אבי וקסמן
אבי וקסמן

(עדכון, 18:30) רכבת ישראל ערכה היום (ה') נסיעת השקה מיוחדת בקו המהיר החדש לירושלים. הנסיעה החגיגית איפשרה לשר התחבורה ישראל כ"ץ לחנוך את קו הרכבת החדש במועד שאליו התחייב, לאחר דחיות רבות - אבל הקו עדיין אינו מוכן להפעלה במתכונת מלאה, גם לאחר שהושקעו בו עשר שנות עבודה, ולאחר שתקציבו הוכפל לכ-6.7 מיליארד שקל.

"תמיד האמנתי שאפשר לחבר את ירושלים לרשת רכבות ארצית, ולא בנתיב הרכבת הטורקית שנסעתי בו בנעוריי - והנה הרגע הגיע. זה עידן חדש", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע ההשקה בירושלים.

כ"ץ הוסיף: "אנחנו מחברים את ירושלים. נקרא לקו על שם דוד המלך, שהפך את ירושלים לבירת ישראל. מאות אלפים ייסעו ברכבת בחודשי ההרצה".

הרכבת החדשה אמורה לנסוע במהירות 160 קמ"ש, לעומת 120-130 קמ"ש בקו המהיר ביותר של רכבת ישראל עד כה. הרציפים בתחנת יצחק נבון בירושלים נבנו 80 מטר מתחת למפלס הרחוב. ההגעה אליהם תדרוש נסיעה במעליות, שקיבולתן מוגבלת, ולחלופין ירידה בשישה גרמי מדרגות, שבהם הותקנו דרגנועים. שלושה מהם הם דרגנועים ארוכים מאוד המחברים בין מפלס הקופות לרציפים. הנסיעה בכל אחד מהם, למי שאינו צועד בעצמו, אורכת כדקה ורבע. כך, ההליכה מהרציף למפלס הרחוב או להפך צפויה לארוך חמש דקות לפחות בכל כיוון. ברכבת ישראל אומרים כי תחנת יצחק נבון אינה תחנה רגילה, והשימוש בה ידרוש מהנוסעים תכנון והותרת זמן מספיק.

בנסיעה שהחלה היום בצהריים על "מסילת דוד המלך", שמו של הקו החדש, השתתפו כאמור כ"ץ וראש הממשלה, בנימין נתניהו. היא התחילה בתחנת הרכבת החדשה בירושלים - תחנת יצחק נבון התת-קרקעית, הסמוכה לתחנה המרכזית בעיר הבירה ולבנייני האומה. הרכבת תצא לכיוון גוש דן, אבל לא תגיע לתל אביב - אלא תסיים את נסיעתה בנתב"ג לאחר כ-21 דקות, שאינן כוללות את הזמן הנדרש לירידה אל הרציפים בירושלים, בעומק כ-80 מטר מתחת למפלס הרחוב, או למעבר בדיקה ביטחונית בכניסה לתחנה.

בקו החדש יפעלו רכבות חשמליות, אבל מקטע הנסיעה בין נתב"ג לתל אביב אינו מוכן לקלוט אותן. לפי הערכות, יידרשו עוד ארבעה חודשים נוספים עד שהרכבת תיסע בנסיעה רצופה בין ירושלים לתחנת ההגנה שבדרום בתל אביב, ויותר משנה עד שתוכל לנסוע עד תחנת סבידור.

נתניהו וכ"ץ חונכים את הרכבת בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

בתחנת נתב"ג התקבלה הרכבת שעליה נתניהו וכ"ץ בצעקות "המלך הוא עירום" מפי מעוז ינון, מבעלי רשת אברהם הוסטל ופעיל בתחום התחבורה. ינון, שהפגין על הרציף לצד נוסעים שנחתו בנתב"ג והמתינו בתחנה, מחה על חנוכת הקו לירושלים במתכונת חלקית ועל הפגיעה שנגרמה לשירות הרכבות מהצפון בגלל הסטת קרונות לקו החדש. לדבריו, לא סביר שהנוסעים מנהריה וחיפה יצטרכו לעמוד בקרונות דחוסים רק כדי שהפוליטיקאים יוכלו לגזור סרטים.

כ"ץ אמר לאחר הנסיעה כי פתיחת הפרויקט רק עד נתב"ג "היא פתרון שאני הצעתי, ולא פתרון של הרכבת. ברגע שהפרויקט מתחיל לעבוד - הכל יסתדר. גם אם מספר הנוסעים בכל רכבת מוגבל ל-400 - זה אומר שייסעו 400 אלף איש בחודש". לדבריו, הוא שיכנע את משרד האוצר להעניק לנוסעים מירושלים שלושה חודשי נסיעה חינם ועוד שלושה חודשים בחצי מחיר - ועד שתחלוף תקופה זו, השירות בקו ישתפר.

"כ"ץ לא פתר את הבעיות המרכזיות של הרכבת"

יוסי סעידוב, ממייסדי ארגון 15 דקות לשיפור התחבורה הציבורית בישראל, אמר היום (ה'): "הבעיה עם הרכבת החדשה – מעבר לכך שהמסלול שלה אינו גמור – הוא שהיא לוקחת קרונות (דו-קומתיים; א"ו) מקווים אחרים, וכך נוצר מחסור בקווים אחרים. בתחנות נהריה ועכו, למשל, ביצוע הנסיעות ירד ל-50% מהרגיל, ונוצרה צפיפות אדירה בקרונות, והנסיעה נהפכה לאיטית. תדירות הנסיעות יורדת גם בדרום. אפילו הרכבת הישירה מראשון לציון לתל אביב בוטלה לפני כמה חודשים – כך שהנוסעים נאלצים לעשות עיקוף דרך לוד, וזמן הנסיעה התארך מאוד.

"מלבד זה, הבעיה המרכזית של רכבת ישראל כיום היא הצורך במסילה רביעית בתוואי נחל איילון. זו בעיה שלא תיפתר בשמונה השנים הקרובות, והיא יוצרת פקק במרכז המדינה ומגבילה את תדירות הרכבת בכל הארץ. המחסור בקרונות והצורך במסילה רביעית הם בעיות שתכנון נכון והיערכות של כמה שנים מראש היו פותרים – אבל שר התחבורה כ"ץ מכהן בתפקידו כבר כמעט עשר שנים, ולא פתר את הבעיות האלה".

שר התחבורה ישראל כ"ץ בניסוי הקו המהיר בינוארצילום: עופר וקנין

לדברי סעידוב, "רכבת עם 400 נוסעים לירושלים לא תהווה תחליף לקווי אוטובוס טובים אל עיר הבירה וממנה. וככלל, הרכבת אינה יכולה לתת פתרון לכל הצרכים בתחום התחבורה הציבורית – והפתרון צריך לבוא מאוטובוסים".

לאחר נסיעת ההשקה היום, הפעילות בקו החדש אמורה להתחיל ביום שלישי הקרוב, 25 בספטמבר. הנסיעה בתקופת ההרצה תהיה כרוכה בהזמנת שובר נסיעה לרכבת בשעה מסוימת. באתר האינטרנט של הרכבת נפתחה היום האפשרות להזמין שובר כזה, ואפשר יהיה להזמינו גם במוקד טלפוני. מספר הנוסעים בשלב זה של הרצת הקו יוגבל ל-400 בכל רכבת.

נוסעים מירושלים שירצו להגיע לתחנת ההגנה בתל אביב יצטרכו לנסוע עד תחנת נתב"ג. לפי לוח הזמנים שבאתר רכבת ישראל, יעמדו לרשותם 12 דקות לעבור בנתב"ג לרכבת אחרת, שבה יסעו 12 דקות נוספות עד תחנת ההגנה, כך שבסך הכל יימשך המסע כ-45 דקות - במקום נסיעה של פחות מ-30 דקות לתל אביב, כפי שאמור להיות עם הפעלתו המלאה של הקו.

לפי אתר הרכבת, הרכבות מירושלים לנתב"ג ייצאו מיום שלישי הקרוב ב-6:32 בבוקר, ואחר כך מדי חצי שעה עד 19:32. הקו יפעל רק בימים א'-ה', ואילו ביום ו' ובמוצאי שבת לא ייסעו בו רכבות, ותחנת יצחק נבון תהיה סגורה. בכיוון ההפוך, הרכבות ייצאו מנתב"ג בימים א'-ה' מדי חצי שעה, מ-6:31 עד 19:31.

הנסיעה תהיה בחינם רק למי שיונפק להם כרטיס בתחנת יצחק נבון על גבי כרטיס רב-קו. אלה יוכלו לנסוע ללא תשלום לכל תחנה בישראל ובחזרה.

אורכו הכולל של הקו עם השלמתו יהיה כ-56 ק"מ, שמהם כ-32 ק"מ בתוואי חדש בין אזור כפר דניאל לירושלים. התוואי החדש עובר על כמה גשרים, וכן במנהרות באורך כולל של כ-19 ק"מ.

הגעת הרכבת מירושלים לתחנת נתב"ג בלבד מובילה לכך שהעומס על היציאה והכניסה לנמל התעופה צפויים להיות עוד יותר משמעותי בחודשים הקרובים. בחודש ספטמבר צפויים לעבור בנמל התעופה יותר מ-2.2 מיליון נוסעים כאשר רבים מהם בוחרים להתנייד ברכבת.

פעילות רכבת ישראל, שהושבתה שלשום לרגל יום כיפור, מתחדשת רק הבוקר; אמש יצאו לדרכן רק שתי רכבות, מנהריה ומבאר שבע, לאחר 23:00 - שעות ארוכות לאחר צאת יום כיפור. בימים האחרונים פגעה רכבת ישראל בשירות בחלק מקוויה, כמו הקו בין נהריה לבאר שבע, כדי להפנות ציוד מהם לקו החדש לירושלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker