"הרכבת קטסטרופה. סיוט. כמו קרונות בקר. זה נס שאנשים יוצאים ממנה בחיים"

דיון סוער בכנסת על מחדל קו ירושלים-נתב"ג ■ "נוסעים משתלטים על שירותים ושוהים שם כל הנסיעה, השירותים נהפכו למושבים ברכבת" ■ מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר: "הקו בטיחותי. במקום שהרכבת תעשה הרצה ריקה - היא עושה הרצה עם אנשים"

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפיפות ברכבת, תחנת סבידור בת"א
צפיפות ברכבת, תחנת סבידור בת"א

בעקבות רצף התקלות בקו הרכבת ירושלים-נתב"ג, שנפתח רק לפני כשלושה שבועות, התכנסה היום ועדת הכלכלה לדיון חירום. בוועדה דנו גם בהסטת קרונות לקו ירושלים-ת"א - על חשבון קו החוף, מה שגורם לצפיפות קשה ואיחורים. 

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל פתח את הישיבה בתהייה: "שאלו אותי מה הדחיפות, מה הבהילות. מבחינתי הבהילות מתחייבת מהמציאות שמתקיימת, מהפארסה של קו הרכבת ירושלים-נתב"ג. זה לא הדיון הראשון, שלושה דיונים קיימה הוועדה כולל סיור במנהרה שחדרו אליה מים. הפרויקט של ירושלים תל אביב הוא פרויקט לאומי חשוב. אני אפילו לא אזכיר מתי הוא היה אמור להתחיל והקרונות כבר היו אמורים להיות שחוקים מעבודה. אומרים לי הקו בהרצה, אבל על חשבון מי? על חשבון הפריפריה? מה הפרויקט פרץ פתאום לדרך? גם הטענה שיש ויכוח ביניכם (משרד התחבורה) לבין האוצר על הזמנת הקרונות - לא מקובלת.

"התירוצים על ביטולים - פעם איתות, פעם תקלה טכנית, פעם אמרו שיש בלון תבעירה בשדות ליד ולא מדווחים על זה בתקשורת, בקיצור חרטא. למה לא לומר את האמת – שיש רכבת פעם ב...אבל שתהיה. תחבורה ציבורית איכותית חייבת להיות אמינה. הציבור מבקש לדעת ואנחנו תובעים תשובות.

יו"ר ועדת המשנה לתחבורה ציבורית, ח"כ דב חנין: מה שקורה היום ברכבת הוא פרי הזנחה ארוכת שנים, התחבורה הציבורית מפגרת עשרות שנים - וזה אומר דו"ח של האוצר. אנחנו ממש לא משקיעים עשרות מיליארדים. ראינו את ראש הממשלה מדבר עם גברת פרץ, את הממשלה הזו תחבורה ציבורית בכלל משעממת. היא לא מעניינת אותם. מסובך לסמן נת"צים על הכביש או להכריח עיריות שגוררות רגליים? לא מסובך, פשוט משמם אותם. גם התחנה המרכזית בתל אביב, גוררים רגליים. גם ברכבת ההשקעה היא נמוכה מדי. רכבת ישראל זה נס כל יום, זה מערכת שעובדת בניצולת של 120% ופלא שזה בכלל עובד. רמת העומסים בקרונות היא בלתי נסבלת, זה מסוכן. יכול להיות שיש קווים שיירדו למינימום אבל אי אפשר לפגוע בקווים ולהביא אותם למצב מסוכן.

ח"כ יעל גרמן: צריך להתריע על הקטסטרופה. מי שצעק והיה לו כוח במסדרונות השלטון - נשארו לו הקווים. במודיעין למשל, קראתי שבהתחלה הורידו קרונות ואז החזירו. נסעתי במכונית לכפר ורדים, לקח לי יותר משלוש שעות. אני חושבת על התושבים שם בצפון, שצריכים להגיע למקומות עבודה, לפגישות. מה זה הדבר הזה? צריך להחזיר קודם כל לצפון ולנהריה את כל הקווים שנלקחו משם.

ח״כ סאלח סעד: "אני פה כדי להשמיע את זעקת תושבי הצפון והפריפריה. כשהושקה הרכבת לכרמיאל חגגנו וגזרנו סרטים. עכשיו מורידים קרונות ומזלזלים בתושבי הצפון, שנפגעים קשות כדי שלשר יהיה פוטו אופ עם הרכבת לירושלים. אני קורא לכם לא לצמצם בקווים הצפוניים. תפסיקו את הזלזול בתושבי הפריפריה הצפונית".

אורי בצ'קו, תושב חיפה: "כל העם זועק אליכם מהרכבות, צפוף אפילו לא ברמה של הודו. אני בא להגיד לכם מה קורה בצפון, זו זוועת עולם. אין דבר יותר שוויוני מרכבת ישראל – כולם מסתופפים ברכבת ישראל אחד על המרפקים של השני. נכים לא יכולים לעלות לרכבת. פתחתם קו לירושלים וביטלתם את הנכים. אין להם מקום ברכבת. אין אלטרנטיבה לתושבים בצפון".

בצ'קו הוסיף: "קו נתניה הוא פקק אחד גדול. אי אפשר להגיע בשום אלטרנטיבה מחיפה לתל אביב. 40 אלף איש נוסעים בקו חיפה תל אביב, חצי מהם בשעות העומס. זה היה צפוי, לא יכול להיות שמנכ"ל הרכבת לא ידע שיהיו 200 אחוז צפיפות. אי אפשר לטפל באירוע בטיחותי או בטחוני בצפיפות כזו. 20 רכבות ביטלתם מנתניה - זו קטסטרופה,  בלתי נסבל. אנשים לא יכולים לחיות ככה. אנחנו נילחם עד בג"ץ, עד שתתנו פתרונות כי זה בלתי נסבל.

אילן בן סעדון סגן ראש עיריית מודיעין: "גם אני חשבתי שראש העיר מאותה מפלגה של השר (ישראל כ"ץ) ונזכה ליחס אבל זה לא ככה. התחלנו השבתות לפני 8 חודשים בסופי שבוע. מתעללים בתושבי מודיעין. מה אני אומר לתושבים? או שאתם מתייחסים אליהם כמו שצריך או שנחזור למכוניות".

נוסעים מורדים מהרכבת לשאטלים

איריס האן, מנ"כלית החברה להגנת הטבע: "אני גרה בחיפה ועובדת בתל אביב. נוסעת בתחבורה ציבורית. ששרי הממשלה יסעו יומיים בתחבורה ציבורית - ואז כולם יבינו מה צריך לעשות. זה נס שאנשים יוצאים מהרכבת בחיים. צפיפות בלתי נסבלת".

אייל טל, מהקבוצה החברתית "נפלאות הרכבת" מקריית אתא: אנחנו כנוסעים מתריעים הרבה מאוד זמן על המחדל הזה של הרכבת לירושלים, זה לא משהו שנפל מהשמים. זה מתוכנן שנים, ועצם העובדה שלא הגיעו קרונות חשמול לארץ בזמן, שנאלצים לקחת קרונות מקווים אחרים - זה משדר מחדל. הרכבות צפופות ברמה של קרונות בקר. נוסעים משתלטים על שירותים ושוהים שם כל הנסיעה, השירותים נהפכו למושבים ברכבת. נוסע מבנימינה הביא כסא מהבית כדי לשבת בנסיעה הארוכה לתל אביב. השיקו את הקו כרמיאל-תל אביב והחליטו לבטל את הקו הישיר מכרמיאל לתל אביב כי צריך את קרונות הניהוג לקו לירושלים. מה שמטריד אותי זה המתכננים, אלה שבאמת חשבו בתכנון שזה בסדר שנוסעים מכרמיאל, חצי מיליון, אחרי שמבטלים להם את הרכבת הישירה צריכים להחליף שלוש רכבות כדי להגיע לתל אביב. זה סיוט.

הפתרון החלופי של כץ זה לקחת קרונות ניוד ממקומות אחרים - אז ביטלו קווים מהצפון למרכז. גם הקרונות השמורים בוטלו. מדברים על הרצה בקו לירושלים, ואין לנו אלא לומר שיש תחושה של ריצה לטובת תמונה בתקשורת. ההצעה שלנו היא לבטל את הרכבת מירושלים לנתב"ג. מותר להודות בטעות, עד שיגיעו הקרונות במרץ 2019.

מנכ"ל "15 דקות" גיל יעקב: בזמן שאנחנו יושבים פה בדיון נינוח אני ממשיך לקבל תמונות וסרטונים של אנשים נמחצים אחד על השני. אנשים נפצעים כי הם רצים ורומסים אנשים אחרים. זה מצב לא בטיחותי שמסכן אנשים ואנחנו קצת נינוחים מדי. יש פה מחדל עמוק כי לא יכול להיות שמערכת שלמה של אנשי מקצוע מתריעה שהרכבת לא מוכה להפעלה - ולמרות זאת הקו נפתח בלחץ של שר כדי לקבל תמונה. אין סיבה שהציבור יספוג את המחדלים. זה לא תקלה, זה מחדל של שנים, לא נערכו למסילה רביעית ולרכישת קרונות - וגם לאוצר יש חלק בסיפור הזה. לא מאפשרים לקנות קרונות יד שנייה, דבר שמקובל בעולם.

מנהל הרגולציה ברכבת, דן לנדאו: מה שקורה עכשיו לא מתרחש בחלל ריק, אף אחד לא מזלזל ולוקח את הדברים בקלות. המשימה הציבורית של הרכבת זה לממש את מדיניות התחבורה הציבורית של ישראל. אף אחד לא מתכחש לקשיים ויש שמיכה קצרה מאוד בזמן מסילה, כי זו רשת קטנה ולא פותחה הרבה מאוד שנים. בעשור האחרון היא מתפתחת בקצב מאוד מהיר ויש מחסור כרוני בציוד נייד, קרונות. זה יוצר מצב של היצע מוגבל וביקוש שעולה מעל לתחזיות האופטימיות ביותר. זו דווקא בשורה טובה.

נפצעה ברכבת ישראל

כבל: זה נשמע כמו מדור פרסומי. אני רוצה תשובות לתקלות שקורות עכשיו. מה אומרים לאנשים האלה מחר בבוקר, מה אומרים לתושבי הצפון, מה אומרים לאנשי מודיעין?

מנכ"לית משרד התחבורה קרן טרנר: "כשהשמיכה קצרה צריך להפעיל צדק חלוקתי. כשיש קו חדש צריך להחליט איך מנהלים ביקושים וכמו שעושים קיצוץ רוחבי לממן דברים אחרים בעלי עדיפות לאומית - צריך לעשות גם את זה".

כבל: זה לא צדק חלוקתי זה רק מראה כמה המצב קשה. זה כמו חגי תשרי שפתאום פרצו ללוח. באים ואומרים לכם פעם אחר פעם שזה מה שהולך להיות ואתם אומרים לנו תירגעו. אני לא מוכן להירגע יותר.

גרמן: מזעזע שאומרים שבמודע לקחו מהפריפריה.

עדי חכמון, נציגת האוצר: "יש בקנה הזמנה ל-140 קרונות ולאט לאט יהיה שיפור. תמיד אפשר לקצר הליכי רכש, אבל אנחנו שומרים על הקופה הציבורית.

ח"כ חנין: "מה קורה אם יש מצב חירום? אם יש מלחמה וצריך מהר תחמושת. גם אז יוצאים למכרזים ומביאים לאט לאט? אומרים לכם: יש מצב חירום. אנחנו במלחמה. תקצרו תהליכים והביאו קרונות".

נתניהו וכ"ץ בנסיעת הרצה של הרכבת מירושלים
נתניהו וכ"ץ בנסיעת הרצה של הרכבת מירושליםצילום: עמוס בן גרשום / לע"

ראש אגף בטיחות והצלה בנציבות הכבאות, חיים תמם: היו תקלות שגילינו עד ערב הפתיחה ונתנו את האישור ממש שעות לפני פתיחת הקו. נתנו אישור זמני ל-30 יום עד 24 לחודש הזה. ערכנו ביקורת ביום שני בלילה וגילינו שרוב הליקויים תוקנו. יש פער אחד משמעותי - אפשרות התנועה של רכבי הכיבוי בתוך המנהרות והגשרים. היה דיון אצל שר התחבורה והיה סיכום שבמהלך 5 שנים יושלמו הפערים. זה לא פתרון אופטימלי מה שקיים היום - אבל אנחנו יודעים לתת פתרון.

מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר: זה אחד הפרויקטים הכי מורכבים שלנו, מחושמל לראשונה - וגם בלי זה הוא מאוד מורכב, יותר מכפול מכל קו אחר. אנחנו מאוד גאים שהוא יצא לדרך. פרויקט שנדחה בחודשים יכול להידחות בשנים, הפרויקט היה יכול להידחות בעוד 15 שנה. זה לא בשביל גזירת סרטים. אף אחד לא האמין שהרכבת תיפתח ב-2018 והשר לא סתם נקרא בולדוזר כי הוא גורם לנו לעשות דברים בלתי אפשריים ואנשים ברכבת עבדו לילות כימים כדי שזה ייצא לפועל.

"נכון שהקו עדיין בהרצה אבל הוא יצא לדרך וזה אחד הדברים הכי משמעותיים שעשיתי בעשייה הציבורית שלי, זה הישג מדהים. זה נהיה ספורט לאומי לתקוף אותנו בתקשורת. מי שחושב שצריך היה שהכל יהיה מושלם לפני שפותחים, ככה לא בונים מדינה או מנצחים במלחמות. התקלות יילכו ויפחתו ונשפר את האופן שבו מודיעים לאזרחים. אנחנו מתנצלים מול אלה שנתקעו ברכבות ונעשה הכל כדי שזה לא יקרה.

"הקו בטיחותי ובמקום שהרכבת תעשה הרצה ריקה - היא עושה הרצה עם אנשים. לגבי הקרונות, התחזיות היו אחרות. ב-3 שנים תנועת הנוסעים עלתה ב-36%. לצערי אין מספיק קרונות, הזמנו בסוף 2017 קרונות והיינו צריכים להחליט איך תתחלק הפגיעה. לקחנו מחיפה רכבת שלישית בשעות השיא, הקטנו את התדירות, ועכשיו החזרנו שתיים. לאט לאט נצליח להחזיר עוד ועוד".

כבל סיכם: הדיון הזה היה שטחי לחלוטין, היו פה יותר מלים גבוהות מאשר התעסקות משמעותית עם הבעיות. אין מחלוקת שהשר כ"ץ עושה עבודה מדהימה, אבל יש כאן כשל נקודתי בטיפול בתחבורה ציבורית. כולם ידעו שזה פרויקט מסובך ויוצא דופן, כבר נכתבו דו"חות של מבקר המדינה על זה, המציאות היא של כשל. אי אפשר למרוח את זה או להתייחס אחרת. אני פונה אליכם, עדיף שתעשו מסיבת עיתונאים ותגידו שזה המצב וחייבים להחזיר לפריפריה את הקרונות. זו לא אמירה פופוליסטית, הם לא צריכים לשלם את המחיר. תושבי ירושלים שנוסעים בחינם צריך לבוא ולומר להם שבתקופת ההרצה צפויות תקלות. צריך לעשות צעד אחד לאחור. השר כ"ץ חושב כל הזמן פוליטיקה, אני לא חושב כך. אשוחח עם מבקר המדינה, זה ראוי לבדיקה מעמיקה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום