כיצד נגן על האובייקטיביות של שמאי הרכב - רכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד נגן על האובייקטיביות של שמאי הרכב

לו היה המפקח על הביטוח דואג לחשוף את חוות הדעת של שמאי הרכב למבוטחים במקביל להעברתן לחברות הביטוח, היו נמנעים מצבים בהם חברות הביטוח מנסות להשפיע על תוכנן ללא ידיעתו.

אחת הפגיעות הקשות ביותר במבוטחים נובעת מנסיונות חוזרים ונשנים של חברות הביטוח להשפיע על חוות הדעת של השמאים, במטרה להקטין את הפיצוי המגיע למבוטחים בגין תיקון רכביהם ובגין ירידת הערך של רכביהם לאחר תאונות הדרכים. נסיונות אלה נעשים לרוב במחשכים, כאשר למבוטחים אין אפילו מושג קלוש על השינויים שנעשים בשומות. התופעה הזאת צריכה להדיר שינה מעיניו של כל אדם הדואג לציבור המבוטחים, ובראשם המפקח על הביטוח.

בחוזר שהוציא המפקח ב-2007, ואשר מטרתו היתה צמצום ניגוד העניינים בפעולת שמאי ביטוח הרכב, קבע באופן מפורש כי לאחר שהוצא אומדן ראשוני של הנזק על ידי השמאי, נאסר על המבטח לפנות אליו בנוגע לתוכנו של אומדן זה. המבטח יכול לפנות לשמאי רק אם מדובר בעניין טכני (אשר הוגדר במפורש כטעות לשון, טעות בחישוב וכדומה). במידה ולמבטח תהיה השגה מהותית על תוכנה של חוות הדעת, איפשר לו המפקח לפנות לערעור על החלטה זו אצל "שמאי מכריע", אך פנייה אל השמאי אשר ערך את השומה נאסרה מכל וכל.

ואולם הוראות החוזר לחוד ומציאות לחוד. לא פעם נתקלתי בעדויות של שמאים אודות מעללי חברות הביטוח, אשר פונות אליהם לאחר הוצאת האומדן ובטרם הועבר זה לידי המבוטח, ומבקשות מהם לערוך באומדן שינויים אשר יביאו להפחתת הפיצוי.

שמאים אלה, אשר נמצאים ברשימות חברות הביטוח וחלק עיקרי מפרנסתם נובע מן השכר שמשלמת להם אותן החברות, מוצאים עצמם בקונפליקט בו הם מתקשים להתמודד עם הלחץ המופעל על ידי המבטחות. רובם המכריע עומד באתגר זה בהצלחה למרות הלחץ, ואינו מפר את חובת הנאמנות והמקצועיות אותן הוא חב ללקוחותיו.

ידועה האימרה כי לא העכבר הוא שאשם בגניבה, אלא הפירצה בגדר היא האשמה. גם בענייננו - לא נציגי חברות הביטוח הם האשמים בניהול השיחות הפסולות והאסורות, אלא קיומו של "החור" המאפשר את התרחשותן.

נדמה כי הדרך הקלה והפשוטה ביותר לסתימתו של "החור" ניתנת לביצוע, באמצעות חשיפתו של התהליך כולו לאור השמש. במידה שחוות הדעת שהוציא השמאי תועבר במקביל גם אל חברת הביטוח וגם אל מאגר מידע ממוחשב בו יוכל לצפות המבוטח, תימנע האפשרות לשנות את השומה כתוצאה מפניות פסולות שכאלה אל השמאים. במקרה שכזה, יידרשו השמאי וחברת הביטוח להביא נימוק משכנע מאוד על השינוי בין השומה המפורסמת לבין התשלום שהועבר בסופו של יום למבוטח.

כולי תקווה כי המפקח על הביטוח יאמץ הצעה זו, ובעלות כספית מינימלית יפעל להקמת מאגר מידע. מאגר שכזה יהווה חסם אמיתי מפני הפעלת השפעה בלתי הוגנת על חוות הדעת של השמאים, השפעה אשר כאמור לעיל משמעותה הישירה היא פגיעה כספית במבוטחים.

ואולם בסתימת החור אין די. בנוסף לה, על המפקח להורות על עריכת חקירה מקיפה על אופן פעולתן של חברות הביטוח, ובכל מקרה בו יתגלה כי אכן נעשתה פניה פסולה כאמור אל השמאים, על המפקח להכות בכל כוחו. בהתחשב בכך שרוב רובן של שיחות הטלפון ותכתובת הדוא"ל בין השמאים לבין נציגי חברות הביטוח מוקלטות ומתועדות, נדמה כי מלאכת החקירה לא תהא קשה במיוחד.

יש לקוות כי לאחר סתימת החור וענישת המפרים את הוראות החוק, יוכלו השמאים לשוב ולעשות עבודתם נאמנה על בסיס שיקול דעתם המקצועי בלבד. כך יוכלו להיקבע ירידות הערך על בסיס העקרונות שבאו לידי ביטוי בחוברת המקצועית שפירסם האיגוד בלבד, וללא השפעה של אותם הלחצים הבלתי הוגנים מפניהם מתריעים השמאים שוב ושוב.


הכותב הינו היועץ המשפטי של איגוד שמאי הביטוח בישראל.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#