מנכ"לית משרד התחבורה: "גם במקרה שהנהג אחראי - מאשימים את המערכת"

את הפרחים המוגנים הצלחנו להפסיק לקטוף, אבל שינוי בתרבות הנהיגה טרם השתרש - על כך הצביעה קרן טרנר בוועידת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ו-TheMarker ■ היא הזהירה: "אם לא נשנה את הזלזול הבוטה של נהגים בחוקי התעבורה, נמשיך להרוג ולהיהרג"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרן טרנר מנכ"לית משרד התחבורה
יסמין גואטה
יסמין גואטה

הנהג הישראלי בגיבוי התקשורת נוטה להאשים את משרד התחבורה, את המערכת ואת התשתיות - ולא מסוגל לקבל אחריות למעשיו. על התופעה הזו הצביעה הבוקר (יום ד') קרן טרנר, מנכ"לית משרד התחבורה, בוועידת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ו-TheMarker בתל אביב.

טרנר ניצלה את הבמה כדי למתוח ביקורת על השיח הציבורי בנושא תאונות הדרכים. "אנחנו משקיעים מיליארדים רבים בתשתיות, כבישים חד מסלוליים הופכים לדו מסלוליים. המשטרה מגבירה את האכיפה והממשלה כולה מגויסת לנושא אבל לצערי אנחנו נאלצים להתמודד עם שיח פופוליסטי בתחום הבטיחות בדרכים", אמרה.

"קחו למשל את התאונות בכביש 90. אני יכולה לפרט למה תאונת שהתרחשו במרחק עשרות קילומטרים לא קשורות אחת לשנייה. לא ניתן לשים מעקה הפרדה קשיח במקום פס לבן. והנה הפספוס - כשהתקשורת מדברת על המקרה, היא טוענת 'למה אין מעקה' ואנחנו מסבירים, אבל מה האזרחים למדו? שהממשלה לא תפקדה. יש אשם חיצוני - משרד התחבורה והעדר מעקה, למרות שזה מקרה שנהג זלזל. מהר מאוד זה מרכז השיח. זה מה שכואב לי. איפה הדיון בשורש הבעיה?"

לדבריה, את מוקדי הסיכון ברחבי המדינה משרד התחבורה מדרג בהתאם למתודולוגיה מוסדרת. "היכן שיש צבר תאונות - שם משקיעים את הכספים, לא רק בגלל מספר שעלה לכותרות. בכל מעקה יש מרווח בטיחות מוגדר והמעקה הקשיח לא סלחני להיתקלות כלי רכב. כדי לא לסכן את כלי הרכב שיסטו לרגע בגלל היסח דעת, לא ניתן לשים מעקה קשיח במקום פס הפרדה".

טרנר התייחסה לפעילות של משרד התחבורה בנוגע למניעת תאונות דרכים. "את נושא הבטיחות אני מלווה קרוב ל-12 שנים. כל תאונה מגיעה אליי ישירות לנייד. לעוד משפחה קרה הנורא מכל. על כתפיי מוטלת אחריות ליישום ההחלטות שנגזרות מהמדיניות. אני חושבת שאנחנו עושים המון, יותר מאי פעם".

תאונת דרכים בכביש 866צילום: גיל אליהו

היא פנתה גם לנהגים: "דע לך שברגע אחד של היסח דעת חייך עלולים להיגמר. בעקיפה פראית אתה יכול למצוא את עצמך רוצח משפחה. אזרח נורמטיבי יכול להציץ לרגע בנייד וזה ייגמר. אישה בדרכה לאיסוף הילדים מהגן עוברת במעבר חצייה, רכב עוצר לה אבל רכב מאחוריו בהיסח הדעת מתנגש בו ומעיף אותו עליה".

היא הזהירה: "הרבה מאיתנו מסתכלים בניידים. אני מנסה להבין למה? כי קל יותר לחשוב שיש אשם ושיש פתרון קל. אבל המסר היותר ברור הוא שזה יכול לקרות לכל אחד ובכל רגע. אם לא נשנה את תרבות הנהיגה שלנו ואת הזלזול הבוטה של נהגים בחוקי התעבורה, נמשיך להרוג ולהיהרג".

טרנר פנתה להורים ומתחה ביקורת על מסרים סותרים שהם משדרים לילדיהם: "כשאתם מדברים בנייד או לא חוגרים את הילד, אל תחשבו שהילדים נוהגים בזהירות בכביש. אתם חושבים שהילד יחבוש קסדה ולא ירכיב חבר, כשהוא רואה בבית זלזול בחוקים? בבקשה קחו יותר אחריות.

"הצלחנו כחברה להפסיק לקטוף פרחים מוגנים, איך יכול להיות שלשינוי בתרבות הנהיגה אנחנו לא מחויבים? הלוואי שגם כחברה נשכיל לשמור על עצמנו טוב יותר", אמרה. 

בהתייחס למדיניות משרד התחבורה אמרה טרנר: "מרבית התאונות קורות בכבישים דו מסלוליים, בצמתים מרומזרים. התאונות מפוזרות מאי פעם. נמשיך להשקיע בתשתית אם בחברה פרטית מנכ"ל היה ממשיך להשקיע רק בתחום שגורם לשינוי של אחוזים בודדים הוא היה נשלח הביתה. לתפישתי, לא נשנה דרמטית את המציאות אם לא נתאים את הפתרון לבעיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker