הביטוח יסייע להפחית תאונות: נהג זהיר ישלם פחות

ראש חטיבת הביטוח במשרד האוצר הסביר בכנס בטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד, כיצד דירוג רמת הנהיגה של נהגים משפיעה על מחירי הביטוח וכיצד מערכות בטיחות ברכב מסייעות הן להפחתת המחירים והן לשיפור הנהיגה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת בטיחות ברכב

שוק הביטוח מתגייס למאבק בתאונות הדרכים באמצעות מערכות טכנולוגיות בכלי הרכב ומעקב אחרי אופי נהיגה. אסף מיכאלי, סגן בכיר לממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון וראש חטיבת הביטוח ברשות שוק ההון, התייחס לנושא בכנס בטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד.

ציבור המבוטחים משלם יותר מ-13 מיליארד שקל בשנה לביטוח רכב חובה ורכוש. יותר מ-95% רוכשים ביטוח חובה ו-90% רוכשים ביטוח מקיף או צד ג'. לדברי מיכאלי, "קיימת כאן מודעות והשתתפות מהגבוהות בעולם".

מיכאלי הוסיף כי בעבר היה קיים תעריף ביטוח חובה אחיד והנהגים שילמו מחיר ביטוח שלא התחשב במאפייני הנהג והרכב השונים. מצב זה השתנה עם פתיחת הענף לתחרות בין חברות הביטוח על כיסו של הצרכן. החברות התחילו להציע תעריפים בהתאם למאפייני הנהג והרכב ובהתאם לסיכון שאותו מבוטח מייצר. כיום, נהגים צעירים שמייצרים סיכון גבוה יותר משלמים מחיר גבוה יותר, ואילו נהגים מבוגרים, מנוסים וזהירים יותר משלמים פחות. בתחילת 2016 הרשות הובילה רפורמה להורדת מחירי הביטוח, המבוססת ברובה על ההתפתחויות הטכנולוגיות, שמעניקה הנחות משמעותיות לכלי רכב בהם מותקנות מערכות בטיחות מצילות חיים.

"הורדנו את מחירי הביטוח באמצעות מתן הנחות משמעותיות לכלי רכב בהם מותקנות מערכות בטיחות. לדוגמה, מערכת FCW להתרעה על אי־שמירת מרחק; מערכת LDW להתרעה על סטייה מנתיב; ומערכת ESP, המסייעת בייצוב הרכב. באמצעות מערכות אלה איפשרנו סל תמריצים להתקנת מערכות בטיחות מצילות חיים, כך שהמבוטח יכול ליהנות מהנחות משמעותיות שמגיעות לעשרות אחוזים, ובנוסף ליהנות מנהיגה זהירה ובטוחה יותר. על פני כמה שנים, המבוטח נמצא בנקודת איזון, שלאחריה היא גם מייצרת לו רווח מהתקנת אותן מערכות", אמר מיכאלי.

כעת, לדבריו, הרשות מפתחת תוכנית תמריצים המבוססת על כמה נדבכים, שתשפיע בעתיד על אופן צריכת הביטוח. "באמצעות מערכת ניטור נהיגה ניתן לבדוק את אופי הנהיגה של הנהג, אם הנהג נוהג בזהירות, איך הוא לוקח סיבוב ברמה הבטיחותית. אנחנו מאמינים שהמערכת תסייע לחברות הביטוח לבדוק מיהם הנהגים הזהירים, וכך תוזיל להם את המחירים. מערכת כזאת תשפר גם את תרבות הנהיגה של הציבור".

מיכאלי הסביר כי מנתונים שהגיעו לרשות, עולה כי במסגרת בדיקה, המערכת הותקנה בכלי רכב ללא ידיעתם של הנהגים ומדדה את אופי הנהיגה שלהם. הציונים היו רעים. בהמשך נמסר לנהגים על התקנה המערכת, מה שהביאו לשיפור משמעותי באופי הנהיגה שלהם. "המערכת יכולה גם לספק עדכון להורה כסיכום נהיגה של הילד, ואף להתריע במהלך הנהיגה שלו. באמצעות כל אלה המערכת יוצרת תכנים תמריציים; מי שהנהיגה שלו תהיה זהירה יותר יכול ליהנות מהנחה בביטוח. בתוצאות הבדיקה שקיבלנו, ראינו שכלל הציבור שנבדק, גם הנהגים המסוכנים וגם הפחות טובים, עשו שיפור משמעותי בנהיגה. זה דבר שיש בו בשורה אמיתית", אמר.

מערכת נוספת שאליה התייחס מיכאלי עוסקת בתמריצים בהורדת מרחק הנסיעה השנתי של כלי רכב, מתוך הבנה שגם לכך יש השפעה על הסיכון. "כשהרשות ניתחה את ממצאי נתוני הנהיגה, ראינו שנהגים שנוסעים פחות מ–5,000 ק"מ בשנה, מפחיתים את הסיכון שלהם בכ-40%".

ביטוחי הרכב מושפעים גם מהימצאותה ברכב של מערכת בלימה אוטונומית. "אנחנו יודעים שהמערכת מסייעת במניעת תאונות דרכים, כך שאנחנו רוצים לייצר באמצעותה הנחות בביטוחים", אמר מיכאלי, והביע תקווה שיותר ויותר נהגים ירכשו מערכות בטיחות לרכב, וכן שישנו את תרבות הנהיגה שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker