אכזבה בירושלים: רק שתי קבוצות יתמודדו במכרז הענק להרחבת הרכבת הקלה

הקבוצות היחידות שהגישו הצעות למכרז הן של שפיר יחד עם CAF הספרדית וסופרבוס, ושיכון ובינוי יחד עם אגד ■ הקבוצה הזוכה תקים ותתפעל את הקו הירוק ותאריך את הקו האדום ב-25 השנים הקרובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכבת הקלה בירושלים
הרכבת הקלה בירושליםצילום: אמיל סלמן

אכזבה במכרז הענק בירושלים: רק שתי קבוצות מתוך 8 עברו את שלב המיון המוקדם - ויתמודדו במכרז על הרחבת הרכבת הקלה. הקבוצות שהגישו הצעות הן שפיר יחד עם CAF הספרדית והמפעילה סופרבוס, וקבוצה של שיכון ובינוי יחד עם אגד. מועד הגשת ההצעות במכרז נסגר היום (שני) בצהריים. היקפו הכספי של המכרז מוערך ב-10 מיליארד שקל.

הקבוצה הזוכה תהיה אחראית לתכנון, הקמה, תחזוקה והפעלה של הקו הירוק, לצד הארכות של הקו האדום ברכבת הקלה ב-25 השנים הקרובות - והפעלת קווי הלילה ב-15 השנים הקרובות. קווים אלו יכללו 40 ק"מ מסילה ו-70 תחנות. הקבוצה הזוכה תקבל לידיה גם את הפעלת הקו האדום, שנמצאת כיום באחריות סיטיפס.

המתמודדת הראשונה היא קבוצה משותפת לשיכון ובינוי ואגד, הכוללת גם את חברת CRRC הסינית, Comsa הספרדית, Efacec הפורטוגלית ו-MPK הפולנית. המתמודדת השנייה היא קבוצה משותפת לשפיר ו-CAF הספרדית, הכוללת את חברת Steconfer הפורטוגלית ו-Kyivpastrans האוקראינית.

הארכות הקו האדום כוללות את הארכת הקו לשכונת נווה יעקב, ומצידו השני הארכות עד לבית החולים הדסה עין כרם.  הקו הירוק החדש יצא מהאוניברסיטה העברית בהר הצופים, ועד לשכונות מלחה וגילה, עם שלוחות לאוניברסיטה העברית בשכונות גבעת רם וגבעת שאול.

צילום:

המכרז לבניית הקו הירוק והארכות הקו האדום של הרק"ל בבירה (ה-J-NET) נעשה בשיטת PPP - שיתוף של המגזר הפרטי בפרויקטי ענק ציבוריים. המכרז הוא באחריות ועדת המכרזים המשותפת לאוצר, משרד התחבורה והחברה הממשלתית צוות אב ותחבורה, ובראשותה עומד הסגן הבכיר לחשכ"ל, נחמיה קינד.

שתי הקבוצות הן, כאמור, היחידות שעברו את שלב המיון המוקדם מתוך 8. המשמעות של מתמודדות מעטות היא הליך פחות תחרותי. הקבוצה של סיטיפס, אשטרום וסימנס לא הגישה הצעה כצפוי לאחר שסיטיפס, מפעילת הקו האדום הנוכחית, הודיעה על כוונתה לא להתמודד לפני כשבועיים. חברת הענק הקנדית בומברדיה - שעברה את שלב המיון המוקדם ביחד עם מקווירי, אורון-לסיכו ומטרופולין - לא הגישה הצעה, על אף ניסיונה של החברה ועמידתה בתנאי המכרז, לאחר שמקווירי החליטה לא להתמודד משיקולים עסקיים. מאז הודעתה של מקווירי ועד לרגע האחרון נעשו ניסיונות למצוא לה מחליפה בקבוצה, אך מאחר שאלו לא צלחו - לא הוגשה לבסוף הצעה.

קבוצה נוספת שלא הגישה הצעה במכרז מורכבת מאלסטום יחד עם דן, אלקטרה ומובנטיה הספרדית. דן ואלקטרה שלחו אתמול מכתב בהול לראש הממשלה ולשר האוצר, ובו ביקשו לדחות את מועד הגשת ההצעות בטענה שנסיבות פוליטיות שהתרחשו על רקע המתיחות הביטחונית השפיעו על שותפתן בקבוצה, אלסטום הצרפתית. מקורות בקיאים בהליך הסבירו כי זה ספין של חברות הקבוצה, שעושות שימוש באמצעי התקשורת להפעלת לחץ לדחיית המועד - כשלמעשה מדובר במחלוקות פנימיות שהתעוררו בתוכה.

לפי המקורות, אלסטום הציבה לאלקטרה ולדן תנאים של הרגע האחרון שהן סירבו לקבל. השתיים פנו לוועדת המכרזים בבקשה לדחות את מועד ההגשה בחודש, ולאחר שסורבו שלחו את המכתב - והשתמשו בלחץ הערבי כנימוק לבקשת הדחייה הבהולה. נוכחותה של אלסטום בקבוצה הכרחית כחברה "בעלת הניסיון" בהתאם לתנאי המכרז, כמי שהיום מתחזקת את הקו האדום ברכבת הקלה בעיר.

קבוצה נוספת שלא הגישה הצעה למכרז היא סקודה הצ'כית, שהתמודדה בשלב המיון המוקדם ביחד עם CREG הסינית, פנגיאה, גק־טרנה היוונית והגוף הפיננסי IDT. לאחר ש-CREG עזבה את הקבוצה, נעשו ניסיונות למלא את מקומה. ללא CREG, לקבוצה בעיה טכנית בתנאי התאמתה לתנאי הסף, מאחר שזו בעלת הנסיון והיכולות מבחינת המערכות והאינטגרציה למערכות. גם קבוצה זו ביקשה ארכה ונענתה בשלילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker