המסיבה בענף הרכב נגמרה מוקדם מהצפוי

דניאל שמיל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

<< הצונאמי שהיכה ביפאן הצטרף לשורת חדשות מטרידות שקיבלו יבואני הרכב השנה. טבלאות המסירות עוד לא מראות זאת, אך נראה ש-2011 לא תהיה טובה כפי שציפו היבואנים.

אחרי משבר שנמשך מעט פחות משנה, ענף הרכב התאושש בשנה שעברה היטב והמסירות עלו ב-25%. בקרב היבואנים היתה כמעט אופוריה והתחזית ל-2011 היתה כי המכירות ימשיכו לעלות. אמנם, בחודשיים הראשונים של השנה נרשמה עלייה של 24% - אך ייתכן שהמספרים מטעים.

תחילת 2010 היתה תקופה חלשה לענף הרכב, מאחר שהרבה עסקות הוקדמו לסוף 2009 (משיקולי שווי שימוש) ואילו השנה נדחו רכישות לינואר כדי שברישיון הרכב תירשם השנה החדשה. הבעיה המרכזית בענף הרכב היא הביקושים הנמוכים למכוניות משומשות. חברות הליסינג מוציאות כעת לשוק מכוניות מ-2007, שהיתה שנה מצוינת לענף הרכב, בה נקנו 191 אלף מכוניות - כ-60% בידי לקוחות מוסדיים. אם כן, לפי הערכה גסה, חברות הליסינג יבקשו למכור השנה כ-115 אלף מכוניות משומשות, ולא בטוח שיש בחוץ מספיק לקוחות לכל המכוניות האלה.

איום נוסף על מכירת המכוניות המשומשות הוא קבוצה חדשה של מכוניות עירוניות חדשות וזולות, במחירים של 60 אלף שקל או מעט יותר. היצע של מכוניות חדשות במחיר כזה מביא להורדת מחירי המכוניות המשומשות הקטנות שמשפיעות גם על מחירי המשפחתיות. לכן אנחנו רואים מודעות ענק של מגרשי המכירה של חברות הליסינג המכריזות על הפחתות מחירים ניכרות.

הקושי למכור מכוניות משומשות ישפיע גם על רכישת הרכב החדש של חברות הליסינג. היבואנים מעריכים כי חברות הליסינג יעדיפו להאריך עסקות כדי להימנע מהצורך למכור עוד אלפי מכוניות. לכך יש להוסיף את העובדה שענף הליסינג הפסיק לגדול, ואולי אף יקטן מעט השנה.

היבואנים מתמודדים גם עם תחרות גוברת. בשוק הרכב יש כיום שחקנים עולים כמו קיה, רנו, סקודה, מיצובישי או שברולט, שמתמודדים על ציי הרכב ועל הלקוח הפרטי ופוגעים בנתח השוק של השחקנים הוותיקים. העוגה מתחלקת לפרוסות קטנות יותר, וכדי למכור את המכוניות שהזמינו היבואנים הם מגדילים את ההנחות לחברות הליסינג ופוצחים במבצעים לקהל הפרטי. באופן אירוני, מבצעים אלה דוחפים למטה את מחירי המשומשות ומקשים על חברות הליסינג.

יבואני הרכב היפני חוששים כי הצונאמי יגרום לבעיות מלאי ועליית מחירים בהמשך השנה, שיקשו עליהם להיות תחרותיים מול יבואנים אחרים. בכל מקרה, נראה שהמסיבה בענף הרכב נגמרה מוקדם מהצפוי והאופטימיות התפוגגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker