כ-40 אלף שקל למכונית: הכנסות המדינה מיבוא רכב - 9.4 מיליארד שקל

למרות שהמיסוי על המכוניות ירד, הכנסות המדינה עלו; כך מתברר מהדו"ח השנתי על ענף הרכב של רשות המיסים

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הכנסות המדינה ממיסוי רכב עלו - אך נטל המס על הנהגים ירד, כך עולה מהדו"ח השנתי שפרסמה היום רשות המיסים. ערך היבוא עלה ב-2010 ב-22% (עלייה של 28% במספר המכוניות שיובאו) אך העלייה בהכנסות המדינה עלתה ב-14.5% והגיעה לכדי 9.383 מילארד שקל. הסיבה לכך היא המיסוי הירוק, שהוריד את שיעור המיסוי על כל רכב בממוצע. על כל מכונית שולם בממוצע 36 אלף שקל ושיעור המס היה כ-70% מערך המכונית, לעומת 80% בשנת 2008.

המיסוי הירוק מנקה את האוויר

צילום: ג'יני - אנצ'ו גוש

המיסוי הירוק יחד עם תקני זיהום מחמירים יותר, הביא להפחתת רמת הפליטות ממכוניות חדשות בארץ. הציון הירוק הממוצע השתפר וירד מ-198 נקודות ב-2008 ל-186 נק' ב-2010. סימן נוסף להצלחת הרפורמה אפשר למצוא בהתפלגות יבוא הרכב לפי דרגות זיהום: ב-2008 רק שליש מהמכוניות היו שייכות לדרגות הזיהום הנמוכות (2-6) ובשנה שעברה הן כבר תפסו 47%. מספר כלי הרכב המזהמים מאוד (דרגות 13 עד 15) ירד מ-21% ל-12% באותה תקופה. גם המיסוי הנמוך שהוטל על מוניות (8%) והופחת בהתאם למיסוי ירוק- תרם לרכישה של מוניות מזהמות פחות.

שווי השימוש עולה- חברות הליסינג קטנות

רפורמה נוספת שנכנסה לתוקף ב-2010 היתה שווי הרציף - זהו שיעור קבוע ממחיר המכונית שאינו נקבע לפי קבוצות מחיר קבועות. העלאת שווי השימוש נועדה למנוע את מה שמגדירה רשות המיסים כ- "עיוות חמור בשוק הרכב – כשלמעשה לכל דגם קיימים 2 מחירים: המחיר ה"רשמי" לצרכן פרטי והמחיר לציי רכב שהוא נמוך מהמחירון הרשמי בעשרות אחוזים. עיוות שנגרם בשל ההיקף הגדול של רכישות הליסינג, גרם לכך שנהג הפרטי סבסד את נהג הליסינג. לפי רשות המיסים, הוא ממן את הקלות המס לנהגי הציים וגם שילם מחירים מנופחים על מכוניות חדשות ומשומשות.

העלאת שווי השימוש הפחיתה את האפלייה לטובה של נהגי ציים לעומת הציבור הרחב, אבל השיטה הליניארית העלתה את מחירי המכוניות המשפחתיות שלא צמודות לקבוצות רישוי קשיחות. שווי השימוש אף הוצמד למדד.

רכישות רכב חדש בידי תאגידים (ציי רכב) בשנים 1996-2010

העלאתו גם תרמה לקיטון במשקל היחסי של ציי רכב בכלל מכירות הרכב. 2010 היתה השנה הרביעית בה נרשמה ירידה בחלקם בשוק ומשקלם הגיע ל-51%. חלק מאותן רכישות מיועדות ללקוחות פרטיים במסגרת הליסינג הפרטי שהפך לפופלארי יותר. ברשות המיסים מעריכים שהירידה תימשך עד לנקודת איזון, כאשר הרכישות לציים יהיו 45% מהשוק. משקלן היחסי של חברות הליסינג ירד מ-39% ל-34% בשנה שעברה (לעומת 2009).

נתח השוק הגדול של חברות הליסינג משפיע גם על שוק המכוניות המשומשות- למעלה מ-80% מהמכוניות המשומשות בנות השלוש שנמכרו ב-2010 היו בבעלות תאגיד. בחלק מהיצרנים (מיצובישי, פורד וסיטרואן למשל) מדובר בשיעור גבוה יותר: כ-90%.

נהגי ציים נוסעים כפול מנהגים פרטיים

רישום הקילומטראז' השנתי במבחני הרישוי (טסט) מאפשר לדעת את השימוש הממוצע ברכב. מכונית בבעלות פרטית נוסעת 17,300 ק"מ בשנה, מעט גבוה יותר מנתוני הלמ"ס. אולם, רכב צמוד של עובדים נוסע כמעט כפול מזה – 30,200 ק"מ בשנה. כלי רכב חדשים נוסעים יותר ממכוניות ישנות.

היבוא האישי יורד בשל הידוק הפיקוח

היבוא האישי, שנחשב כאלטרנטיבה ליבואנים הגדולים, נפגע ב-2010 בשל הידוק הפיקוח על המכס ובשל המיסוי הירוק שמייקר את המכוניות המזהמות מיבוא אישי. בשנה שעברה הגיעו 2153 מכוניות בדרך זו - ירידה של 33% לעומת 2009. המכוניות שמגיעות ביבוא אישי הן רכבי יוקרה ושטח עם נפח מנוע גדול.

דגמי מרצדס זכו להצלחה גוברת ביבוא אישי (על חשבון היבואן הסדיר) ואילו ג'יפ גרנד-צ'ירוקי, רב המכר של 2009 ביבוא אישי, צנח בטבלה אחרי שהיבואן הסדיר הוריד את מחיריו והפך את היבוא האישי לכדאי פחות. המכוניות המצליחה ביותר ביבוא אישי היא מרצדס Sקלאס, לימוזינה מפוארת ממנה יובאו 268 מכוניות. במקום השני רכב השטח מרצדס M-קלאס, ממנו יובאו 209 מכוניות ובשלישי- ג'יפ גרנד צ'ירוקי, ממנו הגיעו 151 מכוניות ביבוא אישי וירידה של 76% לעומת 2009.

ועדה בין משרדית מגבשת הטבות לאביזרי בטיחות

רשות המיסים מנצלת את הדו"ח כדי להכריז על ועדה בין משרדית חדשה שמגבשת הטבות מיסוי למערכות בטיחות חדשות. מכוניות עם ריבוי כריות אוויר (6 ויותר) ומערכות כמו בקרת סטייה מנתיב ובקרת שמירת מרחק יזכו לתמריצים כספיים, שיקבעו לפי התועלת מהמערכת והזמינות שלה בשוק הרכב. מערכת ההטבות תגובש בחודשים הקרובים וכבר ב-2012 היא צפויה להיכנס לתוקף.

צבע הכסף

בדו"ח זה רשות המיסים מנתחת גם את הצבעים הפופולאריים בישראל, למרות שלעניין אין השפעה, כמובן , על גביית המיסים. ניתוח הנתונים הונע מ"סקרנות טהורה" והתוצאות מעניינות: הצבע הפופולארי ביותר למכוניות חדשות הוא כסף (35%), אחריו לבן (27%) וכחול לגווניו (12%). הצבע השחור זוכה להצלחה גוברת, על חשבון המכוניות הכסופות וגם הצבע הלבן, שזכה לנתח שוק של 90% בשנות התשעים, ירד מאוד. צבעים כמו ירוק ואדום הם נדירים יותר כיום, אחרי שכבר זכו לנתח שוק של 10% בעבר.

רכב נוסעים לפי שנת רישום וצבע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker