הממשלה מחלצת את אגד - תמורת פרישה של 3,100 עובדים והכנסת תחרות

ההסכם עם הממשלה קובע כי אגד יהפוך מקואופרטיב לחברה - ויכניס משקיע פרטי שיחזיק 50% מהחברה לפחות ■ בנוסף, אגד ייאלץ למכור את החברה הבת אגד תעבורה, ועד שלא יעשה זאת לא יוכל להתמודד על הפעלת קווים ■ עם זאת, חלק מהקווים ייצאו לתחרות רק בתוך עשור

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוסים של אגד בירושליםצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן

כל קווי האוטובוסים של אגד יועמדו עד 2030 למכרזים תחרותיים, שבהם יוכלו להתמודד מפעילים פרטיים, ו–3,100 מהחברים (בעלי המניות) ומהעובדים הוותיקים באגד יפרשו. כך קובעים עקרונות הסכם חדש שאישרו היום (ד') משרד התחבורה, משרד האוצר וקואופרטיב אגד. ההסכם, שתוקפו לעשר שנים, צפוי להיחתם בימים הקרובים ולקבוע הנחיות בעניין הפעלת הקווים העירוניים והבין־עירוניים של אגד, וכן את הסובסידיה המשולמת לאגד.

ההסכם צפוי לקבוע כי בתוך שנה וחצי יהפוך אגד מקואופרטיב (אגודה שיתופית) לחברה. המהלך יסלול את הדרך לכניסה של שותף פרטי לחברה, שלדרישת משרד האוצר יחזיק לכל הפחות ב–50% ממניותיה. בענף התחבורה העריכו באחרונה כי השותף יהיה גוף פיננסי, כמו קרן השקעות או חברת ביטוח. עם זאת, ייתכן שמכירת נתח מאגד תעורר עניין גם מצד גופים הפעילים בענף התחבורה הציבורית, לרבות יבואני אוטובוסים. מלבד זאת, יידרש אגד למכור את החברה הבת אגד תעבודה, שבה הוא מחזיק בשותפות שווה עם קבוצת תעבורה של משפחת לבנת.

ההסכם צפוי להציב את כניסת המשקיע הפרטי ואת מכירת אגד תעבורה כדרישות סף, שרק עם העמידה בהן יוכל אגד להתמודד בעצמו במכרזים על הקווים שייצאו לתחרות. המכרזים יהיו פתוחים רק למפעלים אחרים, כדוגמת מטרופולין, קווים וסופרבוס.

"החיסכון הכספי יופנה לשיפור השירות"

אגד מצוי כבר שנים במצב פיננסי גרוע, וקופת המזומנים שלו ריקה. ההסכם החדש הושג לאחר משא ומתן ארוך, ולאחר שהסכם הסובסידיה הקודם של אגד פקע ב–2015.

במשך המשא ומתן דרש אגד לחתום על הסכם ל–18 שנה, שיכלול תוספת סובסידיה של כ–100 מיליון שקל בשנה. הדרישות שהעלה אגד היו מטילות על הציבור עלות עודפת שהוערכה במיליארד שקל בשנה בשנותיו הראשונות של ההסכם, בהשוואה למחירי התחרות.

ההסכם החדש, לעומת זאת, צפוי לחסוך כמיליארד שקל בפריסה לעשר שנים, בהשוואה לסובסידיה שהיתה ניתנת לפי ההסכם הקודם. על פי משרד התחבורה, "החיסכון יופנה לשיפור רמת השירות, תוספות שירות, הגברת תדירויות ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות". המשמעות היא שהסובסידיה בגין הקווים שמחזיק כיום אגד צפויה לשמור על רמתה — שנעה בשנים האחרונות סביב 0.8–1.2 מיליארד שקל בשנה, בניכוי המימון הממשלתי לרכישת אוטובוסים ולהנחות לקבוצות נוסעים מיוחדות, כמו קשישים וסטודנטים.

ההסכם החדש גובש על רקע הביקורת הקשה של מבקר המדינה על הסכמי הסובסידיה הקודמים. בדו"ח של מבקר המדינה מ–2013 נכתב: "לא נמצא שמשרד התחבורה או משרד האוצר הכינו תחשיב עלות־תועלת לפני החתימה על הסכם הסובסידיה עם אגד". המבקר העיר גם כי הסובסידיה לאגד לא הופחתה בסכום שהיה צפוי לנוכח היקף הקווים של אגד שנפתחו לתחרות, וכי אגד קיבל פיצוי בגין פתיחת קווים לתחרות גם כשהקווים לא נפלו לידי מפעילים שאינם קשורים לאגד, אלא עברו לחברה הבת שלו, אגד תעבורה.

אגד מפעיל כיום כ–2,950 אוטובוסים ומשרת כ–900 אלף נוסעים ביום, לפי נתוני משרד התחבורה. נתח השוק של אגד בתחבורה הציבורית הוא כ–35%, לאחר שהרפורמה בתחום הכניסה לענף מפעילים פרטיים הפועלים לצד אגד ודן באשכולות גיאוגרפיים מסוימים. ההסכם החדש צפוי להוריד את נתח השוק של אגד ל–25% ואף פחות מכך, בכפוף למספר המכרזים שבהם יזכה.

שר התחבורה, ישראל כ"ץצילום: מגד גוזני

התחרות מתרחבת — תחילה בירושלים

הודעת משרד התחבורה מבשרת כי בחודשים הקרובים יפורסמו מכרזים להפעלת כמחצית מקווי האוטובוס הציבוריים בירושלים — כ–80 קווים המשרתים כ–60 מיליון נוסעים בשנה. ירושלים היתה עד כה מעוז בלתי־מעורער של אגד, למעט הפגיעה המסוימת שספג הקואופרטיב מהקמת הרכבת הקלה. גם קו הרכבת המהירה החדש בין תל אביב לבירה, כשייפתח לאחר עיכוב ארוך, יתחרה בקו האוטובוסים המקביל של אגד.

לפי משרד התחבורה, ב–2019 צפויים להתפרסם מכרזים נוספים על קווים עירוניים ובין־עירוניים, בין השאר בין אשקלון ואשדוד לירושלים ולתל אביב. ב–2020 יפורסמו מכרזים להפעלת עשרות קווים, בין השאר בפרברי ראשון לציון וחיפה. בהמשך יפורסמו מכרזים להפעלת קווי אגד גם בחולון, בכרמיאל, בחיפה, בחדרה, בנגב ובגליל. הממשלה צפויה להעמיד לשימוע ציבורי את תוכנית התחרות.

באחרונה זכה אגד, יחד עם שתי שותפות סיניות, במכרז להפעלת קו הרכבת הקלה בגוש דן, הנבנה בימים אלה. אגד מעוניין להפעיל גם את מערך ההסעות (שאטלים) במסגרת פרויקט הנתיבים המהירים העתידי בגוש דן. ההשתתפות בפרויקטים אלה עשויה להציב בפני אגד אתגרים בתחום ההגבלים העסקיים. ההסכם החדש אינו מטפל בסוגיה זאת או מבטיח לאגד את היכולת להשתתף בפרויקטים.

בממשלה טוענים כי ההסכם אמור לשפר את השירות לנוסעים — בין השאר באמצעות החלפת אוטובוסים מיושנים, הפעלת 150 אוטובוסים חשמליים חדשים, מתן אפשרות לעלייה לאוטובוס מהדלת האחורית ושיפור המידע לנוסעים.

3,100 עובדים יפרשו "תוך דאגה לוותיקים"

בהודעת משרד התחבורה נמסר כי ההסכם החדש משלב בין פתיחת ענף התחבורה הציבורית לתחרות לבין מתן אפשרות לאגד להיערך "לפעול בתנאי תחרות, תוך דאגה לעובדים הוותיקים, שתרמו רבות להתפתחות ענף התחבורה הציבורית מקום המדינה".

הדברים רומזים למה שהיה, לפי הערכות, אינטרס מרכזי של אגד במשא ומתן על ההסכם החדש: הבטחת מקורות כספיים שיאפשרו לאגד לשלם לחברי אגד הוותיקים תמורת מניותיהם עם פרישתם — וכן הבטחת אופק פעילות לאגד, כך שלמניות יהיה ערך. ההסכם החדש נועד לשריין תקציב לפרישה של 1,300 מ–1,500 החברים באגד, וכן 1,800 מתוך 2,400 עובדי דור א'.

"ההסכם יבטיח את מעמדו של אגד"

מקורות המימון של ההסכם הם כניסת המשקיע הפרטי, מכירת אגד תעבורה, וכן המשך הסובסידיה, תוך התייעלות של אגד. לאחר שההסכמים הקודמים הבטיחו לאגד תשלום לפי מודל, שתרם לאי־יעילות, ההסכם החדש צפוי לאמץ את המודל הקיים במכרזים התחרותיים, שבו הסובסידיה לזכיינים מבוססת בעיקרה על ביצוע נסיעות בפועל, לפי עלות לק"מ. התשלום לק"מ אמור להיות קרוב לזה שמקבלים הזכיינים הפרטיים בענף. עם זאת, שלא כמותם, אגד ימשיך ליהנות מקרן ההצטיידות הממשלתית, המממנת רכישה של אוטובוסים חדשים לו ולחברת דן.

בממשלה מתכננים לחדש את צי האוטובוסים המזדקן של אגד, כך שגילם המרבי יהיה עשר שנים, לעומת כ–15 שנה כיום. באחרונה חלה ירידה משמעותית במחירי האוטובוסים עקב התחלת יבוא מסין.

יו"ר מזכירות אגד, אבי פרידמן, אמר: "אגד שותף מלא עם ממשלת ישראל ומשרד התחבורה במימוש הרעיונות להסדרת מבנה התחבורה הציבורית בעשורים הקרובים במדינת ישראל. ההסכם הנוכחי יבטיח את מעמדו ויציבותו של אגד גם בעתיד. זהו ההסכם המשמעותי ביותר עבור אגד מאז הקמתו, והמשא ומתן — שנמשך ברציפות כשלוש שנים — מבטא את עומק ומורכבות הנושאים, ואת המאמץ להביא לשיפור השירות ללקוחות, ולצד זה מחויבות בלתי־מתפשרת להעניק ביטחון תעסוקתי ויציבות כלכלית לטווח הארוך לכ–6,500 העובדים והחברים באגד".

מנכ"ל ארגון 15 דקות לשיפור התחבורה הציבורית, גיל יעקב, אמר: ״אנו מברכים על ההסכם, ואולם הוא ייבחן רק בשאלה אם ייטיב עם הנוסעים ויקצר את זמני הנסיעה — באמצעות קווים מהירים לאזורי תעסוקה, תוספות משמעותיות של שירות, קווים חדשים, תדירות גבוהה, דיוק ואמינות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker