הצפיפות והעיכובים ברכבת יימשכו: מסילת החוף תוכפל רק באופן חלקי

כדי לחסוך בעלויות, הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה את הכפלת המקטע שבין שפיים לחוף הכרמל בלבד - ובשלב זה המסילה לא תוכפל בתוך חיפה

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת חוף הכרמל בחיפהצילום: ארכיון: תומר נויברג / ג'יני
אסנת ניר

דיון מכריע התקיים היום (ב') בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) בתוכנית להכפלת מסילת החוף של רכבת ישראל. הוועדה החליטה לקדם את התוכנית האסטרטגית באופן חלקי בלבד, ואישרה את הכפלת המקטע שבין שפיים לחוף הכרמל - ללא המשכו עד לב המפרץ. התוכנית המקורית והמלאה זכתה לתמיכה בישיבת הוות"ל הקודמת, אך כעת אושרה חלקית בעקבות לחץ מצד משרד האוצר, במטרה לחסוך בעלויות ביצוע, עקב הגירעון התופח.

התוכנית המקורית להכפלת מסילת החוף, שיזמה רכבת ישראל כחלק מתוכנית אסטרטגית לפיתוח רשת המסילות עד 2030, עסקה בהוספת שני נתיבים לשניים הקיימים היום בציר החוף, הציר המרכזי והמבוקש ביותר של הרכבת. נוסעים בקו זה סובלים היום מעומסים ומצפיפות כתוצאה מתדירות נמוכה של רכבות, הנובעת בין היתר מהיעדר תשתית מסילה לצד מחסור בקרונות. התוכנית המקורית כללה שדרוג של המסילות הקיימות ותוספת של מסילות מהירות לצדן לאורך 85 ק"מ - מאתר התחזוקה והתפעול של הרכבת הסמוך למתחם חוצות המפרץ, ועד לקיבוץ שפיים.

בדיון של הוות"ל במארס האחרון, הדגיש יו"ר הוועדה דאז, אביגדור יצחקי, את חשיבות התוכנית המקורית לחיזוק חיפה ולחיבור עם המטרופולינים האחרים, כמו גם בין חלקי העיר. לאלה מצטרפת עמדת הוועדה מדיון מאוגוסט האחרון, שעסקה בחשיבותה המאקרו-כלכלית של התוכנית הכוללת.

כעת, בניגוד לדברים אלה, ובניגוד למדיניות האסטרטגית של מינהל התכנון לאישור תוכנית ארוכת טווח, שהובעה בדברי היו"ר הקודם, החליטה הוועדה בראשות זאב בילסקי לקדם את התוכנית ב"שיטת סלמי" - פיצולה וקידומה בשלבים. זאת בשל הרצון לחיסכון בעלויות בלחץ משרד האוצר.

זאב בילסקיצילום: מיכל פתאל

פער עלויות התכנון בין המקטע שאושר לתוכנית המלאה הוא שולי. עם זאת, אישור התוכנית הכוללת מצריך אישור תקציבי מלא לביצוע, ובשלב זה פערי התקציב משמעותיים יותר. על פי הערכות, עלות הביצוע של מקטע הפרויקט בתוך חיפה, שלא אושר היום, היא חצי מעלות הפרויקט הכוללת שמסתכמת ב-20-10 מיליארד שקל. סיבת הפיצול הרשמית, על פי נימוקי הוועדה, היא "מורכבותה והיקפה של התוכנית".

המורכבות שעליה מדובר היא במקטע בחיפה, מצפון לחוף הכרמל. חלק זה אמנם מורכב יותר לתכנון, אך הסוגיה עלתה כבר בדיון הוועדה הקודם באוגוסט, שבו הודיע מינהל התכנון על הכנת תוכנית הכוללת שתי חלופות שיבטלו את ההפרדה הקיימת היום בין העיר לים. שתי החלופות נועדו להעביר את המסילה העילית שיוצרת את ההפרדה אל מתחת לקרקע. ההבדל העיקרי ביניהן הוא שבעוד אחת מהחלופות ממשיכה לאורך קו החוף, השנייה עוברת דרך ההר, מתחת לשכונות קרית אליעזר, רמת שאול וקרית שפרינצק, ומתחברת לאזור הסמוך לתחנת הרכבת חוף הכרמל.

כלומר, בניגוד לעמדה קודמת שהציגה פתרונות אפשריים לקידום הכפלת המסילה המלאה, הוועדה הנוכחית חזרה אחורה וויתרה על הפיתרון מנימוקי מורכבות. וכך, המסילה שאושרה לא תוכפל בתוך העיר חיפה - שנותרה מחוץ לתוכנית.

על מנת להעצים את הסרבול ולהביא למריחה נוספת של התוכנית התחבורתית החשובה, יוקם פורום בין-משרדי בראשות משרד התחבורה ובהשתתפות מינהל התכנון, משרד האוצר ועיריית חיפה, שילווה את עבודת רכבת ישראל ויגבש המלצה לחלופה בעיר.

מרכבת ישראל נמסר: "רכבת ישראל מברכת על החלטת הוות"ל בדבר קידום פרויקט הכפלת מסילות החוף בין שפיים לחיפה, מסילות שבהן נרשמים כבר היום עומסים של מעל 130-120 אחוזי תפוסה ברכבות, זאת בשל המחסור במסילות להפעלת רכבות נוספות".

עם זאת, מדגישים ברכבת כי על מנת לעמוד ביעדי התוכנית האסטרטגית לפיתוח רשת מסילות ברזל עד שנת 2040, ולספק מענה לגידול הצפוי במספר הנוסעים מ-67 מיליון ב-2018 לכ-300 מיליון ב-2040, נדרשת גם הכפלת המסילות בתחום העיר חיפה. "ביצוע הפרויקט המלא יאפשר הגדלה דרמטית של תדירות הרכבות בפרוזדור החוף, חיבור רכבתי מהיר בין המטרופולינים ושיפור נרחב ברמת השירות לנוסע", נמסר.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "אישור התוכנית להכפלת מסילות החוף עד לחיפה הוא בשורה מכוננת לנוסעי הרכבת. נכון להיום, בעורק ראשי זה ישנן רק שתי מסילות. הכפלתן לארבע תאפשר הרחבה משמעותית של כמות הרכבות, מענה לגידול הצפוי במספר הנוסעים והגברת מהירות הנסיעה ל-250 קמ"ש מתל אביב לחיפה. התוכנית יצאה לפועל על אף ניסיון למנוע את אישורה עד שתאושר תוכנית הכפלת מסילות גם צפונית לחיפה (הכפלה שאינה נדרשת עד ל-2040, ודיונים לגבי החלופה הטובה ביותר לבצעה מתבצעים)".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker