"אי אפשר להוסיף עוד כבישים ומחלפים; כולם נכנסים לאוטו ונוסעים לעבודה בפקקים ובעצבים"

מנכ"לית מנהל התכנון דלית זילבר התריעה כי עד 2040 יהיו על כבישי ישראל כ-5 מיליון כלי רכב ■ "העתיד שלנו טמון בתחבורה ציבורית ובשיפור המרחב להולכי הרגל"

יעל בלקין
יעל בלקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דלית זילבר
יעל בלקין
יעל בלקין

"אין אפשרות להוסיף עוד כבישים ומחלפים". כך קבעה היום (ד') דלית זילבר, מנכ"לית מינהל התכנון, בכנס בטיחות בדרכים של הרלב"ד ו-TheMarker. "ישראל צריכה לעבור לגישה אחרת של תכנון והתנהלות במרחב. העתיד שלנו טמון בתחבורה ציבורית ובשיפור המרחב להולכי הרגל".

לדברי זילבר, בישראל נמנים כיום 300 כלי רכב לכל 1,000 תושבים. עד 2040 צפויים להיות בישראל כ-13.5 מיליון תושבים. המשמעות היא שיהיו על הכבישים כ-5 מיליון כלי רכב. "זה מצב בלתי אפשרי", אמרה. "כבר כיום כולם נכנסים בבוקר לאוטו ונוסעים לעבודה בפקקים ובעצבים. הגישה צריכה להשתנות".

מבחינתה, התכנון צריך להיות ברמה המטרופולינית ויש להרחיב את הדרכים - מבלי לספק לכלי הרכב הפרטיים נתיבים נוספים. "צריך לתת אלטרנטיבה בדמות תחבורה ציבורית מצוינת, יעילה ואמינה; צריך להרחיב את המדרכות, ליצור נתיבים לאופניים ולהולכי הרגל. ילד שהולך ברגל לבית הספר לא צריך לעבור שלושה מעברי חצייה. הדרך צריכה להיות נגישה ובטוחה".

שינוי נוסף שצריך להיעשות, לדבריה, הוא צמצום החניות הפרטיות ובמקומן יש להקים חניונים שמהם יוכלו התושבים לקחת שאטלים בתוך העיר. עוד הוסיפה כי צריך לספק לאופניים גם חניות מתאימות, בנוסף לנתיבים מוגדרים.

זילבר נתנה כדוגמה לתכנון נכון את אזור בנייני האומה בירושלים, שבו יש נתיבי מטרו, נתיבי אופניים ומדרכות. "תחום הדרך הורחב", הסבירה. "אבל כלי הרכב הפרטיים לא קיבלו עוד נתיבים".

בדצמבר צפויים להיחשף שלושת קווי המטרו במטרופולין תל אביב. "אנחנו מקווים שזה ייצא לדרך כמה שיותר מהר", סיכמה מנכ"לית מינהל התכנון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker