דו"ח מבקר המדינה

חיפה סובלת מרשלנות תכנונית: רוב הפרויקטים תקועים

מנגנוני תשלום שמעודדים בזבוז כספי ציבור, תחבורה ציבורית שלא מתחשבת באנשים עם מוגבלויות ורכבל אחד שיושבת ימים רבים בשנה ■ אלה חלק מהביקורת שמותח מבקר המדינה על תכנון מערך התחבורה הציבורית בחיפה

מירב מורן
מירב מורן
טקס חנוכת המטרונית
מירב מורן
מירב מורן

חיפה שואפת להתבסס כמרכז מטרופוליני מתחרה לתל אביב, ובתוכניות האסטרטגיות של הממשלה חיזוקה מתואר ככלי להעצמת צפון המדינה כולו. אמצעי תחבורה איכותיים מהווים את היסודות לשאיפה זו, ואולם התחבורה בחיפה סובלת מרשלנות תכנונית שמצאה את ביטויה גם בדו"ח המבקר.

כך למשל, באופן תמוה, בתוכנית האסטרטגית לתחבורה ציבורית במטרופולין חיפה, שהוכנה ב-2012 ועודכנה ב-2015, נעדר הרכיב והמדד המכונה קיצור זמן ההגעה מדלת לדלת. זאת, חרף העובדה שזהו אחד ההיבטים החשובים בשירות תחבורה ציבורית לנוסעים, ומרכיב מרכזי המניע את השימוש בה. גם בסקר שביצעה בעניין זה חברת יפה נוף - החברה העירונית לתכנון ולהנדסה - נדגמו רק נוסעים בתחבורה ציבורית. לא נבדקו הרגלי נסיעה של מי שאינם משתמשים בתחבורה ציבורית ונמנע מידע חיוני על צרכיו של ציבור המשתמשים ברכב פרטי, שאת הרגליו מבקשים להמיר.

במסגרת התוכנית האסטרטגית לא בוצעה השוואה בין קווי המטרונית המתוכננים לבין חלופות, ולא היתה התייחסות לטופוגרפיה ההררית של העיר. כתוצאה מכך השירות אינו מביא בחשבון שיפועים תלולים, צורך לעלות במדרגות רבות, והוא מתעלם מנוסעים שהם אנשים עם מוגבלות, מבוגרים, והורים עם ילדים קטנים המתניידים עם עגלות. למרות חשיבותם הגדולה של הפרויקטים התחבורתיים במטרופולין חיפה, תהליכי התכנון נמשכים שנים רבות, ותכנון חלק מהפרויקטים הגדולים טרם אושר באופן סופי.

נושא נוסף אליו התייחס המבקר הוא מנגנון התשלום של משרד התחבורה לחברת יפה נוף, המבצעת את מיזמי התחבורה העירוניים. התשלום לחברה נקבע על פי שיעור קבוע מהערך הכספי של כל פרויקט (3%). בהיות יפה נוף הגורם המתכנן, המנהל והמפקח, יש לה השפעה רבה על אופי הפרויקט, תכולתו, ועלותו. את התקלה המובנית מתאר המבקר בלשון שאינה משתמעת לשני פנים: "זהו תמריץ להגדיל את עלויות הפרויקטים, לעודד חוסר יעילות בפיתוחם, להניע לקביעת עלויות הגבוהות מהעלות האמיתית ואף להמליץ על פרויקטים שאינם כדאיים כלכלית". המבקר ציין בחריפות כי למרות הערותיו הקודמות בעניין, משרד התחבורה לא פעל לתיקונה.

בדו"ח שלו התייחס המבקר גם לכשל בבקרה על הכרטוס במטרונית שגרם לכך שחלק מהנוסעים לא תיקפו את כרטיס הנסיעה לפני עלייתם למטרונית, וחלקם למעשה לא שילמו על הנסיעה, וכתוצאה מכך טען הזכיין שבתוך שלוש שנים הצטבר הפסד הכנסות של עשרות מיליוני שקלים למדינה.

המבקר התייחס גם לרכבלית של חיפה, שהמכרז לביצועה יצא החודש. בנוסף למשך הזמן שעבר מאז היוזמה להקמתה (כ-25 שנה) מציין המבקר את הבעייתיות הגלומה בה כאמצעי תחבורה שגרתי הרגיש למזג אוויר קיצוני.

יפה נוף מסרה למבקר כי לפי בדיקות שעשתה, הרכבל עלול להיות מושבת בשל רוחות. כמו כן מסרה החברה כי באזור נרשמו בסך הכל 24 ימים שבהם הטמפרטורה היתה יותר גבוהה מ-35 מעלות, ויום אחד שבו הטמפרטורה היתה יותר מ-40 מעלות, וברכבל אין מיזוג אוויר. לפי יפה נוף, התקנת מיזוג אוויר תפחית ב-10% את כמות האנשים שהיא תעביר, תייקר את מחיר הקמת הפרויקט ותגבה בשוטף עלויות עודפות של בלאי ותחזוקה, ובכך משתנה נוסחת הכדאיות הכלכלית בהפעלתו.

המבקר הסיק כי בלי מזגן צפויה חוויית הנסיעה ברכבלית להיות לא נעימה וכי צפויים ימים של השבתת הנסיעה בשל תנאי מזג האוויר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker