איך נבחרו המיקומים של תחנות המטרו בגוש דן

התועלת של תחנת המטרו היא לפיתוח העיר, ויכולה לצמוח ממנה הכנסה פיננסית - השבחת הקרקע ומסי נדל"ן שיגזרו מכך

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המטרו בלונדון, בריטניה
המטרו בלונדון, בריטניהצילום: Bloomberg

המכנה המשותף הבולט למיקומים שסומנו במפות נ.ת.ע לתחנות המטרו במטרופולין המרכז, הוא סמיכות למוסדות ציבור כמו בתי חולים ושטחי ציבור פתוחים: פארקים, גינות וצמתי דרכים של כבישים רחבים המשתרעים על שטח גדול. מחוץ לתל אביב, לא מעט תחנות סומנו במקומות שעוד לא התחילה בהם בנייה, כלומר בשטחים פתוחים לגמרי, בשולי היישובים. זה יכול להיראות מוזר — הרי אם כבר עושים מטרו, מדוע שהתחנות לא יהיו ממש בתוך השכונות?

הסבר אפשרי לכך הוא השאיפה לסיים את הקמת מערכת המטרו על כל תחנותיה במהירות. בהקמת מסילות מטרו הקושי אינו בפרישת המסילה, במיוחד אם היא תת־קרקעית. איפה יש קושי? בהקמת התחנות עצמן: הן תופסות שטח על פני הקרקע ולכן בהקמתן נתקלים באילוצים תכנוניים של נגישות ובעיות של קניין, שעלולים לעכב את ביצוען. ראשית, צריך למצוא להן מקום, וכשזה נמצא ומסומן מגיעים שכנים — בעלי הקרקע הסמוכה, שנוטים להשיג השגות על כל פיתוח חדש שישפיע עליהם ולהערים קשיים על השינוי, גם אם הוא מביא לאזור תחנת מטרו שהשפעתה טובה. לכן, ככל שהמיקום של תחנה הוא בסביבות קרקע ציבורית או בסביבה לא בנויה שעוד אפשר לעשות בה שינויים, זה מקצר את התהליך.

>> 20 ערים, 109 תחנות: בדקו האם רכבת המטרו תעצור ליד הבית שלכם

לאורך ההיסטוריה ובכל העולם הכתיבו אמצעי התחבורה ותוואי הדרכים את פיתוח ההתיישבות. בתולדות ישראל המסלול הפוך — קודם בונים את היישוב ואז נזכרים שצריך גם להגיע ולצאת ממנו, ורצוי באמצעות תחבורה ציבורית.

האילוץ הזה הוא הזדמנות: התהליך ההגיוני של תחבורה שמכתיבה את הפיתוח לידה יכול לקרות במטרו של מטרופולין תל אביב. זה יקרה אם יחליטו שיחד עם התחנה המתוכננת, מקדמים תוכנית נקודתית לסביבתה הקרובות שעקרונותיה הגברת צפיפות ושינוי בשימושי הקרקע הקיימים, באופן שימצה את הפוטנציאל הכלכלי והעירוני שטמון בנקודת עלייה וירידה מהרכבת. התועלת של התחנה היא לפיתוח העיר, ויכולה לצמוח ממנה הכנסה פיננסית — השבחת הקרקע ומסי נדל"ן שיגזרו מכך. זו גם הדרך האפשרית והנכונה לממן את פרויקט המטרו — שעלותו נאמדת כעת ב–200 מיליארד שקל.

קווי המטרו מצטרפים כרשת נוספת של קווים מסילתיים, בנוסף לקווי הרכבת הקלה המתוכננים באיזור. המטרו הוא שירות שונה מרכבת קלה, המיועדת לנוע על פני הקרקע, באיטיות, להשתלב בתנועה המתונה המאפיינת רחוב עירוני - בקצב שבין 10 ל-20 ק"מ. קווי המטרו הם רכבת מהירה יחסית (בין 30 ל-40 קמ"ש) ואמורים לנוע מתחת לפני הקרקע, או לכל הפחות בתוואי שאין בו פעילות עירונית שכלי רכב מהיר יכול להפריע לה. כך הרכבת הקלה מיועדת למרחקים קצרים, עירוניים, והמטרו - כשמו כן הוא, מיועד לקצר מרחקים בין יעדים רחוקים בתוך המטרופולין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker