רק נהג אחד חזר לעבוד: הקו העמוס של הרכבת ב-16:00 - בוטל

הרכבת שאמורה לצאת מתל אביב לנהריה ב-16:00 תבוטל ■ ברכבת מסבירים זאת בכך שנכון לרגע זה, רק נהג אחד מבין 37 הנהגים שהצהירו על מחלה ולא הגיעו לעבוד - חזר ■ בוועד התעקשו הבוקר כי מדובר בצירוף מקרים מפתיע: "נהגי הרכבת הם בני אדם, אין להם חסינות ממחלות"

אסנת ניר
אסנת ניר
תחנת רכבת ארלוזורוב
תחנת רכבת ארלוזורוב. עובדי הרכבת מכונים בטעות "עובדי מדינה"צילום: דניאל בר און
אסנת ניר
אסנת ניר

הסתיימה המחלה המסתורית ברכבת ישראל? בהמשך לשיבושים הקשים שהתרחשו הבוקר (רביעי) בתנועת הרכבות בגלל שורת דיווחים על מחלה מצד הנהגים, נמסר מההסתדרות שהמשבר נפתר והעובדים יחזרו לעבודה.

עדכון (15:05): הרכבת שאמורה לצאת מתל אביב לנהריה ב-16:00 תבוטל. מדובר בשעת עומס בקו שנחשב לצפוף ומבוקש גם ככה, שככל הנראה יגרור עומסים נוספים בהמשך. ברכבת מסבירים זאת בכך שנכון לרגע זה, רק נהג אחד מבין 37 הנהגים שהצהירו על מחלה ולא הגיעו לעבוד - חזר.

בתוך כך, רכבת ישראל נכנעה לצעדי השביתה האיטלקית של הוועד והודיעה כי לבקשתו של מזכ"ל ההסתדרות, אבי ניסנקורן, תדחה את לו"ז העבודה החדש שהנהיגה השבוע. בשבוע הבא צפוי להתקיים משא ומתן בין הנהלת הרכבת לעובדים.

אף שבוועד עובדי הרכבת התעקשו הבוקר כי זהו צירוף מקרים מפתיע, וכי "נהגי הרכבת הם בני אדם, אין להם חסינות ממחלות ולא מדובר על צעד ארגוני", הודעת ההסתדרות כי המשבר נפתר בזכותה מאשרת למעשה כי העובדים . המשמעות החוקית של פעולה זו, המנוסחת בחוק כ"שביתה פראית" שאינה חוקית, היא כי השעות שבהן לא עבדו הנהגים ינוכו משכרם.

ההסתדרות טוענת כי בזכות התערבותה נפתר המשבר וכי העובדים יחזרו לעבודה, אך מסרבת לעדכן מה הובטח לעובדים בתמורה לחזרתם ומה סוכם עם הרכבת. טענת ההסתדרות היא כי בשבוע הבא יישבו הצדדים ויגיעו להסכמות: "בסדרת פגישות שתתקיים בהסתדרות בשבוע הבא, ייפתר נושא השיבוצים והמחלוקות בין הצדדים", נמסר.

על אף הצהרות ההסתדרות בפועל העובדים לא חזרו לעבודה, ובקרוב יבוטלו קווים נוספים. עד כה בוטלו 13 רכבות, ומסלול הנסיעה של תשעה קווי רכבת שונה או קוצר.

במקביל עלו טענות כי הנהלת הרכבת למעשה מעצימה את המשבר, ויוצרת מצג של ביטולים החמור מהמתרחש בפועל. כך, בקבוצת הפייסבוק "בארכבת" טענו כי למרות ההודעה על ביטול הרכבות מתחנת כרמיאל היום, התקבלו דיווחים כי למעט נסיעה אחת - כל הרכבות יצאו מיעד זה.

המחלה המסתורית

הבוקר התרחשו שיבושים קשים בתנועת הרכבות לאחר שעשרות נהגי קטר הודיעו הבוקר בו-זמנית כי לא יעבדו בשל מחלה. את ההתנהלות הגדירה הנהלת רכבת ישראל כ"התנהגות פראית ולא אחראית בהובלת הוועד, בהצהרות על חולי נהגים ופקחים באופן שפוגע בנוסעים". 

"אנו מצרים על כך וקוראים לוועד להתעשת. מן הראוי שהציבור ידע כי החלטת הוועד נובעת מהחלטת ההנהלה להוסיף פחות מחצי שעת נהיגה בממוצע לנהג מדי יום", נמסר מהנהלת . "אנו קוראים לוועד להורות לנהגים לשוב מיד לעבודה ולא לגרום לנוסעים סבל נוסף, על הצפיפות והמחסור במסילות. רק התנהגות אחראית ושילוב ידיים יאפשרו להתגבר על האתגרים".

ברכבת העלו האשמות קשות נוספות, וטענו כי "בעומס הכבד המוטל כיום ממילא על רכבת ישראל, הפועלת במלוא כוחה ובתפוסה ממוצעת של 160 אחוז, התנהלות כוחנית ולא ראויה שכזו הינה מיותרת. מוטלת על כתפי ההנהלה והעובדים אחריות גדולה לנוסעים, ואנו מצפים מהנהגים, כמו כלל העובדים, לנהוג במידת האחריות הראויה". הנהלת הרכבת קראה לוועד העובדים ולנהגי הרכבת "להתעשת, להפגין אחריות, לא לפגוע בשירותי הרכבת ולשוב מיד לעבודה סדירה".

בהנהלה ציינו כי נהג קטר נוהג כיום 3.5 שעות בממוצע, לעומת 6 שעות המותרות לנהיגה לפי ההסכם הקיבוצי, וכי לאור הצרכים התפעוליים ומצב החברה יידרשו הנהגים לנהוג כ-4 שעות. עוד ציינו ברכבת כי בגין תוספת זו, יהנו הנהגים מפרמיית נהיגה פעילה: "זהו מהלך נדרש לרכבת בתקופה זו". כרגע נרשם ברכבת מחסור בכוח אדם, המתבטא במחסור של כ-10% מהנהגים. בועז הירש, סמנכ"ל הנוסעים ברכבת ישראל, ציין הבוקר בגלי צה"ל כי משא ומתן עם הוועד בנושא מתנהל זה שלושה חודשים.

ועד עובדי הרכבת הכחיש כי פעולה מאורגנת מצדו היא שיצרה את השיבושים, ומסר כי "נהגי הרכבת הם בני אדם וגם הם עשויים לחלות - אין להם חסינות ממחלות. לא מדובר על צעד ארגוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker