רפורמת האוטובוסים יצאה לדרך: הכירו את הצעירים שיעזרו לכם להגיע הביתה

הרפורמה בגוש דן נכנסה הבוקר לתוקפה, ותפסה את הנוסעים לא מוכנים; שלושה צעירים הקימו אתר מידע ומנסים לעזור לנוסעים המבולבלים

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

בשעה 12 בצהריים של יום רביעי השבוע קרס אתר busline.co.il, אתר האינטרנט של חברת נתיבי איילון ומשרד התחבורה שאמור היה לתת לציבור הנוסעים מידע חשוב לגבי הרפורמה בקווי התחבורה הציבורית בגוש דן, שמתחילה היום.

אלפי הגולשים שצבאו על האתר וניסו לקבל ממנו מידע, כדי שיוכלו לתכנן את התניידותם ברחבי הערים, נותרו מול שוקת שבורה. ואולם, גם מי שהצליח להיכנס לאתר מאוחר יותר, אחרי שהעלו אותו מחדש, לא בטוח שהפיק ממנו תועלת רבה. האתר שנבנה בהשקעה גדולה ובאריזה גרפית נאה, מציג שפע של מפות מבלבלות שלא מתקשרות ביניהן. מלאכת מציאת קו אוטובוס במפות שמציג האתר דומה לשליפת דוק מערימת דוקים גדושה.

מורה מבוכים: כל השינויים בתחבורה הציבורית באזור גוש דן

אוטובוס דן בתחנה המרכזית החדשה בתל אביב

אבל הוואקום, למרבה המזל, לא נותר ריק. שלושה בחורים צעירים, נוסעי תחבורה ציבורית בשנות העשרים המאוחרות לחייהם, החליטו לעשות מעשה. השלושה, דני קומיסר, איתי חיים ואיליה קוגן, צפו כבר לפני ארבעה חודשים את הבלאגן שמתרגש כעת על תושבי גוש דן. הם הקימו את ארגון "תחבורה בדרך שלנו" ובנו אתר אינטרנט משלהם, שמספק גם הוא מידע על הרפורמה שנכנסת לתוקפה היום. בניגוד לאתר הרשמי, אתר "תחבורה בדרך שלנו" הוא יעיל, מסודר ומכיל אינפורמציה מלאה וקלה להתמצאות. הארגון הצעיר מסביר באתר את כל השינויים, ולא מסתפק בכך - הוא גם מנתח אותם, מחשב תדירויות אוטובוסים ומציף את היתרונות והחסרונות ברפורמת התחבורה.

בניגוד לתקציבי הענק שעמדו לרשות משרד התחבורה, התקציב של השלושה הסתכם באפס שקלים: את האתר הם הקימו בכוחות עצמם, על סמך המידע שליקטו בשקדנות במשך חודשים ארוכים, והאתר הוקם על שרת הבלוגים החינמי Wordpress.

קצב הכניסה לאתר "תחבורה בדרך שלנו" הוא מרשים ביותר - 7,000 גולשים ביום. קומיסר, חיים וקוגן עצמם נהפכו למקור מידע, וכלי תקשורת רבים נעזרו בהם בימים האחרונים אחרי שהתקשו בעצמם לצלוח את המידע שהגישו הגופים הרשמיים.

"לא התנדבנו כשהיינו ילדים"

צילום: TheMarker

את הראיון אתם קבענו בבית קפה ליד מגדל האופרה ברחוב אלנבי בתל אביב. השיקול המרכזי בבחירת המיקום היה כמובן הנגישות של התחבורה הציבורית לאזור. השלושה, תושבי רמת גן ופתח תקווה, מתניידים רק באוטובוסים. אבל בשלב הזה אפשר כבר להניח כי העניין שהם מגלים בתחבורה ציבורית חורג מגבולות אלה. השלושה הכירו בפורום תחבורה ציבורית באתר תפוז, בשל חיבה יתרה לתחום: "כבר בגיל שש או שבע, כשעוד גרתי בבלארוס, למדתי את מפת התחבורה של מינסק", מספר קומיסר, 31, יו"ר הארגון, העוסק למחייתו בתקשורת שיווקית. "מאוחר יותר, כשעלינו לארץ, ידעתי בעל פה את כל מפת הקווים של דן מ-1989".

"הפורום היה מקצועי מאוד, אבל הרגשתי שהוא משמש בעיקר להוצאת קיטור", מסביר קומיסר את ההחלטה לצאת מהפורום הווירטואלי ולהקים ארגון של נוסעי אוטובוס. שני אירועים בעבר הם שעוררו אותו לפעול הפעם: "רפורמת התחבורה הציבורית בפתח תקווה, לפני חמש שנים, נעשתה מתחת לאף של התושבים ומבלי לשתף אותם בכלל בתכנון". מאוחר יותר, "השריפה בכרמל הוכיחה איך המערכות של המדינה לא מתפקדות דווקא בתחומים אזרחיים".

איליה קוגן, 20, קצין משוחרר מצה"ל, מוסיף שההחלטה שלו להקים את הארגון היא "במלה אחת - ציונות". קומיסר מוסיף בחיוך: "כנראה שלא התנדבנו מספיק כשהיינו ילדים". בשבועות האחרונים השלושה מפצים על כך בנדיבות. פעולתם העיקרית היא האתר, אך לא רק. הארגון שלהם זיהה בעיה קשה נוספת באופן שבו תוקשרה הרפורמה לציבור ותירגמה דפי הסבר לאנגלית, רוסית וספרדית - מה שבמשרד התחבורה לא חשבו לעשות. בימים האחרונים הם גם מחלקים פליירים פשוטים ונוחים להבנה בתחנות האוטובוס.

צילום: TheMarker

"עלולה להיות קטסטרופה בשבועיים הראשונים", מעריך איתי חיים, 29, מנהל קשרי לקוחות בתחום התיירות. "הדיילים מחלקים חוברות מסורבלות ללא תרגום וללא התאמה לאוכלוסיות חלשות. עיוורים פנו אלינו וסיפרו שהם נעזרים באתר שלנו כי הוא מכיל טקסטים, בעוד האתר הרשמי מכיל תמונות שאי אפשר להקריא לעיוורים. ביום שלישי התראיין אלכס לנגר, סמנכ"ל היבשה במשרד התחבורה, לתוכנית "ערב חדש" ונשאל למה החוברות מחולקות רק עכשיו. הוא הסביר שהחוברות יקרות והוא לא רצה שהן ייזרקו לפח. זו הערה שמזלזלת בנוסעי התחבורה הציבורית. התחושה שלי שהיא שתחבורה ציבורית היא לא בראש מעייני הממשלה".

"התחבורה הציבורית בישראל היא בעיה רחבה", מסכים קומיסר. "בשנים האחרונות, הממשלה מבצעת פחות בכל מה שנוגע לשירותים חברתיים. כך זה ברווחה, כך זה בבריאות ועכשיו זה קורה גם בתחבורה הציבורית שמשרתת בעיקר אוכלוסיות חלשות, כמו קשישים ועובדים זרים. יש טענה נפוצה שאין ביקוש. אבל בניגוד לתחומים אחרים, בתחבורה ציבורית ההיצע יוצר את הביקוש. ברגע שאין היצע, אנשים לא חושבים להשתמש בתחבורה ציבורית".

"כיום, התחבורה הציבורית לא יעילה בשום פרמטר", מוסיף חיים. "זה לא קורה רק בתל אביב. בעיירות פריפריה אי אפשר להשתמש בתחבורה ציבורית, כי התדירות נמוכה והשירות מסתיים ב-20:00. כשהתחבורה לא יעילה, הנהגים עושים את הסוויץ', ואוטובוסים בכלל לא נמצאים כאפשרות בחירה".

"רוב הנוסעים לא ידעו שיהיה שינוי"

אנשי "תחבורה בדרך שלנו", ליד תחנת האוטובוס באלנביצילום: צ`ציק דניאל

השבועות האחרונים בחייהם של שלושת מייסדי ארגון הנוסעים הם לחוצים במיוחד: "בשעות היום, במהלך הפסקות האוכל הקצרות שיש לי בעבודה, אני עובד על אתר הארגון ומתכתב עם אנשים שפנו אלינו. אבל רוב העבודה היא בערב. אני נמצא בבית, עם אשתי, אבל לא באמת נמצא שם. יש המון מיילים ושיחות טלפון שצריך לעשות".

ומתי אתה הולך לישון?

חיים: "אתה באמת רוצה לדעת? בסביבות שתיים בלילה".

איך אתם משיגים את המימון לפליירים שאתם מחלקים ושאר ההוצאות?

חיים: "כארגון צרכנים, זה בעייתי לגייס תרומות. כל ההוצאות הן עלינו. זה פוגע קצת בפרנסה, ועולה לא מעט כסף".

קומיסר: "חשבון הטלפון שלי תפח מאוד באחרונה. בשלושת השבועות האחרונים הארגון פרץ לתודעה וגילינו שיש המון דרישה למידע שלנו".

הפרטים על הרפורמה מפורסמים רק בשבועות האחרונים. מתי אתם קבלתם את המידע?

קומיסר: "התוכנית הוצגה לנו באפריל, והתבקשנו לא לפרסם אותה בגלל שעוד ייערכו בה שינויים. לא שיערנו אז שהיא תתפרסם רק חודש לפני הרפורמה. ראינו אז שמהתוכנית המקורית, שהוצגה כבר ב-2004, לא נשאר הרבה. אבל החלטנו שלא נהיה שליליים ונבחן את המערכת כולה, נבחן את היתרונות והחסרונות ונראה אם זה טוב. לעומת המערכת של היום, שהיא חסרת תכנון לחלוטין, זה חייב להיות שיפור".

קוגן: "לפני שבועיים ערכנו סקר קטן בתחנות אוטובוסים, וראינו שרוב הנוסעים לא ידעו בכלל שעומד להיות שינוי. פרסום של תחבורה ציבורית חייב להיות בדחיפה ולא צריך לשלוח אנשים לאתר".

חיים: "אני חושב שמדובר בהקטנת ראש מצד משרד התחבורה, נתיבי איילון ועיריית תל אביב - שנוטים לשכוח שהיא מחזיקה חצי מנתיבי איילון".

מעבר לבעיות ההסברה, הרפורמה תסייע לנוסעים?

חיים: "אני מרגיש שנעשתה עבודה חלקית ולא כל הקצוות נסגרו. בעצם איחדו כאן שתי רפורמות - רפורמת תעריפים ורפורמת קווים. לתעריפים משרד האוצר הקצה תקציב, אבל לקווים כמעט ולא. לכן הזיזו נסיעות מפה לשם, במין פאזל כזה, מבלי להגדיל במידה משמעותית את מספר הנסיעות. יש גם בעיה בתזמון הנסיעות. אחד החידושים ברפורמה הוא שיטת ה"מזלגות", שבה אוטובוסים יוצאים משכונות סמוכות ומתנקזים למסלול אחד. אבל היציאה של האוטובוסים לא מתואמת, ואז נוצר מצב שבו מחכים זמן רב לאוטובוס ואז מגיעים כמה אוטובוסים ביחד".

מי מרוויח מהרפורמה?

קומיסר: "יש קווים טובים, שישפרו את השירות. יהיה קישור טוב יותר בין רמת גן לאוניברסיטת תל אביב. התעריפים החדשים נראים יקרים, אבל להרבה נוסעים הם יוזילו את השימוש באוטובוסים".

חיים: "משרד האוצר מרוויח, כי הוא לא צריך להעביר עוד תקציבים לתחבורה הציבורית".

ומי המפסידים?

חיים: "הרבה אנשים שהתרגלו לתחבורה הציבורית ותכננו את חייהם לפיה. הם קנו דירה ומצאו עבודה בהתאם לקווים, ופתאום הכל משתנה. אוכלוסייה מבוגרת תצטרך להחליף אוטובוסים לעתים קרובות. יש גם בעיה ותיקה של קווי הרוחב, שהם מעטים מדי, וגם ברפורמה לא הצליחו לפתור אותה. גם בקווי האורך יש בעיה, מתכנני מפת הקווים מתייחסים לרחובות דיזנגוף, בן יהודה ואבן גבירול כנתיבי האורך העיקריים, אבל בדרך נמיר יעברו מעט קווים וכנראה שיהיו עמוסים בגלל שהם מתחילים את המסלול בחולון".

קומיסר: "במשרד התחבורה מתייחסים לנוסעים בתור יוממיים, והקווים תוכננו לפעילות בין 06:30 ל-19:00. אחרי 21:00 התחבורה דלילה, ואין מי שישרת אנשים שיוצאים שנוסעים בערב".

קוגן: "גם פעילות כמו 'קווי הלילה' עובדת רק בחודשי הקיץ. עבור משרד התחבורה, צעירים זה עד גיל 18 והם צריכים שירות רק בחופש הגדול".

התהודה לה זוכה ארגון "תחבורה בדרך שלנו" השפיעה גם על המייסדים, שכעת שוקלים להרחיב את פעילותם: "אנחנו מקבלים פניות מכל הארץ, ובקרוב נתפנה לפעול גם באזורים אחרים", אומר קומיסר. "עדיין מוקדם לדעת לאן נתפתח", מוסיף חיים. "אני מקווה שבעתיד נהיה מעין ארגון-גג לתחבורה ציבורית עם פעילים מקומיים בשכונות ובערים שונות".

"אנחנו א-פוליטיים ומייצגים את כל שכבות האוכלוסיה", מעיר קומיסר. "כל מיני פוליטיקאים ניסו לקחת טרמפ על הרפורמה הזאת, אבל אנחנו שומרים מזה מרחק. המטרה שלנו היא לשפר את השירות לנוסעי התחבורה הציבורית, ונושאים כמו הפעלת אוטובוסים בשבת צריכים להתקבל בכנסת".

אתם חושבים שתוכלו להוביל מאבקים ציבוריים? ליצור מחאה?

חיים: "אנחנו מתכוונים לפעול דרך הקואליציה ולא לפנות לאופוזיציה. כשאתה פועל כך, ההישגים יהיו מקסימליים".

קומיסר מזדהה: "כשאתה צועק אז ישמעו אותך, אבל לא בטוח שיקשיבו. השינויים האמיתיים נעשים בידי לוביסטים וקבוצות אינטרס. אנחנו מקווים להיות קבוצת אינטרס של תחבורה ציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker