1 קופולונג, 780 שקל, בדרום תל אביב

הוא אמנם עלה הון, אך קיבלנו תשובה לשאלה של פישר "מדוע היבוא פה יקר"

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן אבריאל

"צריך באמת לבדוק", אמר אתמול נגיד בנק ישראל סטנלי פישר במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס לרגל המחאה החברתית, "מדוע מחירי היבוא בישראל כל כך יותר גבוהים מהמחירים בחו"ל". וכמה שפישר צודק.

בחודש שעבר ביקשתי להכין את המכונית שלי לטסט השנתי, ושעה לאחר שמסרתי אותה התקשרו מהמוסך ואמרו לי "צריך להחליף את הקופלונג הימני". "מה זה קופלונג", שאלתי, "וכמה זה יעלה לי"? "780 שקל, לפני מע"מ ולא כולל עבודה", ענו במוסך, והוסיפו: "האוטו לא יעבור טסט בלי זה".

צילום: מוטי קמחי

אישרתי את העבודה, כמובן. כי מה יכולתי לעשות? הרי לא אסע בלי טסט ורישוי כחוק. כשהגעתי לאסוף את המכונית, שאלתי את סגן מנהל המוסך "תגיד, אין באמת משהו שנקרא 'קופלונג', נכון? זה משהו שהמצאתם, כמו ה'אלמנט' במערכון של הגשש החיוור. אני צודק?". "לא נכון", הוא נעלב ומיהר להגיש לי את החשבון המודפס ולהצביע על השולחן בפינה. "הכל מהמחשב, אתה יכול לבדוק".

אז החלטתי לבדוק. התיישבתי על המחשב המלוכלך אך המחובר לאינטרנט, רשמתי את המספר הקטלוגי של הקופלונג - מייד התברר שזהו coupling shaft, והקשתי את המלים בגוגל. לא עברו שלוש שניות ומצאתי אתר של חלפים חדשים ומקוריים שמציע לי לרכוש את החלק בבריטניה ב-31 ליש"ט. כלומר, 174 שקל באתר אינטרנט בריטי, לעומת 780 שקל בדרום תל אביב - הבדל של כ-400% לרעתי. הצגתי למנהל את הנתונים ושאלתי "למה זה כל כך יקר אצלך"? "כי זה המחיר שאני מקבל מהיבואן", הוא ענה. "מה לעשות, החלפים יקרים בישראל".

לא האמנתי לאף מלה שהוא אמר, שילמתי כמו ילד טוב והלכתי לדרכי. הקופלונג אמנם עלה 780 שקל, אבל בתמורה קיבלנו תשובה לשאלה של פרופ' פישר "מדוע היבוא פה יקר". היבוא יקר בגלל שורה של חסמים מבניים, כמו הביורוקרטיה המיותרת של גופים כמו מכון התקנים, בגלל חוסר תחרותיות, ובגלל שזה נוח לכולם - להוציא, כמובן, את הלקוח הסופי.

משום מה, כמעט בכל מקום ובכל שוק, העסק נמצא בידיים של אנשים בודדים - שעושים יד אחת כדי לקבוע מחירים יקרים. היבואן גובה מחיר יקר המשקף רווח עצום, כי אין לו תחרות על החלק המקורי. המוסך המרכזי או המוסך ה"מורשה" מוסיפים על המחיר היקר ממילא עשרות אחוזים משלהם, אולי יותר. בדרך יש אולי עוד מתווך. מדוע לא בא יבואן אחר עם חלקים זולים יותר? אולי כי זה לא נוח לבעל המוסך, שמעוניין בשוק עם מחירים יקרים - כשמישהו נכנס אליו, הוא בדרך כלל לא ילך למוסך אחר. דבר אחד ברור: במוסך הציעו לי מחיר אחד, בלי פשרות ובלי הנחות, ולא העלו על דעתם לפרט בפני מגוון של אלטרנטיבות זולות יותר.

ויש עוד סיבה מדוע מחירי החלפים יקרים: הישראלים פראיירים. בכל מבחן רכב אמריקאי או אירופי מוקדש חצי מהניתוח לאמינות הרכב, לבלאי ולמחיר של החלפים. בישראל לא תמצאו לכך התייחסות, אולי כי כחצי מהאנשים נוסעים ברכב חברה או ליסינג וממילא לא משלמים עליהם.

בקרב טייסי אל על יש בעלי חיבה למכוניות בלתי שגרתיות, כאלה שלא מקבלים בליסינג, והם יודעים היטב - חלפים לא קונים בישראל. "כרטיס מחשב" לרכב יכול לעלות כאן אלפי שקלים, מול עשרות דולרים או יורו בארה"ב או באירופה. לכן, כשהם יוצאים לחו"ל, הם קונים ומביאים את החלקים באופן אישי, במזוודה. אולי הפתרון למחיר החלפים, וכל מוצרי היבוא, הוא להוזיל את מחירי הטיסה לחו"ל לרמה שיהיה כדאי לטוס לבריטניה כדי לרכוש חלק לרכב. זה יוריד את המחירים בישראל, וזה בוודאי יותר מהנה מאשר להתווכח עם מנהל המחסן של המוסך בדרום תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker