19 תחנות, תדירות של כל 4 דקות - כך תיראה הרכבת הקלה בצפון

קבוצה המורכבת מאינקו הספרדית וינון הישראלית תתכנן את הקמת הרכבת הקלה שתחבר בין חיפה, הקריות נצרת ונצרת עילית ■ הרכבת עשויה להיות צעד ראשון בפתרון בעיות התחבורה ביישובים הערביים בישראל

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של הרכבת הקלה בחיפהצילום: RDV Systems
אסנת ניר

הזוכה במכרז לתכנון הרכבת הקלה בין חיפה לנצרת היא קבוצה המורכבת מהחברות אינקו (Ineco) הספרדית וינון הישראלית. סכום המכרז הוא 320 מיליון שקל, והוא הכולל את השלמת התכנון המוקדם והסופי לעבודות התשתית, להקמת המבנה העליון ולבניית המערכות הרכבתיות. הרכבת הקלה עתידה לחבר בין גושי היישובים בחיפה, הקריות נצרת ונצרת עילית.

המכרז מנוהל על ידי חברת כביש חוצה ישראל, כזרוע ביצוע של משרד התחבורה. הוא כולל תכנון קונספטואלי, תכנון קידום זמינות הקרקע, עבודות הנדסה אזרחית, העתקת תשתיות ומבנה תחתון, תכנון מפורט של כלל עבודות התשתית הבסיסית, וכן תכנון ראשוני לעבודות המבנה העליון והמערכות הרכבתיות. חלק התכנון שבמסגרת המכרז אמור להתחיל בשבועות הקרובים.

תוואי הרכבת והתחנותצילום: חוצה ישראל

פרויקט הרכבת הקלה כולל מערכת תחבורה ציבורית בין-עירונית ועירונית, שבמרכזו מסילת רכבת קלה בצפון הארץ באורך 41 ק"מ. עלות הפרויקט נאמדת ב-7 מיליארד שקל. בקו יפעלו כ-32 קרונות בתדירות נסיעה מקסימלית של כל ארבע דקות. תחזית הנוסעים ליום היא כ-100 אלף, שייסעו בין 19 התחנות. מהירות הנסיעה המתוכננת במקטע הבינעירוני היא 100 קמ"ש. הרכבת הקלה מתוכננת להתחיל לפעול בעוד כשמונה שנים.

"הממשלות הפקירו את התחבורה הציבורית ביישובים הלא-יהודיים"

הרכבת הקלה, שתעבור ביישובים ערביים כמו שפרעם ונצרת, עשויה לסייע במילוי צורך תחבורתי בוער, שכמעט והופקר בעשורים האחרונים - חיבור יישובים ערביים למערכת התחבורה הציבורית. תשתיות התחבורה בחברה הערבית, והתחבורה הציבורית בפרט, סובלות מהזנחה ממושכת מצד ממשלות ישראל - לרבות בתקופת בכהונתו של שר התחבורה בעשור האחרון, ישראל כ"ץ.

סוגיה זו הוצגה בחודשים האחרונים בכמה דו"חות של בנק ישראל, וכן בדו"ח מבקר המדינה האחרון שקבע כי "במשך שנים ממשלות ישראל הפקירו את הטיפול בשירותי התחבורה הציבורית, והכבישים והתשתיות המיועדים לכך ביישובים הלא-יהודיים". המבקר הדגיש כי חופש התנועה הוא זכות יסוד בסיסית, שממנה נגזרת חובת המדינה לספק שירותי תחבורה ציבורית ראויים לכל האוכלוסיות בה, וכי השקעה באוכלוסייה הערבית היא אקוטית לקידומה.

כנסיית הבשורה בנצרתצילום: גיל אליהו

כיום, מלבד תחנת להבים-רהט, שלמעשה אינה עוברת ברהט ונקראת בשם זה בעיקר בשל שיקולי מיתוג, אין תחנות רכבת ביישובים ערביים. לפני מספר חודשים פסלה המדינה את תוכנית מסילת עירון - שממתינה כבר 20 שנה וכבר אושרה סטטוטורית. קו זה היה אמור לחבר את ישובי ואדי עארה לרשת המסילות הארצית, ובכך לפתח את האזור, הסובל מדירוג סוציו-אקונומי נמוך. התוכנית נפסלה בדיון בוועדה של מינהל התכנון לטובת מסלול אחר - ללא צורך למתן דין וחשבון לאזור.

שפע של מכרזים

למכרז נגשו ארבע קבוצות, כולן מורכבות מחברה בינלאומית ומחברה מקומית, כפי שדורש המכרז: חברת Egis הצרפתית יחד עם חברת אמי מתום, חברת  DB הגרמנית יחד עם חברת תדם, וחברת Beijing Urban Ltd הסינית יחד עם חברת גרונר ד.א.ל. אינקו, החברה הבינלאומית בקבוצה הזוכה, מעורבת בפרויקטי הרכבות הקלות בירושלים ובתל אביב. ינון תכנון, ייעוץ ומחקר בע"מ, החברה הישראלית בקבוצה הזוכה, היתה מעורבת בין היתר במסילה לנתב"ג, במסילת ראשל"צ-אשדוד ובכביש 22, והגם היא מעורבת כיום ברכבות הקלות בירושלים ובתל אביב.

עד כה התקיימו שלושה מכרזים לפרויקט: מכרז ניהול, מכרז תכנון ומכרז לבקרה הנדסית - כולם פורסמו על ידי חברת חוצה ישראל. במכרז הניהול זכתה חברת דנה הנדסה עם החברה הספרדית, והזוכה במכרז הבקרה אמורה להיבחר בזמן הקרוב. עבודות ה"אינפרא 1", עבודות ההנדסה האזרחיות, ייצאו למכרז ב-2021. מכרזי הביצוע הכוללים את ההקמה והזיכיון צפויי להתפרסם ב-2021-2020. בהמשך, בסוף 2021 יפורסם המכרז על הזכיינות להפעלת הרכבת, שיתקיים בשיטת PPP.

שר התחבורה ישראל כ"ץצילום: אייל טואג

חברת כביש חוצה ישראל, האחראית על הרכבת הקלה כזרוע ביצוע של משרד התחבורה, משמשת רשות ממונה על פרויקטים זכיינים, ביניהם: כביש 6, מינהרות הכרמל והנתיב המהיר. "בחירת הצוות המקצועי מהווה אבן דרך משמעותית בקידום הפרויקט. כעת אנו נכנסים מיידית לשלב השלמת התיכנון ובעקבותיו נעבור לשלבי הביצוע" מסר דן שנבך, מנכ"ל חברת חוצה ישראל. "זהו פרוייקט מורכב, ראשוני מסוגו בישראל, אשר עתיד לשנות את פני התחבורה בצפון" אמר חוסאם בשארה, יו"ר דירקטוריון חוצה ישראל. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker