שני גלגלים, שני מושבים ומראה די מגוחך - האם זה העתיד של המכוניות?

יזם סיני צעיר יצר מכונית שמבוססת על רעיון הגירוסקופ ■ "משקיעים פוטנציאלים אמרו לי שאין לי סיכוי לממש את הרעיון הזה, אבל אני מאמין שזהו העתיד של התחבורה העירונית"

לוגו בלומברג
בלומברג
 מכוניות הגירוסקופ דגם 1703 של לינגיון
מכוניות הגירוסקופ דגם 1703 של לינגיוןצילום: בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

הרכב הדו-גלגלי שמזגזג במסלול מבחן בבייג'ין הוא שילוב של אופנוע, מכונית חשמלית וקפסולת חלל, ומנוהל על ידי סמארטפון. המהנדס זאו לינגיון מאמין כי הרכב יגיע לכבישים הציבוריים תוך שנתיים.

בהשראת מכונית הקונספט של חברת פורד מ-1961, שהשתמשה בגירוסקופ כדי לייצב את עצמה, זאו בנה רכב הדומה לתא חילוץ בחללית בסרט מדע בדיוני. חברת בייג'ין לינגיון טכנולוגיות חכמות מתכננת לבנות מכוניות גירוסקופיות במטרה להתחיל למכור אותן בשוק ב-2020.

זאו לינגיון
זאו לינגיוןצילום: בלומברג

"משקיעים פוטנציאלים אמרו לי שאין לי סיכוי לממש את הרעיון הזה", אמר זאו, 40, אחרי מבחן נהיגה בדגם אבטיפוס שנקרא 1703. "אבל אני מאמין שזהו העתיד של התחבורה העירונית, מכיוון שהוא ייחודי, חסכני באנרגיה וקל לניהול".

החברה של זאו אינה היחידה שמנסה להרוויח מהתקדמות בתחום הסוללות והמכוניות החשמליות ולנצל את טכנולוגיית הגירוסקופ באייפון, שמשמת לעקוב אחרי תנועות המשתמשים. ליט מוטורס, סטארט-אפ מסן פרנסיסקו, פיתח כמה דגמי אבטיפוס של רכב חשמלי דו-גלגלי, וב-2016 דיווח "ניו יורק טיימס" כי החברה במגעים למכירתה ל אפל .

 מכוניות הגירוסקופ דגם 1703 של לינגיון
מכוניות הגירוסקופ דגם 1703 של לינגיוןצילום: בלומברג

רכבים דו-גלגליים הופיעו בראשונה לפני יותר מ-100 שנים, בהן מעולם לא זכו לאהדת הצרכנים. זאו ראה את מוכנית הקונספט של פורד באינטרנט לפני כמה שנים, ואמר כי הרעיון, שמעולם לא מומש, מצא חן בעיניו מיד. הוא כל כך התלהב מהרעיון שהחליט להקים חברה ב-2014 לפיתוח גרסה של המאה ה-21 לרכב.

הוא הקים את החברה עם השקעה ראשונית של 3 מיליון יואן (470 אלף דולר) מאנג'לים, כשהיו לו רק שלושה עובדים. שלוש שנים לאחר מכן הוא גייס 10 מיליון דולר ממשקיעים כמו חברות ההון סיכון צ'יינה ברודבנד וסקויה קפיטל. כעת זאו מעוניין לגייס 30 מיליון דולר כהכנה לייצור המוני של המכונית. לדבריו, שווי החברה כיום הוא 60 מיליון דולר.

 מכוניות הגירוסקופ דגם 1703 של לינגיון
מכוניות הגירוסקופ דגם 1703 של לינגיוןצילום: בלומברג

"ברוב המקרים השימוש במכונית נעשה על ידי אדם אחד בלבד, כך שיש מקום למכונית לאדם אחד בשוק", אמר לי ג'אינווי שהוביל את ההשקעה של סקויה בחברה ב-2014. "כל עוד הם יכולים להוכיח כי הרכב בטיחותי ואמין, הממשלה תקבל את הרעיון הזה. ההשקעה בחברה זו היא לטווח ארוך", הוא אמר.

דגם האבטיפוס 1703 יכול לנסוע גם בצורה אוטונומית, וניתן לשלוט בו בעזרת עכבר מחשב ומסך 24 אינץ'. הגירוסקופ, שמייצב את הרכב, נמצא מתחת למושב. דלתות הרכב נפתחות משני הצדדים, ובתחתיתן נמצאים גלגלים מתקפלים. במהלך נסיעת מבחן, המכונית היתה יציבה ושקטה וכן יותר גמישה בפניות מרכבים רגילים. טווח הנסיעה ללא טעינה הוא 100 ק"מ, וזאו מתכנן כי יהיה ניתן להסיר את הסוללות ולהטעין אותן בבית.

 מכוניות הגירוסקופ דגם 1703 של לינגיון
מכוניות הגירוסקופ דגם 1703 של לינגיוןצילום: בלומברג

"השאלה היא האם יהיה ניתן להשתמש ברכב זה בצורה חוקית בכבישים ציבוריים", אמר נאנן קו, שותף בכיר בסוכנות האנרגיה החדשה של בלומברג בבייג'ין. "הבעיה היא שרכב זה נראה יותר כמו צעצוע לעשירים מאשר כלי תחבורה יעיל", הוא אמר.

זה לא מפחיד את זאו. "יצרנו משהו שתעשיית המכוניות לא הצליחה לייצור ב-100 השנים האחרונות. מכונית הגירוסקופ סוחפת את הדמיון של האנשים על צורת התחבורה העתידית", אמר זאו.   

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ