חולדאי: "בת"א לא צריך תחבורה ציבורית בשבת, זו עיר קטנה, אפשר לנסוע באופניים וללכת ברגל"

במפגש שערך ראש העיר תל אביב עם תלמידי בית ספר תיכון בעיר, טען רון חולדאי כי הוספת מקומות חנייה בתוך העיר מנוגדת לאינטרס העירוני, כי שפע חניה מושך אנשים שמגיעים מחוץ לעיר להגיע בנסיעה במכוניותיהם הפרטיות לתוך ת"א

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רון חולדאי, ראש העיר תל אביב
רון חולדאי, ראש העיר תל אביבצילום: עופר וקנין

"הבעיה האמיתית של תחבורה ציבורית בישראל היא לאנשים שצריכים להגיע למקומות חיוניים כמו בתי חולים ולכן היא נדרשת בנסיעות בינעירוניות. בתוך תל אביב תחבורה ציבורית בשבת אינה דבר משמעותי. תל אביב עיר קטנה שאפשר להתנייד בה באופניים וברגל, לא צריך אוטובוס" - כך אמר ראש העיר תל אביב רון חולדאי בתשובה לתלמיד בית הספר ששאל אותו לגבי תחבורה הציבורית בשבת.

הדברים נאמרו במפגש תלמידים שהתקיים בשבוע שעבר בבית הספר יד לבנים בצפון תל אביב עם חולדאי. המפגש נערך עבור שכבת י"ב בבית הספר תיכון חדש והשתתפו בו תלמידי שבע כיתות ובסך הכל כמאתיים תלמידים.

בדבריו לתלמידים שיבח חולדאי את עיקרון התחבורה הציבורית, אבל טען כי בישראל לא מבינים את הפוטנציאל שלה, לא יודעים כיצד לתכנן ולבנות אותה, ולכן היא אינה מספקת חלופה ראויה לכלי הרכב פרטי.

כתחליף הזכיר חולדאי את אוטותל - צי המכוניות הפרטיות שעיריית תל אביב מסבסדת עבור תושביה בעשרות מיליוני שקלים בשנה - והציגו כאמצעי ניידות מתחום התחבורה הציבורית. אחר כך אמר ראש העיר כי הוספת מקומות חנייה בתוך העיר מנוגדת לאינטרס העירוני, כי שפע חניה מושך אנשים שמגיעים מחוץ לעיר להגיע בנסיעה במכוניותיהם הפרטיות לתוך תל אביב, וזה דבר שאינו חיובי בעיניו.

בתום המפגש התלמידים הביעו בינם לבין עצמם תמיהה על תשובת ראש העיר. רבים מהם תושבי שכונות מעבר לירקון וההליכה מביתם אל מרכז העיר, שבו יש פעילות בשבת, עשויה להימשך שעה לפחות ואפילו שעתיים, וכך גם לחופי הים שאליהם רוצים להגיע בשבתות. הרכיבה באופניים בין אזורים אלה בעיר כרוכה בנסיעה בכבישים מהירים, היא מסוכנת לרוכבים באופניים וכבר גבתה קורבנות חיים של ילדים בני גילם בשנה שעברה, כשהם נסעו על הכביש באופניים חשמליים.

תלמידי בית הספר התלוננו בפני ראש העיר כי מעמידים אותם במצב בלתי אפשרי: הם צריכים לסכן את חייהם בנסיעה על הכביש באופניים חשמליים משום שהעירייה מציבה פקחים שאורבים להם וקונסים אותם על נסיעה על המדרכות בקרבת בית הספר הממוקם בדרך נמיר. חולדאי השיב שהאיסור לנסוע על המדרכה הוא חוק של הממשלה, והוא אינו יכול לעשות דבר בעניין זה. כתחליף, הציע חולדאי למי שמגיע לבית הספר מרמת אביב והשכונות שלידה לנסוע עד לרחוב אבן גבירול שבו סומן נתיב אופנים על המדרכה, לנסוע בו ולהגיע לבית הספר "בעיקוף" דרך רחוב פנקס שגם בו יש נתיב אופניים. הוא ציין כי העירייה מתכננת לסמן בקרוב נתיב לאופניים בדרך נמיר.

בדבריו ציין עוד חולדאי כי ההישג הבולט של ימי כהונתו הוא הדאגה לתושבים. הוא אמר כי לפני זמנו העיר תוכננה כדי לשרת יוממים שהגיעו אליה מהערים הסובבות, ואילו בימיו נהפכה העיר למכוונת לשירות תושביה שלה.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "ראש העיר נוהג להופיע מידי שנה בפני שכבות י"ב של התיכונים בעיר, לשוחח עם התלמידים על נושאים המעניינים אותם ולענות לשאלותיהם. נתיב האופניים עליו דיבר ראש העירייה הינו חלק מפרויקט ׳אופני דן׳ המקודם על ידי משרד התחבורה ובשיתוף עם עיריית תל אביב-יפו. השביל המדובר בדרך נמיר מצומת גלילות עד צומת פנקס/ ההלכה מבוצע על ידי חברת נתיבי איילון והעבודות להכשרתו צפויות להתבצע במהלך שנה זו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker