הבלאגן ברכבת: ועדה בראשות סטרשנוב תבדוק את האירועים שהובילו לשביתה

עיכובים ועומסים ברכבת נרשמו הבוקר ברחבי הארץ, לאחר חילופי ההאשמות בין הנהלת הרכבת להסתדרות לגבי השיבושים ביום שישי ■ ועדת הבדיקה שמינה יו"ר ההסתדרות החדש תגיש את מסקנותיה מיד אחרי פסח, ובראשה יעמוד השופט בדימוס אמנון סטרשנוב

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת רכבת סבידור מרכז
עומס ברכבת

על רקע המשך התקלות והשיבושים ברכבת אשר אירעו גם הבוקר (יום א'), מינה יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד את השופט בדימוס אמנון סטרשנוב לעמוד בראש ועדת חקירה מיוחדת - שתבדוק את ביטול כלל קווי הרכבת ביום שישי בבוקר למשך שעתיים. 

הבוקר בוטלו שלוש רכבות מאשקלון למרכז בשל תקלה טכנית, שגררו עיכובים ושיבושים גם ביתר התחנות. כך למשל, הרכבת של 8:40 מיבנה מערב לתל אביב בוטלה, וגם הרכבת הבאה התעכבה. עיכובים אלה יצרו צפיפות רבה ברכבות, שמנעה מנוסעים לעלות לרכבת בתחנות שונות. זאת על פי דיווחים של נוסעים בעמוד הפייסבוק "בארכבת".

עומס ברכבת

ביום שישי הצהירו שמונה פקדים מתוך 21 על מחלה, ולא הגיעו לעבודה. פקדים מנהלים את תנועת הרכבות ומפעילים את מערכת האיתות, בדומה לעובדי מגדל הפיקוח בשדה תעופה. נוהלי הבטיחות מחייבים כי לפחות ארבעה פקדים יעבדו בכל משמרת.

בר דוד התערב בנעשה והורה לוועד לאתר באופן מיידי עובדים כדי שיגיעו למלא את תפקידם, וקרא להנהלת הרכבת לבטל את השבתת כלל הפעילות של החברה. בהמשך היום הודיעה ההסתדרות על הקמת ועדת הבדיקה, שתבחן ותבדוק את האירועים. הוועדה תתכנס עוד השבוע ותגיש את מסקנותיה והמלצותיה ליו"ר ההסתדרות מיד לאחר פסח.

ועד עובדי הרכבת, בראשות גילה אדרעי, מכחיש כי הורה להשבית את הפעילות: "הנהלת הרכבת החליטה לפגוע ברכבת ובנוסעים כדי לייצר משבר מבויים ופיקטיבי". אמש מסר הוועד כי הוא בוחן להגיש השבוע תביעת דיבה נגד הנהלת הרכבת, בשל פרסומיה כי מדובר בצעד ביוזמת הוועד.

תחנת רכבת השלום
תחנת רכבת השלוםצילום: הדר כהן

הנהלת הרכבת: להעניש את ראשי הוועד

בהנהלת רכבת ישראל מתנגדים לוועדת הבדיקה של ההסתדרות, וקוראים לנקיטת צעדים ענישתיים כנגד יו"ר הוועד אדרעי. לדבריהם, מדובר ב"תוכנית פעולה בניצוחו של הוועד, אשר מזה שבועות וחודשים מתנהל בחוסר אחריות. ועד העובדים אינו בוחל באף אמצעי, ונוהג באדישות באשר למחיר שהתנהלותו גובה מציבור הנוסעים התלוי באופן מוחלט בשירות החיוני עליו החברה אמונה, ותוך פגיעה חמורה במוניטין החברה", נכתב במכתב שהעביר המנכ"ל הזמני ברכבת, אורי שריר, ליו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד בשישי האחרון.

ועד רכבת מסיבת עיתונאים
גילה אדרעי, יו"ר ועד עובדי הרכבתצילום: מוטי מילרוד

"אנו דורשים כי ההסתדרות תפעיל אמצעים ענישתיים משמעותיים נגד ראשי הוועד, אשר נוקטים חדשות לבקרים צעדים ארגוניים פראיים ובלתי חוקיים ופוגעים בציבור הנוסעים בישראל, והכל תחת כסות ובתמיכת ההסתדרות כארגון היציג של העובדים", הוסיף. שריר טען כי יו"ר הוועדה אשר מונה במקור ביום שישי, אבי אדרי, איננו אובייקטיבי - וזה אכן הוחלף לשופט בדימוס סטרשנוב.

ועד עובדי הרכבת הגיב למכתב שהפיצה ההנהלה, וטען כי "ועד העובדים לא הנחה אף עובד שלא להגיע לעבודה, ובוודאי לא פעל לפגיעה בתנועת הרכבות. הנהלת הרכבת לא מצליחה לנהל את הרכבת אז היא מטילה את הרפש על יו"ר הוועד ועל העובדים. ועד העובדים בוחן להגיש השבוע תביעת דיבה נגד הנהלת הרכבת".

בתשובת ההסתדרות לרכבת עלה כי ליאב אליהו, חבר הוועד שהורה בקשר לעצור את תנועת הרכבות למשך חמש דקות לפני כמה שבועות כחלק מהמחאה על לו"ז הנהגים, יתייצב בפני ועדת המשמעת בתקופה הקרובה.

ישראל כ"ץ: נחצו קווים אדומים

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הגיב לאירועים בדף הפייסבוק שלו והאשים את הוועד בכך ש"חצה קווים אדומים נוספים. הנחיתי את הנהלת הרכבת לנקוט מיידית בצעדים משמעתיים נגד יושבת ראש ועד עובדי הרכבת וחבריה". כ"ץ הכריז כי הוא מתכוון להביא להחלטת ממשלה בהקדם את ״חוק בוררות חובה בשרותים חיוניים״, שאוסר על שביתות בגופים חיוניים למשק, כמו רכבת ישראל.

השר תקף את יריבו הפוליטי, יו"ר ההסתדרות לשעבר, אבי ניסנקורן, על אף שבעת התרחשות האירועים כבר לא כיהן בתפקידו. כ"ץ הצהיר כי הוא "רואה בחומרה את התנהגות אבי ניסנקורן וחבריו להסתדרות שנותנים גיבוי ואף מעודדים צעדים אלה של פגיעה בנוסעים. אני נחוש לנקוט בכל הצעדים שידרשו כדי לשים סוף לדבר. זו חבלה בנוסעים, ולא ייצוג עובדים". כ"ץ הוסיף כי "פניות הנהלת הרכבת לבתי הדין לעבודה למנוע את התופעות לא הועילו, מאחר שניסנקורן וחבריו להסתדרות העניקו גיבוי מלא לצעדי ועד העובדים, במקום למלא תפקיד אחראי ולמנוע את השיבושים והפגיעה בנוסעים".

בנוגע לכוונת כ"ץ לקדם את חוק הבוררות אמר יו"ר אגף ההסברה בהסתדרות, יניב לוי, כי הוא "אינו מציע לאף אחד לנסות ערב חג הפסח את סבלנותו של יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, בנוגע לזכות השביתה. זוהי זכות לגיטימית ודמוקרטית במדינת ישראל וכך היא תישאר. אין מקום להבעיר את המשק ימים לפני חג הפסח, אך אם נצטרך - ההסתדרות תעמוד במלוא עוצמתה כדי להגן על הזכויות הדמוקרטיות שמגיעות לה יותר מ-70 שנה".

ביום רביעי האחרון נבחר על ידי הדירקטוריון הרכבת מנכ"ל חדש - אל"מ במיל' מיכה מייקסנר. שיקום מערכת היחסים העכורה בין הוועד להנהלה יהיה בין בין המשימות ההכרחיות והמיידיות שיהיו עליו להידרש אליהן, לצורך הבטחת ההתנהלות התקינה של הרכבת והשבת אמון ציבור הנוסעים. זאת לצד החזרת אמון הציבור ברכבת, על ידי צמצום היקף הביטולים והעיכובים והשלמת הביצוע של פרויקטים מהותיים ברכבת, לרבות חישמול 13 קווים והנחת המסילה הרביעית באיילון.

המועצה הישראלית לצרכנות מזכירה כי במקרה של איחור העולה על 30 דקות מהמועד המתוכנן שנקבע בלוח הזמנים, הנוסעים זכאים לקבלת כרטיס נסיעה חינם באותו הקו, ובמקרה של איחור העולה על 60 דקות מהמועד המתוכנן שנקבע בלוח הזמנים, הם זכאים לקבל שני כרטיסי נסיעה חינם בקו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker