אחרי 50 התנגדויות: תוכנית הרכבל בעיר העתיקה בירושלים אושרה

התוכנית להקמת רכבל ככלי תחבורה משלים לאגן הדרומי של העיר מתבססת על סקרי תנועה מלפני יותר מעשור, והמתנגדים מתריעים מפני כאוס תחבורתי שייווצר בעקבותיו ■ חוקר שמינתה הוועדה מצא דווקא כי התוכנית תרחיב את הנגישות לתחבורה הציבורית באזור

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית הרכבל בירושליםצילום: הרשות לפיתוח ירוש
אסנת ניר

התוכנית הגרנדיוזית להקמת רכבל אווירי לכותל, בעלות של כ-215 מיליון שקל מתקציב משרד התיירות, אושרה היום (ב) בוועדה הלאומית לתשתיות של מנהל התכנון. זאת לאחר שהוגשו כמעט 50 התנגדויות בעניינה.

בחודשים האחרונים הוצפה "ועדת המשנה להשגות" בהתנגדויות מכיוונים שונים - על ידי ארגונים ציבוריים כמו המרכז הבין תרבותי, התאחדות האדריכלים, ארגון עמק שווה, המועצה לשימור אתרי מורשת, אדם טבע ודין ועמותת 15 דקות. חמש השגות הגישו תושבי האזור משכונות סילוואן, ואדי חילווה ואבו תור, סוחרי העיר העתיקה, עמותת במקום והמועצה הדתית לענייני מוסלמים. בנוסף, התנגדויות נשמעו גם מצד ארגונים שעיסוקם הדרכת תיירות והמנהלות הקהילתיות, בקעה, אבו טור, צפון תלפיות וגינות העיר, שלטענתם תוכניות הרכבל מנוגדות לתוכניות האזוריות. כ- 370 אדריכלים ואנשי מקצוע ואקדמיה חתמו על התנגדויות אף הם בשל פגיעה בנוף.

ארגון 15 דקות, שפועל לקידום התחבורה הציבורית והחל את פעילותו בירושלים, הגיש התנגדות מטעמים תחבורתיים. בין היתר יצאו נגד הכוונה להעביר אוטובוסים לתיירים, שהיום יוצרים בעיה תחבורתית בין אזור שער האשפות - שבו עוצרים, למתחם התחנה. צעד זה יחריף את המצוקה התחבורתית אף יותר, לדברי הארגון. "מתחם התחנה הינו ציר תחבורה מרכזי בירושלים, שבו עוברים כל הקווים המהירים וכן הקו הירוק והכחול של הרכבת הקלה", אמר יוסי סעידוב מארגון 15 דקות. "הצעד הוא העברה של בעיה ממקום אחד לאחר ואף יחמיר את הבעיה לתושבים".

לטענת המתנגדים הפתרונות המוצעים לפריקה ולחניה של אוטובוסים אינם תואמים את קיבולת הנוסעים המתוכננת. בנוסף, במהלך השימוע שהתקיים לפני כחודש וחצי בוועדה של מנהל התכנון התגלה כי תוכניות הרכבל מתבססות על סקרי תנועה מלפני יותר מעשור.

ברוך יוסקוביץ, חוקר שמינתה הוועדה לבדיקת השטח ועומסי התנועה בו, טוען כי עומסי התנועה המתוכננים סבירים. החוקר מסתמך על התוכניות העתידיות לרכבת הקלה וטען כי עם הפעלת הקו הכחול של הרכבת הקלה, תהיה הנגישות בתחבורה ציבורית גבוהה יותר. 

הדמיית הרכבל. כ-370 אדריכלים ואנשי מקצוע התריעו מפני פגיעה בנוףצילום: הרשות לפיתוח ירוש

טענות נוספות שהובאו בפני הוועדה בנוגע לבעיות תחבורתיות, עוסקות בכך שלא נבחנו החלופות שחלקן נמצאות בהליכי תכנון, וייתרו את הקמת הרכבל. אלו כוללות רכבת "כבדה" שתהווה המשך לקו תל אביב - ירושלים למרכז העיר ולכותל, מערך שאטלים לכותל ואכיפת תנועה וחניה באזור העיר העתיקה.

המלצת חוקר הוועדה שתוצג בדיון, היא לדחות השגה זו בטענה כי שאר הפתרונות מורכבים ליישום. "פרויקט הארכת קו הרכבת ה"כבדה מורכב. גם אם יוקם הקו, הוא ייתן מענה בעיקר לבאים לכותל מאזור השפלה ולתיירים, אך לא לירושלמים, לתיירים השוהים בירושלים ולקבוצות תיירים המסיירות בקבוצות מאורגנות". לגבי פתרון הרכבת הקלה נטען כי הוא בעייתי מכמה היבטים, בראשם העדר יכולת "לחלוק מסילה" עם הקו האדום בעיר שכבר כיום עמוס ביותר. פתרון המבוסס על מנהור הרכבת הקלה בעייתי בשל סמיכות לעיר העתיקה.

התוכנית שמקדם משרד התחבורה מדברת על רכבל ככלי תחבורה משלים לאגן הדרומי של העיר העתיקה. התוכנית כוללת מסדרון לתנועת הרכבל, בתוואי שאורכו כ-1,400 מטר ורוחבו כ-30 מטר. הרכבל מתוכנן לעצור בארבע תחנות, מהן שלוש לנוסעים: במתחם הרכבת הישנה, בחניון הר ציון, מעל למבנה קדם ותחנת "דפו" לצורכי תפעול בגן לעיוור.

יותר מ-100 אלף איש ביום ייעזרו בעשרות קרוניות

עמדת הרשות לפיתוח ירושלים, שיזמה את תוכנית הרכבל, היא שהרכבל יסייע למצוקה התחבורתית הקשה הקיימת בעיר העתיקה היום ותסייע לתיירות באזור, שאליו מגיעים  יותר מ-100 אלף איש ביום.

כאוס תחבורתי או שיפור התחבורה הציבורית בבירה?צילום: הרשות לפיתוח ירוש

על פי התכנון, בשעת שיא ינועו לאורך הקו 73 קרוניות, חלקן בתחנות. הקיבולת המרבית של הרכבל תהיה כ-3,000 נוסעים בשעה לכיוון. בפועל צפויים להשתמש בו בשעת שיא כ-1,000 נוסעים ובימי שיא של עלייה לכותל - אפילו יותר. עם השלמת הקו הכחול של הרכבת הקלה, יהיה ממשק בינה לבין מוצא הרכבל. משך ההקמה הכולל מוערך בכ-16 חודשים. 

בפברואר האחרון הרשות לפיתוח ירושלים הפקידה את התוכנית לקידום הרכבל לכותל בוועדה לתכנון ובנייה של התשתיות הלאומיות (ות"ל). מרגע ההפקדה נתונים 60 יום להגשת התנגדויות. כעת יידרש מנהל התכנון לקבל החלטה בנוגע לאישורה.

תגובת הרשות לפיתוח ירושלים: "אישור התוכנית בוועדה הלאומית לתשתיות, לאחר שמיעת כלל ההתנגדויות, הוא אבן דרך משמעותית בקידום פרויקט חשוב זה. שילוב הכוחות ושיתוף הפעולה בין העירייה למשרד ירושלים ומורשת, יחד עם משרד התיירות, איפשרו תהליך תכנון מסודר ואת קידומו המוצלח לטובת ציבור מגוון שחי בעיר ומבקר בה. בשבוע שבו מצוין יום ירושלים, זכתה העיר במענה תחבורתי ותיירותי הכרחי. כחלק מתפיסת הפיתוח של העיר, הרכבל יאפשר הפחתה משמעותית בעומסי התנועה סביב העיר העתיקה ויגביר את הנגישות לאזור עבור תושבים, תיירים וסוחרים כאחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker