הושלם תכנון קווי הרכבת הקלה במטרופולין תל אביב

המקטע המזרחי בקו החום של הרכבת הקלה בגוש דן, שעתיד לעבור בראשון לציון, באר יעקב, לוד ורמלה, אושר על ידי הוועדה הארצית לתשתיות לאומיות ■ הקו החום הוא היחיד שיעבור בציר של מזרח-מערב ולא יחצה את מרכז תל אביב ■ אורכו הכולל של התוואי: כ-20 קילומטר

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית מקטע הרכבת הקלה ברחוב ארלוזורוב בתל אביב
אסנת ניר
אסנת ניר

המקטע המזרחי בקו החום ברכבת הקלה אושר אתמול (ב') על ידי הוועדה הארצית לתשתיות לאומיות (ות"ל), בראשות זאב בילסקי. מדובר באחד המקטעים האחרונים במתווה הרכבת הקלה במטרופולין תל אביב, ולכן בכך הושלם למעשה תכנון קווי הרכבת הקלה.

הקו החום, שעובר בערים ראשון לציון, באר יעקב, לוד ורמלה, הוא הקו היחיד העובר בציר של מזרח-מערב ואינו חוצה את מרכז תל אביב. הקו יוצא ממערב ראשון לציון, ממשיך מזרחה וצפונה, דרך השכונות העתידיות שייבנו עם פינוי מחנה צריפים (מתחמים המיועדים למגורים ומתחם 6 שיהיה מתחם תעסוקה), דרך רחוב נעמי שמר במזרח באר יעקב.

לאחר מכן, ממשיך הקו המתוכנן מזרחה לכיוון רמלה, דרך הרחובות שטיין והרצל, ומשם חוצה את מסילת הרכבת לעבר לוד וכביש 44. בלוד עובר התוואי לאורך שדרות ירושלים, ממשיך ברחוב אבא הלל סילבר, משם פונה מערבה לאזור התעסוקה הצפוני, עד סיומו בסמוך לתחנת הרכבת גני אביב.

אורכו הכולל של התוואי במקטע זה הוא 20.5 ק"מ. התוכנית כוללת גם "תחנת קצה" - חיבור בין מסילות שמאפשר מעבר ביניהן, באורך כ-200 מטר לאחר תחנת אסף הרופא. התחנה תאפשר במקרה הנוכחי את פיצול המסילה לשתי מסילות.

רשת קווי הרכבת הקלה במטרופולין תל אביב

בנוסף למתווה הקו, אישרה הוועדה גם את תכנון אזור תחזוקה ותפעול (הדיפו) לקו הסגול בסמוך למחלף הטייסים העתידי. מתחם הדיפו הוא נושא שנוי במחלוקת בקרב הרשויות המקומיות, שאינן מעוניינות שיהיה בשטחן בשל חשש ממפגע סביבתי.

במסגרת התוכנית, משולב גם חניון "חנה וסע" ומסוף תחבורה זמני, שבהמשך יהפוך לקבוע, לבאים לתל אביב ממזרח ולדיפו, תחנת תחבורה ציבורית שמהווה את תחנת הקצה של הקו הסגול. תוכנית הוותמ"ל הנקראת "מגשימים", שבמסגרתה מוקם המסוף, אמורה לאפשר לקווי מערכת תחבורה עתירת נוסעים (מתע"ן) להשתמש במרחב התחזוקה והתפעול (הדיפו) בהמשך.

"תוכנית קווי הרכבת הקלה עתידה לאפשר פיתוח עירוני במטרופולין, תוך הקלה בגודש בדרכים", מסרה מתכננת הוועדה, נאוה אלינסקי רדאעי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker