"נהג 109 מדווח שאינו חש בטוב": התחדשו העיצומים ברכבת

למרות הודעת ההסתדרות על סיום השביתה, ועד העובדים חזר לשבש את נסיעת הקווים ■ במקביל, יו"ר הוועד, גילה אדרעי, עוצרת פעילות הקשורה בהעברת מטענים מנמל לנמל ■ ההנהלה: "עושים ככל יכולנו להשיב פעולת הקווים לסדרם" ■ ביום ראשון יתקיים דיון בבית הדין לעבודה בתל אביב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נהגי הרכבת הכריזו על מחלה
נהגי הרכבת הכריזו על מחלהצילום:

הנהלת הרכבת הודיעה הבוקר (ד') כי למרות הודעת ההסתדרות על סיום צעדי ההשבתה, חוזר ועד העובדים לפרקטיקה ההתחלתית: הבוקר הודיעו כמה נהגים על מחלה, בפער של דקות בודדות זה מזה. ביום ראשון יתקיים דיון בבית הדין לעבודה בתל אביב בנושא בטיחות סידורי העבודה של הנהגים ברכבת. 

"הנהלת הרכבת עושה כל שביכולתה כדי לאייש את הרכבות ולהפעילן כסדרן. בין היתר, מוקפצים כוננים המיועדים לתת מענה באירועים תפעוליים אחרים. בנוסף, ימשיכו על פי הודעת הוועד העיצומים במתחמי הרכבת השונים, יבוטלו כל ההדרכות (גם בנושאי בטיחות) וישובשו עבודות תשתית נחוצות. אם צעדי הוועד הבלתי חוקיים ימשיכו, לא יהיה מנוס מביטול רכבות נוסעים", נמסר.

בנוסף על הודעות נהגי הקטר, נודע ל-TheMarker כי יו"ר הוועד, גילה אדרעי, עוצרת פעילות הקשורה בהעברת מטענים מנמל לנמל, או בשחרור מטענים. היום שלחה אדרעי הודעה בזו הלשון: "בהמשך לסכסוך העבודה בחטיבת תשתיות, ועד העובדים מודיע כי שני כלים – קרונית 966 ומנוף 919+שטוח החונים במיון בנמל אשדוד, לא ישוחררו לתנועה עד הודעה חדשה". המשמעות היא פגיעה בעבודת הנמל. יצוין כי גם בנמל חיפה ממתינות מאות מכולות להעברתן לנמל אשדוד, בשל עיצומי ועד העובדים.

מוועד עובדי הרכבת נמסר: "תנועת הרכבות - הנוסעים וגם רכבות המטענים - חזרו לעבודה כסדרה. יתר העיצומים שמתקיימים ברכבת ממשיכים ולא קשורים לעניין הנהגים. יש עוד חמישה סכסוכי עבודה ברכבת, וההנהלה הוציאה בשבוע שעבר מכתב על פיטורים. כל העיצומים שננקטים אינם פוגעים בנוסעים".

מההסתדרות נמסר: "נותרו נושאים שבמחלוקת שעדיין לא נפתרו. אין כל פגיעה בנוסעים או במטענים".

ההסתדרות וועד עובדי הרכבת ממשיכים למקד את הטיעונים להצדקת השביתה סביב סוגית בטיחותיות, והגישו בלילה לבית הדין לעבודה בקשה לדיון דחוף בנושא בטיחות סידורי העבודה של הנהגים ברכבת. הדיון נקבע ליום ראשון הקרוב בצהריים בבית הדין לעבודה בתל אביב. 

"יוזמה של אדם אחד"

אתמול, לאחר שהתפוצץ המשא ומתן בהסתדרות בין ההנהלה לוועד, קרא הוועד להשבית את תנועת הרכבות לחמש דקות ונעצרה תנועת הנוסעים. הנהלת הרכבת הגישה על כך תלונה במשטרה. לטענת הרכבת, הוראת הוועד לעצור את הרכבות על המסילה סיכנה חיי אדם, ומדובר בשימוש לרעה במשרה, הפרת אמונים והפרעה לעובד ציבור.  

עם זאת, לרשות הנהלת הרכבת, שמציגה את אי-הגעתם של הנהגים לעבודה כשביתה איטלקית פראית, עומד כלי נוסף. לפי תקנות דמי מחלה, אם "התעורר ספק אצל המעביד לגבי תוכן של תעודת מחלה שלא ניתנה לפי תקנת משנה", הוא רשאי לקרוא לעובד לבדיקה רפואית ועל העובד להיענות להזמנת המעביד ולהיבדק.

לטענת הרכבת, היא עשתה שימוש בכלי זה כאשר לפני שבועיים וחצי 37 נהגים פתחו בשביתה איטלקית. אך ההנהלה טרם השיבה לשאלה אם אלו התייצבו ומה הסנקציות שהתלוו לכך.

מוקדם יותר גינתה ההסתדרות את מהלך עצירת הרכבות שנהגי הקטרים נקטו אתמול, ומסרה כי זוהי "יוזמה של אדם אחד, לא באישור". בכך התנערה ההסתדרות מהצעד. 

למרות הודעת ההסתדרות כי עיצומי העובדים ייפסקו, טוענים ברכבת כי הוועד הכריז על 30 הוראות ארגוניות שונות, שמשבשות עבודות תשתית מתוכננות.

הבוקר אמר דובר ההסתדרות בתוכנית הרדיו ליבסקינד ליברמן של התאגיד, כי עצירת הרכבות היתה ביוזמה פרטית של מי שמשמש כסגנה של יו"ר הוועד גילה אדרעי, שנעשתה ללא התייעצות ההסתדרות ולכן היא מגנה את הפעולה. הוא התריע כי הנושא ייבדק וייתכן שמי שהפיץ את ההודעה לנהגים אף ייענש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker