התוכנית של רשות המסים תצמצם את השימוש במכוניות החשמליות

רשות המסים צפויה להציג מתווה חדש למיסוי מכוניות חשמליות ■ המטרה של הרשות במתווה החדש ברורה: לשמר את גובה הכנסות המדינה ממסי דלק, אבל אפשר לעשות את זה בדרך יעילה יותר - שגם תעודד תחבורה נקייה

מיכל גלברט
מיכל גלברט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית חשמלית
מכונית חשמליתצילום: Jorge Silva/רויטרס

מיד אחרי הבחירות צפויה רשות המסים להציג מתווה חדש למיסוי מכוניות חשמליות - שלפי פרסומים מוקדמים, עשוי להכביד על הוצאותיהם של בעלי מכוניות אלה. המתווה החדש ישמר מס קנייה נמוך שמוטל על רכבים חשמליים - בשיעור של 10% בלבד - אך יטיל מס נסועה, שיחושב על פי הקילומטרז' השנתי של הרכב. נשמע הגיוני? ממש לא.

מס הקנייה המופחת, שמחושב לפי נוסחת המיסוי הירוק, נועד מלכתחילה לעודד חדירת כלי רכב חשמליים לישראל. מספר המסירות של כלי רכב חשמליים בישראל כיום זניח ומגיע לפחות מ–1% מכלל כלי הרכב העולים על כבישי ישראל. בנורבגיה לעומת זאת, 31% מכלי הרכב שנמכרו ב–2018 היו כלי רכב חשמליים, ואם מוסיפים אליהם גם את ההיברידיים פלאג־אין, הרי שמדובר כבר ביותר מ–50% מכלי הרכב שנמכרו.

הטלת מס הנסועה על כלי רכב חשמליים תבטל את היתרון היחידי שממנו נהנים נהגי המכוניות החשמליות - ההוצאה הנמוכה ביחס לבעלי מכוניות רגילות - ותפגע אנושות במאמץ להנחיל כאן תחבורה נקייה, לרווחת המדינה ותושביה. זאת ועוד, מס הנסועה אינו שוויוני, שכן הוא יכביד בעיקר על תושבי הפריפריה, הנוסעים למרחקים רבים יותר ברכבם הפרטי.

המטרה של רשות המסים במתווה החדש ברורה: לשמר את גובה הכנסות המדינה ממסי דלק - שמגיע כיום לכ-19 מיליארד שקל בשנה. הכנסות אלה עשויות להיפגע כתוצאה מהתרבותם של כלי רכב חשמליים, שאינם משלמים בלו על הדלק. אין ספק שזאת סוגיה שיש להתמודד אתה, ואכן יש צורך בהתאמת מערכת המיסוי למגמות עכשוויות ועתידיות. עלינו להיערך לכניסתם של כלי רכב חשמליים, מכוניות אוטונומיות וכלי רכב שיתופיים. ואולם את אותה מטרה ניתן להשיג באופן חכם ויעיל יותר, שישרת את המטרות המקוריות של מערכת המס - ובמקביל יסייע בעידוד התחבורה הנקייה ואף בפתרון בעיית הפקקים בישראל.

לפני כחודש פירסמה פיוצ'ר מוביליטי ישראל את תוכניתה לפתרון בעיית הפקקים בישראל, הכוללת שורה של מהלכים ישימים ומהירים. התוכנית כוללת רבדים רבים, שאחד מהם — תוכנית מחיר הדרך — גם מטפל בסוגיית המחיר באופן שוויוני יותר. תוכנית מחיר דרך קובעת מחיר לכל קטע כביש על פי העומס שבו, כך שנשלם יותר על כבישים עמוסים שיש להם ביקוש גבוה, ולהיפך.

מאחר שקיבולת הכבישים היא משאב במחסור, וכולנו מרגישים זאת בזמן שאנו עומדים בפקקים, יש להקצות אותה בצורה יעילה. שימוש במנגנון מחירים, שמשקף את הביקוש של כל קטע דרך בזמן נתון, יפחית משמעותית את הגודש בכבישים.

לצד זאת, תחליף תוכנית מחיר דרך את אגרת הרישוי לכלל בעלי הרכבים בישראל וגם חלק מהמס על הדלק, כך שבאופן מעשי לא יוטל נטל מס נוסף על הנהגים, אלא יתקיים תהליך של תשלום שוויוני, בהתאם למידת השימוש ברכב ובדרך. כך לא ייפגע (וגם לא יגדל) גובה המס שגובה המדינה — וגם יישמר התמריץ לרכישת כלי רכב חשמליים נקיים על פני כלי רכב מזהמים, שכן מס הקנייה המופחת יישמר, ויהווה עדיין יתרון לטובתם. מיסוי כזה הוא גם צודק יותר מבחינה חברתית — נסיעה בפריפריה בכבישים לא עמוסים תהיה זולה יותר מנסיעה בכבישים בשעות העומס במרכז הארץ.

מכונית חשמליתצילום: בלומברג

חדירת כלי הרכב החשמליים, ובעקבותיה השינוי במערכת המיסוי של כלי הרכב האלה, היא הזדמנות פז להחיל את תוכנית מחיר הדרך וליצור את השינוי שיחסוך לכל אחד מאתנו זמן יקר של עמידה בפקקים. ראוי שמדינת ישראל תיישם את השיטה הזאת כבר עכשיו, כך שלא רק שנעדיף כלי רכב חשמלי על פני כלי רכב מזהם, אלא גם נעדיף חלופות כמו תחבורה ציבורית או תחבורה שיתופית, על פני שימוש ברכב הפרטי.

זו ההזדמנות האמיתית, שתוביל למהפכה בכבישי ישראל, תסייע בהפחתה משמעותית בגודש התנועה ועשויה לשפר לאין ערוך את איכות חיינו.

הכותבת היא מנכ"לית פיוצ'ר מוביליטי - לקידום תחבורה חכמה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker