יסמין גואטה
יסמין גואטה

ח״כ איתן כבל (המחנה הציוני), יו״ר ועדת הכלכלה, התבטא הבוקר (ד') בוועידה לבטיחות בדרכים של TheMarker והרלב"ד ביחס לפעולות הממשלה למאבק בתאונות הדרכים. "אני רוצה להתחיל ישר להיכנס לעניין באמירה לא פשוטה ולעשות השוואה שאינני אוהב אותה, אבל אינני יכול להתעלם ממנה. בכביש 90 היו 17 הרוגים בתוך מספר שבועות. אני רוצה לחשוב מה היה קורה אילו חס וחלילה בעוטף עזה היו 17 הרוגים בפרק הזמן המדובר. ברור שהממשלה היתה מתכנסת, הקבינט היה מתכנס והרצים היו יוצאים דחופים עד כדי כך שאינני מהסס לומר שממשלת ישראל היתה עלולה להחליט על פעולה בעזה".

כבל ציין כי לאור הנסיבות האלה, הקמת ועדת שרים בראשות ראש הממשלה היא מחויבת המציאות. בכל הנוגע לכביש 90 אמר כי "מדובר בכ-467 ק"מ. משרד התחבורה כבר טיפל בכ-120 ק"מ, טיפול מא' ועד ת'. יש 17 מוקדי סיכון, 11 בטיפול. 6 או 7 אמורים להיות בשנה הבאה. אבל עדיין הכביש הזה הוא מבחינת מדינת ישראל מחוץ לתחום, יש כ-250 ק"מ שאין תכנון כלפיהם". לדבריו, על משרד התחבורה לגבש תוכנית בעניין.

הוא הוסיף כי חלק ניכר מהתאונות שקרו השנה היו במקומות שנחשבים לכאורה הכי בטוחים שיכולים להיות - מעברי חצייה. "אנחנו חייבים לחנך את עצמנו שמעבר חצייה איננו מקום שאיך שאתה שם את הרגל יורד מסך משני הצדדים ומגן עליך. לעתים זו התחושה. בזה אנחנו צריכים להילחם".

בכל הנוגע לנושא האופניים החשמליים ציין כבל כי היום יש יותר מ-250 אלף אופניים חשמליים, שלפחות מחציתם פועלים ללא תקן. "אני מאלה שסבורים שהאופניים החשמליים הם כלי ירוק חשוב שצריך לעודד אותו" אמר. "אינני בא לתקוף את הסיפור מהמקום של בואו נוציא את זה. אינני רוצה לעסוק בשאלה של איפה היינו כשכבר היה ברור שהאופניים החשמליים דורשים טיפול. אני רוצה לעסוק בנקודה מסודרת. אין לי ספק, אתם חייבים להוביל מהפכה בתחום סלילת מסלולי אופניים. רשויות מקומיות שלא תרצנה מסיבות אינטרסנטיות כאלה ואחרות - ויש כאלה - צריך לעשות להן את השיימינג בלי בושה. אחרי שתעשו את עבודתכם, תנו סמכויות לפקחים לעשות את עבודתם. השוטרים יעשו את עבודתם".

לסיום, כבל התייחס גם לאחריות ההורים במאבק בקטל בדרכים. "הורה שקונה לילד שלו אופניים חשמליים הוא שותף. הורה שמאפשר לילד שלו לשדרג ליותר מ-50 קמ"ש הוא שותף. הורה שלא מטיל וטו כשהילד יוצא בלי קסדה הוא שותף. לא כל דבר הוא חקיקה, לא כל דבר הוא משטרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker