הפיקוח הרופף של משרד התחבורה: מכוניות מסוכנות עולות על הכבישים

מנהלת אגף מכוני הרישוי בדקה את מכוני הרישוי בירושלים - מתחריו של המכון אשר נמצא בבעלות בנה

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

בדו"ח מבקר המדינה נכלל פרק חריף על אגף הרכב במשרד התחבורה, שאמון על הפיקוח על מכוני הרישוי ועל המוסכים. הדו"ח מגלה כי הפיקוח לוקה בחסר וכך מכוניות לא תקינות ומסוכנות עולות על הכביש.

מכוני הרישוי אמורים להיבדק פעמיים בחודש, כך הוחלט במשרד התחבורה, אך מתברר כי חלק מהמכונים לא נבדקו חודשים ואף שנים. חלק מהמכונים אישרו לכלי רכב לא תקינים לעלות על הכביש, דבר המעיד על הפיקוח הרופף שמושת עליהם. דוגמא נוספת לכך אפשר למצוא בבדיקת הרישוי לאופנועים, שנעשית ללא רישוי מתאים. איכות הבלמים, למשל, נבדקת רק ברכיבת מבחן ולפי חוות דעתו של הבוחן.

למחלקת שירותי התחזוקה, המפקחת על מוסכים ומכוני רישוי, אין נהלי עבודה על הפיקוח או טפסים אחידים לבקרה על המוסכים והמכונים. בשל חוסר האחידות, קשה היה גם להוציא דו"חות תקופתיים ולבדוק את המגמות בתחום. מוסכים ומכונים רבים פועלים גם בסופי שבוע (בעיקר במגזר הערבי) אך בימי שישי לא נעשית כלל ביקורת ובשבת - לעיתים נדירות בלבד.

צילום: מוטי קמחי

מכוני הרישוי לוקים גם בניגוד עניינים: מותר להם למכור אביזרי רכב, ויש להם אינטרס להתנות את מעבר ה"טסט" ברכישה של אביזרים אלה. ניגוד עיניינים אחר התגלה בבעלות צולבת על מכוני רישוי ומוסכים. מנהלת אגף מכוני הרישוי בדקה את מכוני הרישוי בירושלים, מתחריו של המכון אשר נמצא בבעלות בנה.

בנוגע להקמת מכוני רישוי חדשים, נכתב בדו"ח המבקר כי משרד התחבורה לא דרש אישור על היעדר רישום פלילי נגד מגישי בקשות במכרזים, וכך כמה ממפעלי המכונים הם בעלי רישום כזה.

ביקורת על מוסכים אמורה להיערך פעם בשנה, זאת לפי תוכנית העבודה של משרד התחבורה, אבל אך ב-715 מוסכים לא נערכה ביקורת כבר יותר משנתיים, ב-83 היא לא נערכה יותר מחמש שנים וב-11 מוסכים- כבר יותר מעשר שנים. אחת הבעיות היא שלא ניתן להיכנס לישובים ערביים לא ליווי משטרתי, לפי הוראות משרד התחבורה, אך ההנחייה כלל לא תואמה עם המשטרה והמוסכים ביישובים אלה לא חשופים לביקורת.

גם בדיקת מכוניות בכבישים נמוכה יותר מהנדרש, וחלק מהסיבות לכך הן שכל ניידות הבדיקה נמצאות בתל אביב, ומפקחים מאזורים אחרים צריכים לבזבז זמן רב בנסיעה לתל אביב ובחזרה בתחבורה ציבורית.

צילום: בן מלכי איציק

לסיכום, נכתב בדו"ח המבקר, "הביקורת העלתה ליקויים כבדי משקל בתחום הפיקוח על מכוני הרישוי ועל המוסכים (המורשים והבלתי מורשים) ובתחום סדרי האכיפה של המשרד. רמת הפיקוח הנמוכה פותחת פתח לרישוי לכלי רכב בלתי תקינים. על המשרד להגביר את הפיקוח על מכוני הרישוי ועל המוסכים ולמגר את תופעת המוסכים הבלתי מורשים".
ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "נתוני הביקורת מתייחסים לפיגור שנוצר עקב חופשת מחלה ממושכת (מעל לחצי שנה) של המפקח המחוזי. לפני כשנה מונה מנהל חדש והוקם צוות פיקוח נוסף שהשלים עד סוף 2010 את הפיגור בביקורים. כל הליקויים שנמצאו בדו"ח יתוקנו עד סוף 2011.

משרד התחבורה מגבש בימים אלה נהלים חדשים בתחום הפיקוח על שירותי התחזוקה ופועל לשינוי במבנה הארגוני וקביעת שיטות עבודה חדישות. בנוסף, שירותי התחזוקה ואגף מערכות המידע מפתחים טפסים אלקטרוניים אינטראקטיביים על מנת לסייע לציבור ולעובדי המשרד למלא אותם באמצעות האינטרנט. שיטה זו תייעל את עבודת היחידה, תביא לחסכון בכוח אדם ומשאבים, תקל על האזרח ותחסוך זמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker