קסדה חובה ולוחיות זיהוי: נמשך המאבק באופניים החשמליים

יו"ר ועדת המשנה לבטיחות בדרכים, ח"כ יעקב אשר, יגיש בתחילת מושב החורף הצעת חוק - שתחייב התקנת רישום במאגר - כולל תשלום אגרה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופניים חשמליים
חגי עמית
חגי עמית

יו"ר ועדת המשנה לבטיחות בדרכים, ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה, יגיש בתחילת מושב החורף הצעות חוק לחיוב חבישת קסדה של כל רוכב על אופניים חשמליים ורישום כלי הרכב החשמליים במאגר נתונים של משרד התחבורה - כולל התקנת לוחית זיהוי ומספר ייחודי לכל אופניים חשמליים.

לפי אשר, התקנת לוחית זיהוי ממוספרת, לא נועדה למעקב אחר כשירות האופניים אלא לשיפור ההרתעה, האכיפה והפיקוח על רוכבי האופניים החשמליים. כמו גם צמצום תופעת גניבות אופניים וכלי רכב חשמליים, ומתן אפשרות לחברות הביטוח לספק פוליסות ביטוח תאונות אישיות וביטוח צד ג'.

לפי ההצעה הרישום יהיה על שם הבעלים - ולא על שם כלי הרכב. שיטת זיהוי זו לא תצריך רישום של כלי הרכב וחריטת מספר שילדה על גביו. רישום הבעלות גם יקל במקרה בו תלמידי בית ספר מבצעים עברות רכיבה - הגעה להוריהם. רישום כזה יהיה כרוך באגרה.

בנוגע לחקיקה הנוגעת לחבישת קסדה, הרי שהחובה מוטלת כיום רק על רוכבים מתחת לגיל 18. רוכבים מעל גיל זה מחוייבים לחבוש קסדה רק בכבישים בין עירוניים. עיקר הבעיה בתחום נוגעת לאכיפת החוק.

כזכור, חלק מהתוכנית שפירסם השבוע משרד התחבורה למאבק בתאונות בענף - כללה בחינה של המשמעויות והאפשרות להצמדת לוחית זיהוי לאופניים חשמליים. התוכנית של שר התחבורה ישראל כ"ץ אף קבעה גם כי החל מ-1 בינואר 2019, יחוייבו תלמידי הרוכבים על אופניים חשמליים לעבור קורס מיוחד הכולל בחינה בסופה שבו יקבל התלמיד אישור כשירות נהיגה לרוכב אופניים. 

במסגרת התוכנית, תוטל סנקציה על מי שירכב על אופניים חשמליים מתחת לגיל 16- דחיית מתן רישיון הנהיגה בשנה. בנוסף לכך, הוחלט על קביעת קנס של 10 אלפים שקלים לכל מי שהיה מעורב בשינוי מבנה האופניים החשמליים או בהורדת המגבלה של המהירות המותרת (עד 25 קמ"ש). בתוך כך, יוגדל הקנס שיוטל על מי שייתפס נוהג באופניים חשמליים או בקורקינט חשמלי בניגוד לחוק.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, הכריז גם הוא כי יקדם הצעת חוק הנוגעת לחובת רישוי ולימוד תיאוריה בסיסיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker