חברת ברמן בראש רשימת ציי הרכב המזהמים ל-2017

חברות האוטובוסים אגד וקווים - שנקנסו על זיהום אוויר בגין הדו"ח הקודם - שיפרו תוצאות ■ הרף שהציגו החברות נמוך משמעותית מהרף הממשלתי ■ המשרד להגנת הסביבה: כשהרף נקבע ב-2014 הוא היה שאפתני ■ ברמן: "כיום עומד צי הרכב בחברה על 0.028 של פליטת חלקיקים ממוצעת לק"מ, שהם פחות מהתקן המותר של המשרד להגנת הסביבה"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משאית עם ציוד במעבר כרם שלום בכניסה לרצועת עזה, ארכיון
משאית עם ציוד במעבר כרם שלום בכניסה לרצועת עזה, ארכיוןצילום: אי־אף־פי

חברת ברמן בעלת צי הרכב המזהם ביותר ב-2017, עם שיעור זיהום העולה על הרף שקבע המשרד להגנת הסביבה - 0.03 גרם של פליטת חלקיקים ממוצעת לק"מ. כך עולה מדו"ח שפירסם אתמול (ב') המשרד להגנת הסביבה. לברמן יש 98 כלי רכב כבדים, והזיהום הממוצע שלהם הוא 0.048.

החברות הפחות מזהמות הן דסאל מרחבים הובלה בתפזורת, שצי הרכב שלה מונה 106 כלי רכב כבדים והזיהום הממוצע שלהם היה 0.002. במקום השני והשלישי נמצאות דן בדרום ודן בצפון, עם 275 ו-99 כלי רכב כבדים בהתאמה שהזיהום הממוצע שלהם הוא 0.003.

ברשימת משרד הסביבה יש 33 ציי רכב כבד שהזיהום הממוצע שלהם נמוך מ-0.02. נתון זה מעלה תהיות לגבי הרף שקבע המשרד. הרף המקובל כיום באירופה ובישראל לכלי רכב חדשים שעולים על הכביש הוא 0.006 פליטות מזהמים לק"מ. בתשובה לשאלה אם לא הוחמצה הזדמנות לקבוע רף שאפתני יותר, נמסר מהמשרד כי "כשהרף נקבע ב-2014 הוא היה שאפתני והצריך תוכנית רב שנתית. התוכנית הסתימה ב-2018 כשרוב החברות עמדו בו, והוראות נוספות של המשרד כחובת הצטיידות הדרגתית ברכב חדש ופחות מזהם צפויות להקטין עוד יותר את פליטת המזהמים מהתחבורה הכבדה".

רשימת החברות המזהמות פורסמה במסגרת דו"ח מסכם בנושא יישום ההוראות לצמצום זיהום האוויר מציי רכב כבד, שבו דירוג הפליטות ב-2017 של 46 ציי רכב כבד הגדולים בארץ, ובהם חברות תחבורה ציבורית, משאיות חלוקה, איסוף פסולת ושינוע. מדובר בכ-15 אלף כלי רכב כבדים, מתוכם כ-10,000 אוטובוסים וכ-5,000 משאיות, שהם כ-22% מכלי הרכב הכבדים במדינה.

החברות שבדירוג הקודם (2016) היו המזהמות ביותר - אגד אגודה שיתופית לתחבורה, אגד תעבורה, החברה לפיתוח גוש עציון ושירות לחקלאי - צדוק - הפחיתו משמעותית את זיהום האוויר ועמדו ביעדי המשרד להגנת הסביבה. אגד שילמה קנס של 1.6 מיליון שקל וקווים שילמה 680 אלף שקל בגין ההפרות. הטיפול בהפרות של חברות נוספות עדין נמשך.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי בעקבות יישום הוראות המשרד ב-46 חברות ציי הרכב וב-33 ציי משאיות לאיסוף אשפה, צומצמה בתוך שנה פליטת חלקיקי דיזל נשימים ומסרטנים מציי הרכב הגדולים בישראל ב-29%, המהווים הפחתה של כ-4 טונה חלקיקים והפחתה של כ-13 טונה מ-2014, שנת קבלת ההוראות לצמצום הפליטות. 

בנוסף, עד סוף השנה החולפת, הותקנו 425 מסנני חלקיקים על אוטובוסים ומשאיות ישנים (המהווים כ-20% מכלי הרכב מתקן יורו III בציים אלה); ונרכשו או הופעלו 90 כלי רכב כבד בהנעה חלופית.

השר זאב אלקין
השר זאב אלקיןצילום: מרק ישראל סלם

ב-2017, חל גידול בשיעור של 27% במספר תלונות הציבור על פליטת עשן מרכבים שהיה כ-1,300, כאשר מרביתן היו מאוטובוסים. כ-1,000 מכלי הרכב טופלו והיתר הושבתו עד לתיקון התקלות.

בנוסף הודיע המשרד על איסור שימוש ברכבי דיזל מזהמים בכלל הארץ החל ב-1 בנומבר 2018. המשרד יציע מענקי גריטה בסך עד 22 אלף שקל לרכב. בעלי רכב שיעדיף התקנת מסנן המקטין את הפליטות המזהמות ב-98% יוכל לקבל סבסוד עד 100% מהמסנן בהתאם למצבו הכלכלי. "חברות כמו קוקה קולה או תנובה לא יסובסדו", נמסר מהמשרד.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר כי "זיהום אוויר מתחבורה הוא אחד מהאיומים המסוכנים ביותר לבריאות הציבור והסביבה בישראל. בכל שנה מתים בישראל מוות מוקדם יותר מ-1,000 איש כתוצאה מזיהום האוויר מתחבורה, ולכן, עם כניסתי לתפקיד השר להגנת הסביבה, בחרתי בהתמודדות עם האתגר הזה והצבתי אותו כאחד היעדים המרכזיים של המשרד".

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, אמר: "שמנו תמרור עצור לדיזל מזהם ואנו ממשיכים במהפכת הרכב, לטובת בריאות הציבור. נמשיך במלחמה בהפחתת זיהומים וסיכונים ובמאמצינו לתמוך בכלי רכב חשמליים ובקידום רכב בהנעה חלופית".

מברמן נמסר בתגובה כי "מדובר בנתוני עבר ל-2017. חברת ברמן פנתה בתוכנית מסודרת למשרד הגנת הסביבה שקיבל אותה ונתן ארכה ליישום התקנות עד סוף מאי 2018. כיום עומד צי הרכב בחברה על 0.028 של פליטת חלקיקים ממוצעת לק"מ, שהם פחות מהתקן המותר של משרד להגנת הסביבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker