הקרב על השבת: העבודות להקמת גשר יהודית באיילון ייצאו לדרך בסוף השבוע

העבודות הוקפאו על ידי שר התחבורה, ישראל כ"ץ, באוגוסט האחרון, בעקבות לחץ של המפלגות החרדיות בקואליציה, שהתנגדו לחילול השבת ■ במסגרת העבודות בסוף השבוע הקרוב, ייסגרו נתיבי איילון בין מחלף לה גווארדיה למחלף השלום לכיוון צפון

אסנת ניר
אסנת ניר
אתר הבנייה של גשר יהודית בתל אביב, באוגוסט
אתר הבנייה של גשר יהודית בתל אביב, באוגוסט 2018צילום: תומר אפלבאום

העבודות להקמתו של גשר יהודית יחלו בסוף השבוע הקרוב. כך הודיעה היום הפרקליטות לבג"ץ בתשובה לעתירה שהגישה עיריית תל אביב לאחר ששר התחבורה, ישראל כ"ץ, הורה להקפיא את העבודות באוגוסט האחרון. לדברי הפרקליטות, העבודות יתקיימו כמתוכנן החל מיום שבת הקרוב, וימשכו במשך שישה סופי שבוע, בהתאם לתוכנית המקורית שהיתה אמורה להתבצע לפני כחצי שנה, לפני שנדחתה על ידי כ"ץ.

בתשובה משותפת של משרד התחבורה וחברת נתיבי איילון שהוגשה לבית המשפט לפני כשבועיים, הוצגה עמדת משרד התחבורה, שלפיה יש לקיים את עבודות בניית הגשר באותן שבתות בהן מתבצעות העבודות לחשמול בקו הרכבת לירושלים. השר כ"ץ הצהיר באוגוסט האחרון על דחיית העבודות בחצי שנה לצורך השלמת ההיערכות לפרויקט החשמול בקו הרכבת תל אביב-ירושלים (פרויקט המצריך גם הוא עבודות בשבת). כ"ץ הסביר כי יש לבצע את הפרויקטים באותן שבתות על מנת לאחד את העבודות על שני הפרויקטים ולצמצם את מספר סופי השבוע שבהם ייסגרו חלקים מנתיבי איילון.

לפני שנדחתה על ידי כ"ץ באוגוסט, ההחלטה המקורית לקיים את העבודות בשבת עוררה מחלוקות והתנגדויות מצד גורמים דתיים בשל חילול השבת. חלופות אחרות לעבודה בשבת אינן קיימות, משום שיש צורך בסגירת מקטעים באיילון לצורך העבודות על הגשר למשך 20 שעות ברציפות בכל פעם - והמשטרה מאשרת את סגירת מקטעי איילון בשבתות בלבד.

הרכבת כבר החלה לבצע את עבודות החישמול בסוף השבוע האחרון, במקטע שבין גנות לסבידור. כמה ימים לפני כן, לקראת העבודות הצפויות, פנתה חברת נתיבי איילון, האחראית על עבודות הקמת הגשר, במכתב לרכבת ישראל ולמשרד העבודה והרווחה (האחראי על אישור העובדים בשבת) בו ציינה כי היא מעוניינת להתחיל בעבודות כבר ביום שישי הקרוב.

ההליך מצריך אישור של משרד העבודה והרווחה. בבקשה ששלחה למשרד לפני שבועיים, ביקשה חברת נתיבי איילון אישור ל-92 עובדים, מתוכם 21 יהודים, לצורך העבודות בסוף השבוע הראשון. הבקשה שונה מהבקשה המקורית, שביקשה 12 עובדים בלבד, שאת העסקתם המשרד אישר השבוע.

החלק הראשון של נתיבי איילון המתוכנן להיסגר בשבת עבור העבודות יהיה בין מחלף לה גווארדיה למחלף השלום לכיוון צפון (חלק שכבר אושר על ידי המשטרה). בשבת הבאה מתוכנן להיסגר המקטע שבין מחלפי קק"ל ולה גווארדיה לכיוון דרום. בהמשך יבוצעו עבודות בארבעה סופי השבוע נוספים במארס ובאפריל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker