פרופ' עומר מואב: "ללא אגרות גודש לא נצליח לשפר את העומס בכבישים"

מואב דיבר בפאנל בוועידת בטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד. פרופ' אבי שמחון: "אגרת גודש יעילה אבל אנחנו גם רוצים מחיר זול לנוסעים ולכן צריך לפתח את התחבורה הציבורית. אבל אם המצב יחריף - הפתרון ייבחן ברצינות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב, פרופ' עומר מואב ופרופ' אבי שמחון

פרופ' עומר מואב מהבינתחומי הרצליה השתתף הבוקר בפאנל בהנחיית מירב ארלוזורוב, ובהשתתפות אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, ואמר בהתייחס לעומס בכבישי הארץ כי "צריך להתחיל לגבות אגרות גודש באופן מיידי ולפתוח את השוק לאובר".

שמחון אמר בתגובה כי "צריך להשקיע בתחבורה הציבורית", והוסיף כי "ש מעט מאוד מחקרים כלכליים על האפקטיביות או ההשפעה הכלכלית של התחבורה. אם נשווה את עצמנו לעולם, הבעיה שלנו היא פחות בכבישים ויותר בנגישות לתחבורה. החלטנו להשקיע במטרו אבל לא נתחיל בלי תכנון -  מה שייקח 4-3 שנים, והכוונה היא שהמטרו יפעל בתל אביב ב-2030. כשתיכננו להקים מטרו - ב-1994 ו-1996 - במשרד האוצר אמרו שלא בטוח שיש בכך צורך ורצו לחסוך - ועכשיו נפל האסימון".

מואב: "היתרון שלי הוא שאני לא קשור למערכת הציבורית, ולכן אני יכול להגיד דברים אל פופולריים. גם כשמפנים השקעה מסיבית לתחבורה הציבורית בסופו של דבר הפקקים רק יצמחו. זו לא טענה איזוטרית שלי אלא של כל המומחים בתחום. שיווי המשקל הוא של פקקים כי תמיד יותר נוח לנסוע ברכב הפרטי מאשר בתחבורה ציבורית. ללא אגרות גודש לא נצליח לשפר את העומס בכבישים או את התחבורה הציבורית. למשל, הרכבת בין ירושלים לתל אביב זו לכאורה חצי שעה, אבל הרכבת לא מגיעה לבית וצריך לנסוע באוטובוס, בדרך עם מכוניות פרטיות שעומדות באותו פקק. חייבים גם לצמצם את כלי הרכב בכביש ולא רק לשפר את התחבורה הציבורית".

מירב: אנחנו משלמים בזמן וחניה.

מואב: "החניה זולה מדי, אנשים חושבים שזה מובן מאליו לחנות בתל אביב ליד הבית בחינם, והצעתי לרון חולדאי לתת למי שיוותר על חנייה 300 שקל בחודש, אבל מי שיבקש שתיים ישלם 300 שקל. זה אבסורד שתל אביבים עושים אינספור סיבובים כדי לחפש חנייה ובכך מגדילים את הגודש ואת זיהום האוויר. חייבים לקנוס, לא למנוע. המבנה הקיים מעוות - ואין דרך לצאת מזה ללא אגרת גודש.

צילום: אבישג שאר-ישוב

מירב: אבל זה אומר להעביר עוד נטל על הציבור.

מואב: להיפך. צריך להוריד את המיסוי על קניית רכב חדש כדי לפנות את כלי הרכב הישנים שמזהמים. הם עדיין כאן בגלל המס הגבוה, ובמקביל צריך להוריד את המסים על הדלק אבל לגבות כסף על שימוש בכביש עמוס. אגרת גודש תפתור את הבעייה בעלויות מינוריות, עם תמחור לפי שימוש והכנסת שירות פרטי כמו אובר.

מירב: אבל אין לי רכבת איך אגיע?

מואב: "כיום הרבה אנשים נוסעים בתחבורה ציבורית והם קורבנות של העומס כי הם יושבים בפקקים לצד כלי הרכב הפרטיים. הטעות של אנשים היא שגם אם נסיעה מ-א׳ ל-ב׳ הכרחיות, יש אלטרנטיבה לגבי אופן הנסיעה. חיוב באגרה יגרום לאנשים לנסוע בשעה אחרת, לעבור לתחבורה ציבורית או לאופנים -  וזה מהלך שהוכח כמחולל שיפור אדיר ברווחה".

שמחון: "זה המקל והגזר, ואם יהיו לנו כבישים צרים ועל הרבה מכוניות אגרת גודש, אז אפשר יהיה להגיע ממקום למקום. אבל זה לא הגיוני לשלם על זה 500 שקל. זה יהיה יעיל אבל אנחנו גם רוצים מחיר זול לנוסעים - ולכן צריך לשפר את התחבורה הציבורית. זה לא או זה או זה, אבל יכול להיות שאם המצב יחריף - בעיקר בתקופת העבודת על הרכבת הקלה - כנראי שהפתרון של מואב יונח על השולחן ויבחן ברצינות".

מואב: "לא צריכים סכומים מטורפים כי מספיק שתוריד 15% מאילון זה יחסל את הפקק. זה גם חוסך זמן וכסף, ומאפשר תחבורה טובה יותר".

שמחון: "נראה שהעולם בפני שינויים דרמטיים. אם ב-2024 כבר יהיו כלי רכב אוטונומיים מסחריים ועשור אחר כך גם כלי רכב פרטיים כאלה - שיש להם יתרון עצום בכך שהתגובה שלהם הרבה יותר מהירה - הדברים כבר יראו אחרת. הראו שכשזמן התגובה של מכונית יורד משמעותית נפח כביש נתון יכול להכיל פי שניים נפח מכוניות. חיסכון  של שלושת רבעי שנייה בתגובה יכול בעתיד להכפיל את כמות כלי הרכב שעל הכביש. יש הרבה טכנולוגיות שיכולות לשפר דרמטית את התחבורה, ועד אז צריך לתכנן את המטרו".

מירב: אבל מה עושים עד אז?

שמחון: "אנחנו משקיעים לא מעט כסף על הרכבות הקלות והמטרו, ומחפשים איך אפשר לעשות את הדברים בצורה יעילה".

מואב: "הבעיה היא קשה. זכינו לעוינות מהקהל כי לכאורע זה לא מתקשר לתאונות דרכים, אבל כשאנשים נכנסים בהמונם למכוניות פרטיות זה מגדיל את הסיכוי לתאונות, ומי שיושב יותר משעה בפקק מותש, וגם זה מגדיל את הסיכון. אני שותף לדעתו של שמחון על מחלפים ומנהרות ורכבות, אבל ראש הממשלה רואה מחלפים ואנחנו רואים פקקים. זה לא פופולארי לדבר על אגרות גודש כי הציבור לא אוהב את זה. בפועל יש פתרונות, וצריך להתאמץ לשנות את המצב, כולל הכנסה של אובר - ולא לאפשר לגורמים אינטרסנטיים למנוע זאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker