רפורמת מוניות השירות יוצאת לדרך: "זה פספוס - לא ניצלו את ההזדמנות"

במסגרת הרפורמה יפורסמו מכרזים להפעלה של כ-110 קווים למוניות שירות ■ הנוסעים יוכלו להשתמש בכרטיס רב-קו במוניות השירות ■ אולם מבקרי המהלך טוענים כי התכנון מיושן ולא יפתור את בעיית התחבורה הציבורית בשבת

הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מונית שירות בתל אביבצילום: אביעד הרמן
הדר קנה

ניסיון נוסף לייעל את מערך התחבורה הציבורית בישראל: בימים הקרובים ייצאו לדרך המכרזים הראשונים להפעלת מוניות שירות בכל רחבי הארץ.  משרד התחבורה יפרסם מכרזים להפעלת קווי מוניות שירות חדשים בתל אביב, ברמת גן ובגבעתיים, ובהמשך גם באזורים נוספים.

במסגרת הרפורמה יפורסמו מכרזים להפעלה של כ-20 אשכולות של קווי מוניות ברחבי הארץ, הכוללים כ-110 קווים. הרפורמה כוללת הוספת קווים חדשים של מוניות שירות, שימוש לראשונה של כרטיס הרב-קו בענף המוניות (בימי חול), שיאפשר לנוסעים ליהנות מכל הסדרי הנסיעה המוזלים בתחבורה הציבורית, כולל מעבר בין קווים ללא תשלום, מידע לנוסעים, מידע על נסיעות השירות באפליקציות, הזמנת מקומות בנסיעות בין-עירוניות ועוד.

המכרזים הראשונים כוללים הפעלת קווי שירות חדשים - אשכול תל אביב, שיכלול ארבעה קווים, ובהם קו 4, מהתחנה המרכזית החדשה לחניון רדינג, דרך רח' אלנבי ובן יהודה; קו 5 מהתחנה המרכזית החדשה לשכונת בבלי, דרך רח' דיזנגוף; קו 2 - קו חדש - משכונת אזורי חן לרכבת תל אביב מרכז דרך רמת אביב ואוניברסיטת תל אביב; וקו חדש נוסף  שמספרו 15, מפארק דרום (בגין) לרכבת תל אביב מרכז, דרך שכונות דרום-מזרח תל אביב, קניון עזריאלי, הקריה, בית חולים איכילוב. כל קווי האשכול יפעלו בתדירות של שלוש-ארבע נסיעות לפחות בשעה, ברוב שעות היום.

המתמודדים בהליך התחרותי יוכלו להפעיל כמות גדולה יותר של נסיעות. חלק מהקווים יפעלו מ-05:00 בבוקר ועד 01:00 בלילה, וחלקם יפעלו מ-06:00 בבוקר ועד 24:00 בלילה.

ההליך המכרזי יתבצע בשני שלבים: בשלב הראשון יתבצע מיון מוקדם (PQ) של חברות העומדות בתנאי הסף שקבע משרד התחבורה בהליך התחרותי. חברות שעברו את השלב המוקדם, יוכלו להמשיך ולהתמודד על הפעלת כל אחד מאשכולות קווי המוניות שיצאו בהדרגה לתחרות.

על פי התוכנית, הרפורמה בענף מוניות השירות תחול על כל קווי המוניות הקיימים וכן על קווים חדשים או משודרגים בהם: אילת, בקעת אונו, חולון–בת ים ואזור יהודה ושומרון. עם הפעלת כל הקווים המתוכננים, יגדל מספר מוניות השירות בישראל במאות אחוזים, לעומת מספר מוניות השירות הפועל כיום.

קווי המוניות גובשו לאחר עבודת תכנון שבוצעה במשרד התחבורה, שכללה, בין השאר, פרסום קול קורא שביקש מהציבור להציע קווים חדשים או שינויים של מסלולים קיימים.

שר התחבורה ישראל כץ אמר כי הרחבת מערך שירותי המוניות תאפשר מעבר נוסעים נוספים מרכב פרטי למוניות שירות. לדבריו, "הנוסעים במוניות השירות ייהנו מההנחה הניתנת כיום למחזיקי כרטיס רב-קו באוטובוסים וברכבת. הנוסעים במוניות השירות יזכו גם בהסדרי מעבר של 90 דקות במטרופולינים".

המבקרים: תכנון מיושן שאינו מתחשב בצורכי הנוסעים

מטרת הרפורמה בענף מוניות השירות היא לממש את ייעודן של מוניות השירות, כאמצעי תחבורה משלים לאוטובוסים ולרכבות, ולחזק את מערך התחבורה הציבורית בישראל. ואולם, המהלך סופג ביקורת מצד מי שסבורים כי אינו בשל דיו, מכיוון שהחוק המאפשר שימוש ברב-קו במוניות השירות לא עבר עדיין, וכי לא ידוע הסיכום על הפיצויים למפעילי המוניות כיום. בנוסף, המהלך יעלה למדינה בסובסידיה שהיקפה עדיין לא ברור, אך עשוי להגיע למאות מיליוני שקלים בשנה, ולא ברור אם יפתור את בעיית מערך התחבורה הציבורית.

המבקרים סבורים כי יש כמה בעיות נוספות עם הרפורמה הנוכחית. לטענת המבקרים, הבעיה המרכזית היא שמודל מוניות השירות הקיים כאן הוא ייחודי לישראל, ואילו במקומות שיש אמצעי תחבורה דומה - כמו לונדון, פריס, ניו יורק וברלין - מדובר במערך מתקדם הכולל מוניות שירות עם טכנולוגיה חכמה ומתקדמת. כך למשל, בחלק מהמקרים בחו"ל המסלולים אינם קבועים, והמוניות עוצרות לפי ביקושים שמסמנים הנוסעים באפליקציה ייעודית. ואולם בישראל מערך מוניות השירות מיושן, קבוע ואינו מותאם לאמצעים הטכנולוגיים.

המבקרים טוענים עוד כי התכנון של הקווים מיושן. "משרד התחבורה לא התאמץ לתכנן את המסלולים בצורה טובה יותר. המשרד עשה שינויים בקטנה - וזה פספוס. בסוף יש כלי שירות שהוא יותר טוב מאוטובוס - כי הוא יותר מהיר וקטן ולא חייב לעצור בתחנות, ויכול להיות נוח יותר לנוסעים, אבל לא ניצלו את ההזדמנות לשפר אותו", טוען מקום המעורה במהלך.

בנוסף מעלה המקור טענה גם לגבי התעריפים שלא השתנו: "אין הבדל בתעריף - בסופו של דבר, השר נמנע מלגעת בזה. היה צריך להעלות את התעריף - וכך להוריד את הסובסידיה ולתת יותר שירות לנוסעים". בנוסף, מבקרי המהלך מציינים כי תיקוף הרב-קו  לא יכלול את סופי השבוע, ולכן לא יפתור את בעיות התחבורה במהלך סופי השבוע.

עוד נטען כי המהלך אינו מביא בחשבון את הביקושים והצרכים של התושבים, וכי והתכנון בוצע ללא שיתוף גורמי המקצוע בעיריית תל אביב. מיטל להבי, סגנית ראש העיר תל אביב-יפו ומחזיקת תיק התחבורה בעיר, אמרה כי והתכנון בוצע ללא שיתוף גורמי המקצוע בעיריית תל אביב וללא היענות לפניות הרבות שלה ושל העיריה למשרד התחבורה. "עם כל הכבוד וההתרגשות על כך שסוף סוף מוצגת התקדמות ברפורמה של מוניות השירות שאני דוחפת ליישומה כבר חמש שנים, יש לי ביקורת על כך שתכנון הקווים שמציע משרד התחבורה מבוסס על ראייה תפעולית של תחנות קצה עבור השירות, ולא מביא בחשבון את הביקושים והצרכים של התושבים ובשכונות בעיר. הקווים תוכננו מבלי שנלקחו בחשבון הערות שלנו שנשלחו למשרד מבעוד מועד, ושביססנו אותם על מיפוי הצרכים העירוניים.

"ביקשנו קווים שייסעו על אבן גבירול מצפון לדרום ולהפך, ועל רצועת החוף - ולא קיבלנו; ביקשנו קווי מזרח-מערב, כדי ששכונות כמו נחלת יצחק, ביצרון ויד אליהו יחוברו למרכז העיר - ולא קיבלנו. הבעיה כאמור נובעת מתפישת תכנון בראייה לפעולות, ולא מתוך צורכי הביקוש", אמרה.

 לדבריה, "אף שמדובר בהתקדמות, חשוב שהביקורת תישמע, במיוחד כשמתכננים שהרפורמה תתחיל בתל אביב-יפו, אנו מצפים שתבוצע נכון ובאופן שישרת את התושבים באמת - ולא את הרצון לגזור סרטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker