השבתת הרכבת: "האם יחלו חמישה פקדים יחדיו בלתי אם נועדו?" - רכב ותחבורה - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השבתת הרכבת: "האם יחלו חמישה פקדים יחדיו בלתי אם נועדו?"

"אני מבינה שאני ב'כיפה אדומה' כבודו", אמרה יו"ר ועד עובדי רכבת ישראל, גילה אדרעי, בעדותה מול הוועדה לבדיקת אירועי עצירת פעילות הרכבת באמצע אפריל ■ הוועדה, בראשות השופט סטרשנוב, דחתה את טענתה - והמליצה להעמיד לדין משמעתי שני פקדים ולתגבר את כוח האדם

7תגובות
תחנת רכבת ישראל
ניר כפרי

דו"ח ועדת בדיקת אירועי הרכבת, שהוקמה ב-14 באפריל על ידי יו"ר ההסתדרות, במטרה לבדוק את עצירת פעילות הרכבת יומיים קודם לכן, פורסם היום (ה'). כזכור, בבוקר יום שישי ה-12 באפריל, הופסקה תנועת הרכבות למשך כשעתיים על ידי ההנהלה, וזאת בשל הודעת שני פקדים במרכז השליטה והפיקוד הארצי (משוא"ה), כי הם חולים. במהלך הלילה שבין חמישי לשישי ניסתה ההנהלה למצוא לשניים מחליפים, אך ללא הועיל. בשל היעדרותם, לא ניתן היה להוציא לדרך את משמרת הבוקר. הוועד טען אז כי ידו לא היתה במעל, וכי מצא בכמה שיחות טלפון שני מחליפים. רק לאחר שאלה הגיעו - חודשה תנועת הרכבות.

אירוע השבתת תנועת הרכבות יצר מהומה רבה - גם על רקע התנהלויות אחרות של עובדי הרכבת - ויו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, החליט להקים ועדה לבדיקת האירועים. בראש הוועדה עמד השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, והיא ישבה על המדוכה כחודש וזימנה עשרה עדים. יצוין כי הנהלת הרכבת לא שיתפה פעולה עם הוועדה ההסתדרותית מאחר שהקמתה נעשתה באופן חד-צדדי.

מן העדויות שנמסרו לוועדה עולה הכחשה של העובדים כי התחלו או קיבלו הוראה מגורם כל שהוא. עם זאת, עולה כי שניהם, שהודיעו כי הם חולים בבוקר שישי, קיבלו אישורי מחלה רטרואקטיביים.

גם גילה אדרעי, יו"ר ועד עובדי הרכבת, טענה כי לא היתה ערה לכשל עד לשעה 7:15 בבוקר, ופעלה מיד למציאת מחליפים. בעדותה אמרה אדרעי כי נרקחה נגדה קנונייה: "אני מסתכלת לו בעיניים ואני מבינה שאני בכיפה אדומה כבודו, לקח לי קצת זמן... כל האינטליגנציה שלי, כל החוכמה שלי וכל הבנת הרכבת, בגלל שבסוף כנראה אני יותר בן אדם נורמטיבי. עד שלקח לי זמן להבין שאני בסרט שמישהו הכניס אותי אליו ותיזמן אותו כל כך טוב, שאני מהלויאליות אפילו לא הרגשתי מה אני עושה".

אדרעי לא רק טענה לקנונייה נגדה, אלא גם הוסיפה כי היא מתנגדת נחרצות להִתְחַלּוּת של עובדים: "ביקשתי מההנהלה להביא את כל המתחלים לוועדות משמעת. אמרתי להם אני אלך אתכם יד ביד, הם ייענשו בחומרה. אלה של המשוא"ה, אני אפילו הקצנתי ואמרתי שהם יפוטרו".

השופט אמנון סטרשנוב
בני ארדוב / וואלה!

"גרסת אדרעי לא מתקבלת על הדעת"

הוועדה אינה מאמינה לאדרעי: "ייאמר כבר עתה, כי גרסתה של הגברת אדרעי בדבר מעשה "כיפה אדומה" שעשתה לה, כביכול, הנהלת הרכבת דהיינו, עצרה במכוון וללא הצדקה את תנועת הרכבות בכל הארץ למשך כשעתיים, וכל זאת במטרה לפגוע בה ולהכפיש את שמה - אינה מתקבלת על הדעת, בעליל. אנו דוחים תיאוריה מופרכת על פניה זו, בשתי ידיים".

מעדותו של מנהל תנועת הרכבות במשוא"ה עולה מצוקת כוח אדם קשה אשר יוצרת תנאי עבודה קשים במיוחד לפקדים. בדבריו הוא שולח גם אצבע מאשימה כלפי ועד העובדים, כאשר הוא מציין כי עוד ביום 17 באוקטובר 2016 היה אמור להתחיל קורס לשלושה פקדים חדשים, אך ועד העובדים לא אישר את פתיחת הקורס. הקורס נפתח רק בעקבות החלטת בית הדין לעבודה מיום 19 באפריל 2018, שהורה על "הקפאת כלל הצעדים הארגוניים" של הוועד, עד החלטה אחרת". עד אחר, מבין עובדי משוא"ה, שסיפר כי התריע על מצוקת כוח האדם הקשה, טוען כי הן הוועד והן ההנהלה אשמים: "מחלקת משאבי אנוש ענתה כי אין תקציב, ואילו אדרעי לא ענתה בכלל". לדבריו "גם הוועד לא מתייחס אלינו, כי אנחנו לא כוח אלקטורלי. אנחנו כולה 21 אנשים".

את מסקנות הוועדה מתחיל השופט סטרשנוב בשאלה הנוגעת לאותו אירוע: "מתוך 21 פקדים ברכבת ישראל, הודיעו חמישה פקדים ושלושה מתלמדים על היעדרות עקב מחלה. ונשאלת השאלה הרטורית - האם יחלו חמישה פקדים יחדיו בלתי אם נועדו?".

בתשובה נכתב כי "בעבר לא היו מקרים של היעדרות מהעבודה 'עקב מחלה', בהיקף כה נרחב. ניסיונותיו של מנהל משוא"ה לאתר פקדים אחרים, שמצב בריאותם היה תקין, ככל הנראה, עלו בתוהו, שכן אלה לא השיבו לטלפונים, או דחו את בקשתו בתירוצים שונים. יש לציין כי שמענו מן הצד השני גם עדויות שלפיהן לא נערכו ניסיונות לפנות ולאתר פקדים אחרים מהטעם שלא היה למי להתקשר".

יו"ר ועד הרכבת, גילה אדרעי
מוטי מילרוד

"הִתְחַלּוּת שכזו אינה מקרית"

מכאן מסיקה הוועדה כי "מחלה או התחלות שכזו של מספר כה רב של עובדי הרכבת, כאשר שניים מהעובדים הודיעו על מחלתם רק ברגע האחרון - אינה מקרית, כלל ועיקר. לא מתקבל על דעתנו, כי ביום בהיר אחד - כמו גם בימים רבים בהירים אחרים ואף בימי סגריר - ייחלו או ייתחלו קרוב לרבע מהפקדים במשוא"ה. אנו סבורים, כי היעדרות יוצאת דופן שכזאת, של כמעט רבע מהפקדים, הינה חסרת תקדים". עם זאת, לא הוכח כי היתה במקרה זה הוראה כלשהי מוועד העובדים להתחלות המונית.

הוועדה אינה מקבלת את הביקורת של הוועד על ההנהלה שעצרה את פעולת הרכבות מהר מדי, ומאשרת כי היה זה הצעד הנכון. עוד מותחת הוועדה ביקורת קשה על שני הפקדים שחלו: "תמוהה בעינינו במיוחד התנהגותו של הפקד, מוטי זוהר, שקיבל אישור רפואי כבר ביום חמישי, 11 באפריל 2019, בשעות הצהריים, אך הוא דיווח על כך למשוא"ה רק לאחר חצות. גם הפקד הנוסף דיווח ערב לפני יום האירוע על כאבי גב שמהם הוא סובל, וזאת מבלי שנבדק באותו יום על ידי רופא, אליו פנה רק למחרת היום באינטרנט". את שניהם ממליצה הועדה להעמיד לדין משמעתי.

הוועדה נוזפת הן בוועד והן בהנהלה מאחר ש"זנחו" את עובדי משוא"ה, וממליצים לתגבר לאלתר את מצבת הפקדים במשוא"ה. אדרעי יוצאת נקייה, למעט דחיית תיאוריית הקונספירציה איתה הגיעה לוועדה.

הוועדה מזכירה גם כי במידה שסכסוכי העבודה לא ייפתרו בפני בית הדין לעבודה ממליצים החברים "בפני הצדדים לסכסוך ובפני הסתדרות העובדים, למנות מגשר בעל שיעור קומה, שתחום מומחיותו הוא ביחסי העבודה, על מנת שינסה לגשר ולפשר בין הצדדים".

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד
צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב של Danny Deutsch / דף הבית של הסתדרות המעו"ף

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, בירך את חברי הוועדה על "הבדיקה הרצינית והמעמיקה שערכו לחקר האירועים ברכבת". בר דוד הדגיש כי "לצד חשיבותן העליונה של ההמלצות, ההסתדרות תפעל ביתר שאת על מנת להוביל לשיפור מערכת יחסי העבודה ברכבת למען כלל הציבור הישראלי".

"אדרעי פעלה בנחישות למצוא פתרון"

התייחסות ועד עובדי הרכבת לדו"ח ועדת הבדיקה: "דו"ח ועדת הבדיקה שהוגש ליו"ר ההסתדרות קובע באופן מפורש כי לא זו בלבד שלא היתה הוראה כלשהי מצד ועד עובדי הרכבת ל"התחלות" או לפגוע בתנועת הרכבות ביום שישי ה-12 באפריל 2019, אלא שיו"ר ועד העובדים פעלה בנחישות וביעילות למציאת פתרון ולהבאת מחליפים, כלשון הדו"ח, במקום הפקדים שהודיעו על מחלה. הדו"ח אף מאשש ומאשרר את אשר טוען ומתריע עליו ועד העובדים - והוא כי הפקדים הפועלים במרכז השליטה והפיקוד הארצי כורעים תחת עומס העבודה, בעוד הנהלת הרכבת מסרבת להגדיל את מצבת הפקדים, למרות הגידול העצום בתנועת הרכבות, תוך סיכון נוסעי הרכבת ותוך ניהול לקוי שעליו גם עמד מבקר המדינה.

"ועד העובדים עודנו סבור כי לא היתה כל הצדקה לעצור את תנועת הרכבות באותו היום ולפגוע באלפי החיילים והנוסעים. וכי ההחלטה על עצירת תנועת הרכבות נועדה רק בכדי ליצר אירוע קיצוני שיאפשר מהלכים ציבוריים ופוליטיים נגד ועד העובדים והעומדת בראשו ובכדי לנסות להסיט את השיח הציבורי מהמחדלים הקשים של הנהלת הרכבת, כפי שעלו בדו"ח מבקר המדינה לעבר הוועד והעומדת בראשו.

"בימים אלה מתבררת תביעת דיבה שהגיש ועד עובדי הרכבת נגד הנהלת הרכבת בגין הכפשות בתקשורת בדבר אחריות ועד העובדים לאירועי יום שישי ה-12 באפריל, וברור כי קביעות הדו"ח אף מחזקות את טענות הוועד".

"הדו"ח הוזמן על ידי ההסתדרות"

בתגובה לדו"ח ההסתדרות, נמסר מהנהלת הרכבת: "אנו מדגישים כי הדו"ח המדובר הוזמן על ידי ההסתדרות ובמימונה. אנו מברכים על כך שהשופט הפריך מן היסוד את הטענה השקרית של הוועד בדבר השבתה יזומה של ההנהלה. אנו שמחים כי גם כבוד השופט, בו אנו רואים את הגורם האובייקטיבי היחיד בוועדה, זיהה את האווירה הקשה שכללה תופעות בלתי חוקיות כגון התחלויות עובדים ונטישת רכבות, אשר הובילו לפגיעה חמורה בנוסעי הרכבת, והגיעו לשיאן באותו יום שישי.

"הנהלת הרכבת רואה בוועד העובדים ובעומדת בראשו אחראיים ישירים לאווירה זו ולפגיעה הקשה שגרמה עוול למאות אלפי נוסעים. הנהלת הרכבת מצפה מוועד העובדים ומההסתדרות להמשיך ולשמור על שקט תעשייתי בשנים הקרובות, ולהמשיך במשא ומתן לטובת המשאב החשוב ביותר של הרכבת: עובדיה ונוסעיה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#