בית הדין לעבודה קבע: הלו"ז החדש של נהגי הרכבת יופעל למרות התנגדות הוועד

בית הדין לעבודה אישר לרכבת להתחיל לעבוד לפי לוח הזמנים החדש שפרסמה החברה אתמול ■ במקביל להחלטת בית הדין, ההנהלה וועד העובדים ימשיכו במשא ומתן ביניהם בנוגע לתנאי העבודה

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רכבת ישראל בתחנת רכבת השלום בתל אביב
רכבת ישראל בתחנת רכבת השלום בתל אביבצילום: אייל טואג

בקשת ועד הרכבת לעצירת לוח זמני המשמרות החדש של הנהגים נדחתה היום (ב') בבית הדין לעבודה בתל אביב על ידי השופטת אסתר רבינוביץ' ברכש. כלומר, הלו"ז החדש שתפרסם הרכבת לנהגיה בשבת הקרובה, יכלול משמרות חדשות עבור הנהגים (בשל עדכון לו"ז הקיץ של הרכבות ביום שישי, 28 במארס). לצד זאת קבעה השופטת כי שני הנהגים שהקצתה הרכבת ב"כוננות", ישובצו במשמרות הנהיגה כדי להוריד עומס עבודה מהנהגים האחרים - סוגיה שהנהלת הרכבת התנגדה למעורבות בית הדין בה, בטענה כי החלטה זו מערערת על סמכותה בקביעת יעוד עבודת הנהגים. ההנהלה והוועד ימשיכו במשא ומתן.

ללוח הזמנים החדש לנוסעים שמעוניינת להנהיג הרכבת, יהיו השלכות על שעות הנהיגה בפועל במהלך המשמרת, והוא נמצא בלב המחלוקת בין הוועד להנהלה בשבועות האחרונים. ההנהלה מצדה טענה כי שינויים אלו, הכוללים העלאת שעות הנהיגה בחצי שעה במשמרת, הכרחיים כדי להתמודד עם שיעורי התפוסה הגבוהים בפעילות הרכבת (כ-180%). בהנהלה מדגישים כי השינויים בלו"ז נועדו לשפר את השירות לנוסעים, לצמצם את הצפיפות ולהעלות את תדירות הרכבות. לטענתה, גם לאחר השינוי, זמן הנהיגה בפועל לא יעלה על ארבע שעות.

הוועד: אין מספיק הפסקות לנהגים

הוועד מצדו מתריע על העדר הפסקות מספקות במשמרת שאורכה שמונה-תשע שעות ובין נסיעות, ומתייחס רק לזמן הנהיגה מתוך המשמרת, שלדבריו מסתכם בחמש-שש שעות ואינו כולל די הפסקות. השופטת קבעה כי הצדדים יחזרו למשא ומתן ויצטרכו להגיש מתווה פשרה עד 5 באפריל. 

מחלוקת זו הובילה לאירועי מחאה שונים בשלושת השבועות האחרונים מצד הוועד שהובילו לפגיעה ישירה בנוסעים כמו שביתה בשני קווים והשבתת פעילות הרכבת למספר דקות ללא הודעה מראש.

מחאות אלו נפתחו בשביתה איטלקית לפני כשלושה שבועות במהלכה הודיעו 37 נהגים מתוך כ-350 על מחלה ולא הגיעו לעבודה.

מומחה לדיני עבודה עו"ד ערן גולן ציין כי תקנות דמי המחלה מקנים להנהלה זכות לדרוש מאותם נהגים להגיע לבדיקה רפואית, על מנת לקבל דמי מחלה. "לא ברור מדוע נמנעת הרכבת החל מתחילת המשבר הנוכחי, מלזמן את הנהגים לבדיקה רפואית מטעמה כפי שהחוק מתיר לה", הסביר גולן.

במהלך הדיון ציינה השופטת כי הצדדים מקיימים משא ומתן בנוגע ללו"ז כבר מאוקטובר וכי האופן בו הרכבת יישמה את החלטת בית הדין הקודמת (להציג שינויים ללו"ז) אינו בהכרח האופן הנכון ליישם את ההחלטה לראייתה.

אתמול פרסמה רכבת ישראל את השינויים הצפויים בפעילות הקווים החל מסוף החודש, שינויים המתרחשים מדי חצי שנה, והפעם כוללים הוספת קווים ושינוי בתדירות. עיתוי פרסום הלו"ז החדש התרחש שעות לפני הדיון בבית הדין לעבודה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker