: דים שלייפמן

ריבוי כלי רכב פרטיים, לצד ביקוש גובר של ביקושים לתנועת אנשים וסחורות, הביאו ליצירת עומסי תנועה קיצוניים בכבישים - 8.7 מיליון תושבים בישראל מחזיקים כיום ב-3.3 מיליון כלי רכב. במצב זה, עלות הפקקים למדינה היא כ-50 מיליארד שקל בשנה והמצב לא צפוי להשתפר. לפי הערכות של ארגון Future mobility, מספר כלי הרכב רק יגדל וב-2030 נעמוד בפקקים שעה נוספת לעומת היום.

ריבוי כלי הרכב הפרטיים בדרכים הוביל להחלטת הממשלה להגביל את תנועת המשאיות מעל 10 טונה בשעות מסוימות ובצירים מסוימים, כגון חסימת כביש 1 ונתיבי איילון בשעות העומס. למעשה, נוצר מצב שבו ענף ההובלה אשר פועל מתוך מדיניות עסקית, מממן את תנועת כלי הרכב הפרטיים. האם הגיוני שבגלל 3 מיליון כלי רכב פרטיים שמעדיפים נוחות אישית, יוטלו הגבלות על 50 אלף משאיות שנעות בכבישי הארץ? הרי למשאיות הנדרשות לספק את הסחורה בזמן אין אלטרנטיבה, בעוד נהגי הרכב הפרטי יכולים להשתמש בתחבורה ציבורית.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שענף ההובלה במשאיות מהווה 95% מכלל ההובלה במדינה (רכבות מטען רק 5%) ויש לו השפעה על המשק כולו - על ענפי התעשייה, הבנייה, החקלאות והביטחון. הגבלות מסוימות על הענף עלולות להביא בעקיפין לפגיעה בכלל המשק. כמו כן, ההמלצות של אגף התכנון במשרד התחבורה הן להפסיק את הנוהג של הגבלת תנועת המשאיות בכניסה לערים, משום שהגבלה זו בכבישים מסוימים, אינה פותרת את בעיית הפקקים, מעבירה אותה למקומות אחרים ויוצרת זיהום אוויר בערים.

זו לא פעם ראשונה שהממשלה נתקלת בבעיה כלשהי ובוחרת בדרך הפופוליסטית. כך, במקום לטפל במפעלים המזהמים בחיפה, היא בחרה להגביל תנועת משאיות בעיר שהשפעתן על זיהום האוויר היא אפסית. במקום להתלבש על קומץ נהגים, הממשלה צריכה לחפש את הפתרונות במקומות אחרים, יצירתיים יותר. אותם פתרונות אולי פחות נוחים ופחות פופולריים, אך בטווח הרחוק הרבה יותר יעילים.

במקרה של הפקקים, אפשר להטיל אגרת גודש על רכב פרטי הנכנס לעיר, לשפר את מערך התחבורה הציבורית בישראל ולשווק אותו. לתת למגזר העסקי בכלל ולענף ההובלה בפרט לשלם את המחיר כל אימת שהציבור מתלונן — זה לא פתרון, זה לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח.

הכותב הוא מנכ"ל מועצת המובילים והתאחדות בעלי מפעלי הובלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker