עקב המצב הביטחוני: תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות הופסקה עד להודעה חדשה

רכבות בקו הנגב המערבי יחלו ויסיימו את נסיעתן בתחנת אשקלון ■ נסיעות הלילה בקו נהריה-נתב"ג ומודיעין יפעלו כרגיל, אך קו באר שבע-דימונה שהושבת עקב עיצומים אינו צפוי לחזור לפעילות בימים הקרובים

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רכבת ישראל בנגבצילום: אליהו הרשקוביץ
אסנת ניר

נסיעות הלילה בקו נהריה-נתב"ג ומודיעין - שרכבת ישראל הצהירה אתמול (א') כי יפסיקו לפעול הלילה - יפעלו כרגיל. אך קו באר שבע-דימונה - שפעילותו הופסקה אתמול עקב עיכוב עבודות תחזוקה בגלל עיצומים - אינו צפוי לחזור לפעילות בימים הקרובים. לדברי הנהלת הרכבת, קיים חשש מעיכובים ושיבושים בשל הגבלות מהירות שנקבעו לרכבות משיקולי בטיחות.

במקביל עדכנה הרכבת כי על פי הנחיות גורמי ביטחון, הופסקה תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות באופן מיידי עד להודעה חדשה. המשמעות היא כי רכבות בקו הנגב המערבי (רעננה-באר שבע) יחלו ויסיימו את נסיעתן בתחנת אשקלון.

לדברי הנהלת הרכבת, תנועת הרכבות בקווים שהושפעו מהגבלות מהירות, הופסקה או תוכננה להיפסק בשל ליקויי בטיחות שהתגלו בהם, מאחר שלא התאפשרו עבודות תחזוקה הכרחיות בשל השבתות הוועד בחודש האחרון. עוד טוענים בהנהלה כי ועד העובדים בראשות גילה אדרעי מפעיל יותר מ-40 הוראות ארגוניות הפוגעות פגיעה אקוטית בנוסעים.

הנהלת הרכבת הסבירה כי בבדיקת בטיחות שגרתית התגלו ליקויים שלא ניתן לטפל בהם עקב עיצומי הוועד: "הנהלת הרכבת מבצעת בדיקות יומיות של המסילות, והטילה כמענה זמני ובאופן מדורג 28 מגבלות מהירות הפוגעות אקוטית בשירות הניתן לנוסעים, ומגדילות את האיחורים בכלל הרשת. זאת מכיוון שהרכבות נוסעות במהירות פחותה מזו המתוכננת". לטענת ההנהלה כלים הנחוצים לתחזוקת המסילות, שלא פעלו עקב עיצומי ועד העובדים, שוחררו כעת ולכן עבודות התיקון התאפשרו  היום.

הרכבת מסבירה כי החזרת קו לפעילות לפני שבוצעו בו עבודות התחזוקה (קו נהריה-נתב"ג) כבר הלילה, בעוד קו באר שבע-דימונה שתלוי באותם כלים הנדסיים לתחזוקה עדיין לא חזר לפעילות, מתאפשרת כי מדובר בליקויים בדרגות חומרה שונות בעלות הגבלות מהירות אחרות. תחנות אופקים, נתיבות ושדרות יסגרו עד להודעה חדשה

עבודות התחזוקה בקו באר שבע-דימונה עדיין לא בוצעו ואינן צפויות להסתיים בימים הקרובים. זהו קו כושל מבחינת תדירותו, זמן נסיעתו, מספר הנוסעים בו ועלות תפעולו הגבוהה - כפי שעלה גם מדו"ח מבקר המדינה.

גילה אדרעיצילום: מוטי מילרוד

השבתות קווים, שביתות איטלקיות ועיצומים

בוועד העובדים טוענים כי הנהלת הרכבת החליטה להשבית את קווי הרכבת  ללא כל נימוק ענייני או סיבה תוך פגיעה בנוסעים. הוועד טען כי הבעיות שהתגלו במסילת הרכבת בדימונה מתייחסות לרכבות המטענים, בהן מתקיימים עיצומים, ואין כל מניעה להמשיך להפעיל רכבות נוסעים.

ההנהלה פנתה לאבי אדרי, יו"ר הסתדרות עובדי התחבורה, בבקשה להפסיק את הצעדים הארגוניים ולחזור לדיאלוג בתום לב. אדרי השיב כי מדובר בעיצומים מידתיים וכי הם ננקטים במסגרת סכסוכי עבודה המתקיימים כדין. בנוסף, ערערה ההנהלה לבית הדין לעבודה בשבוע שעבר על מנת למנוע את העיצומים, אך הערעור נדחה.

מוקד המחלוקות בין ההנהלה לוועד - שהובילה להשבתות קווים, שביתות איטלקיות ועיצומים - הוא לוח זמנים חדש, שמאריך בחצי שעה את זמן הנהיגה של הנהגים בכל משמרת. לטענת הוועד זמן הנהיגה נטו במשמרת לנהג הוא חמש-שש שעות. הנהלת הרכבת וגורמים חיצוניים הבקיאים בשעות העבודה של הנהגים, טוענים כי זמן הנהיגה בפועל אינו עולה על ארבע שעות, בעוד ההסכם הקיבוצי מתיר שש שעות נהיגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker