מנכ"ל האוצר על תאונות הדרכים: תציפו בעיות בזמן אמת, אל תחמקו מאחריות בתירוץ שאין תקציב

בוועידת בטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד אמר שי באב"ד כי אין צורך באיומי שביתה כדי לטפל בבעיה בוערת כמו תאונות הדרכים ■ "לי אין מושג מה התנאי המקצועי לפתור בעיה, אבל ככל שיבוא משרד התחבורה מראש ויגיד מה צריך, נוכל לעשות זאת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי באב"ד מנכ"ל האוצר בראיון עם סמי פרץ

אין זה מתפקידו של משרד האוצר לקבוע היכן צריך לשים דגש בנושאי תחבורה ובטיחות בדרכים, אך המשרד נדרש לכך בהתאם לדרישות של משרד התחבורה. כך הבהיר הבוקר (ד') מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, בשיחה שערך עם סמי פרץ בוועידת בטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד.

לדברי באב"ד, "זה לא התפקיד של האוצר, זה נושא של משרד התחבורה וכשהם יושבים איתנו יש להם סל סיכון וסדר תעדוף. אנחנו סוגרים את התקציב איתם, וככל שהם באים בדרישות להעלות את התקציב להגנה על נפגעים ולבטיחות הדרכים, אנחנו בודקים את הדברים ועורכים משא ומתן". 

כשיש שריפה בישראל או אירוע גדול, עורכים דיון עם האוצר, עם משרד ראש הממשלה ועם המשרדים הרלוונטיhם. מתי השתתפת בדבר כזה על תחבורה?

"ככל שיחליטו שר התחבורה וראש הממשלה על דיון שכזה, אנחנו בוודאי נשתתף. כשטיפלנו בנושא של בטיחות בתאונות העבודה לאחרונה, ישבתי שעות עם ניסנקורן וערכנו הסכם. המשרדים הרלוונטיים צריכים להציף את הנושאים בזמן אמת, רצוי שהם לא יעלו דברים שקרו בעבר אלא יפעלו בוועדת התקציב. כאשר משרד מגיע אחרי כמה חודשים ואומר שחסר לו משהו אחרי שהתקציב סגור, זו בעיה, והיא לא של משרד האוצר".

מה שצריך זה איומי שביתה כמו שהיה עם עובדי הבניין, זה מה שעובד?

"רצוי שהדברים לא יתנהלו באיומי שביתה אלא כאשר יושבים ועושים תקציב. זה לא נולד אתמול שיש בעיה בבטיחות בדרכים, לכן לפני כן צריך לערוך תוכנית סדורה. לי אין מושג מה התנאי המקצועי לפתור אותה, אבל ככל שיבואו מראש ולהגיד במשרד התחבורה מה צריכים - נוכל לעשות זאת. לא לברוח מאחריות לאחר שחסר תקציב לתוכנית שלא עבדה".

הכנס נערך בשבוע שבו מתעוררות בעיות תקציב, יגרעון בתקציב המדינה וכמה תאונות קטלניות בכביש 90 עם 17 הרוגים ואני תוהה הרבה פעמים יודעים לקדם דברים שחשובים בעיניי האוצר אבל מדוע לא בתאונות הדרכים?

"אמרת שיש בור גבוה בתקציב וסטייה ואני רוצה להתייחס לכך. אנחנו נעשה מאמצים שהגירעון יהיה 2.9%. בתקציב של 400 מיליארד שקל כל מי שהיה מנהל תקציב יודע שלחזות ברמה של 0.5% זו משימה שאפשר לקבל עליה פרס נובל. אנחנו אוהבים לקטרג ולהטעות אבל אין נתוני צמיחה שהשתנו ונתוני המקרו ממשיכים להיות טובים וגבוהים".

יש יבוא מטורף של מכוניות שמביאות הכנסות גדולות למדינה. אתה לא חושב שצריכים לבדוק כיצד זה משפיע על מצב הכבישים?

"משרד האוצר לא קורא לייבא מכוניות כיום, להיפך. יש ועדת תשתיות שבראשה החשב הכללי, שנועדה להרחיב את תשתיות להסעת המונים - רכבות קלות, מטרו ורכבת. התפקיד שלי הוא לטפל בהקצעת המשאבים אבל אני לא מחליף או מתיימר בהחלפת הגורמים המקצועיים. האחריות המקצועית - לא אצלנו".

בישראל יש רגולציה מוגזמת שלא נותנת לעסקים להתקדם, אבל באופניים חשמליים זה הפוך, יש 200 ומשהו אלף אופניים, ילדים שנוסעים בלי הכשרה ובלי מסלולים. מי נרדם בשמירה? איך נולד ענף כלכלי גדול כזה בלי ששמתם לב?

"אנחנו לא נמצאים בצד האכיפה, אז אני לא יודע להגיד מה המצב הרגולציוני, אבל כן יודע שהמשרד מקדם אותה. אנחנו במשרד האוצר לא יודעים אם צריכים תאוריה או אכיפה בקנס של 1,000 שקל, זה לא התחום שלנו. אני כן יודע שכשבאים אלי ואומרים מה התקציב הנדרש כדי לבצע זאת, אנחנו יושבים ועורכים משא ומתן כדי להסדיר את התקציב".

תרבות הנהיגה חצופה ואלימה, זה דומה למה שקורה בכנסת ובהרבה מקומות. עד כמה אתה ומנהלי משרדים אחרים צריכים לתת דוגמה כדי שיהיה שינוי בנהיגה?

"ברמת הנהיגה גם אני חוטא, עם כל לחץ הזמנים המטורף. אני לא יודע אם הייתי משליך בין ההתנהגויות בכביש למה שקורה בפוליטיקה. יש שיח רחב של תלונות, הוא פחות מחבר ומלכד.

"גם בפתח הדברים לא שאלת אותי על תחבורה ציבורית אלא אמרת שיש חריגה בתקציב ושאנחנו לא עושים עם זה כלום. זה שיח שהפך יומיומי. העדר הקוליגאליות שקיים היום במשרדים מלמעלה עד למטה - מצער. כשמחפשים מה מפריד היכולת קטנה מאוד. בממשלה אין דרך לקדם נושאים כשעובדים באופן יחידני, אבל כשעובדים יחד אפשר להגיע להישגים יוצאי דופן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker