קורס מיוחד וקנסות ענק: התוכנית למלחמה בתאונות האופניים החשמליים

בעקבות התאונות האחרונות גיבש משרד התחבורה תוכנית שתכלול החמרת אכיפה וענישה ■ בתוכנית: דחיית קבלת רישיון לרוכבים מתחת לגיל 16 וקנס של 10,000 שקל למי שישדרג את מהירות האופניים ■ מי שייתפס מוכר אופניים לא חוקיים יסתכן בביטול רישיון העסק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר רוכב על אופניים חשמליים בעכוצילום: רמי שלוש

משרד התחבורה גיבש תוכנית חדשה בעקבות שורת התאונות הקטלניות האחרונות בהן היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים. כך הודיע היום (ד') שר התחבורה ישראל כ"ץ במהלך ישיבה שהתקיימה בלשכתו בירושלים.

בישיבה התקבלו מספר החלטות בנוגע לכשירות הרוכב, החמרת אכיפה וענישה בקרב רוכבי האופניים החשמליים, ופעולות נוספות שנועדו להסדיר את פעילות הרכיבה. זאת,  לצד הגברת ההסברה בקרב הרוכבים וההורים.

רוכבי האופניים החשמליים מתחלקים כיום לשניים: אלה המחזיקים ברישיונות נהיגה לכלי רכב דו גלגלי או לרכב פרטי או תלמידים בני 16 הנמצאים בהליך של לימוד תיאוריה בבתי הספר.

על פי התוכנית, החל מ-1 בינואר 2019 יחוייבו תלמידים אלה לעבור קורס מיוחד הכולל בחינה בסופה יקבלו אישור כשירות נהיגה. מי שתהיה אחראית על הכשרת התלמידים היא הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

בתוך כך, תבוצע דחיית מתן רישיון נהיגה ממי שייתפס נוהג באופניים חשמליים מתחת לגיל 16 ואופניו יוחרמו. נוסף על כך, הוחלט כי מי שיהיה מעורב בשינוי מבנה האופניים חשמליים או בהורדת המגבלה של המהירות המותרת, עד 25 קמ"ש, ייקנס ב-10,000 שקל.

הרשויות המקומיות יוכלו בנוסף לבטל רישיון עסק למי שימכור אופניים לא חוקיים ובמידת הצורך להטיל קנס של 10,000 שקל בגין כל זוג אופניים. בד בבד, הוחלט על העלאה משמעותית של הקנסות למי שייתפס נוהג באופניים חשמליים או בקורקינט חשמלי בניגוד לחוק. מדובר בין השאר בנסיעה ללא קסדה, בנהיגה מתחת לגיל 16, בדיבור בטלפון במהלך רכיבה על אופניים חשמליים או נסיעה עם אוזניות.

שר התחבורה הורה לבחון את האפשרות להצמדת לוחית זיהוי לאופניים חשמליים שתאפשר זיהוי של האופניים. נוסף על כך, נבחנת אפשרות לחייב רוכבי אופני חשמליים בשימוש באפוד זוהר ובפנס ברכיבה בלילה.

כ"ץ הנחה בנוסף להאיץ את פרוייקט "האופנידן" במסגרתו מוקמת רשת של מסלולי אופניים מיוחדים ומתקדמים בכל גוש דן. הפרוייקט מייצר רשת אוטוסטרדות לאופניים ב-14 רשויות ברחבי גוש דן באורך של יותר מ-100 קילומטרים. עלותו נאמדת ביותר מחצי מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker