הקופה של אגד מרוששת - אבל שכר הבסיס של אלפי נהגים יעלה ב-10%

העלאת השכר - ללא קבלת אישור ממשרד האוצר, שמסבסד את אגד. בהסכם עם ההסתדרות הוחלט בנוסף על חלוקת מאות דרגות קידום לעובדי המינהל והמשק, ועל הטבות כלכליות לנהגים שישולמו רטרואקטיבית מינואר 2017

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוס אגדצילום: אליהו הרשקוביץ

שכר הבסיס של אלפי נהגי אגד יעלה בכ-10% ל-43.5 שקל בשעה – כך הודיעו היום (ב') ההסתדרות וקואופרטיב התחבורה הציבורית. ואולם, מבדיקת TheMarker עולה כי ההסכם החדש לא הובא לאישורו של משרד האוצר, שמסבסד את פעילות אגד, ועל כן אגד יצטרך בשלב זה לממן את תוספות השכר מקופתו המרוששת – שכבר כמעט והביאה את מפעיל התחבורה הציבורית הגדול בישראל לסף פשיטת רגל.

ענף התחבורה הציבורית באוטובוסים סובל כיום ממחסור של אלפי נהגים וקיים קושי לגייס עובדים חדשים, בעיקר באזור המרכז. מחסור זה פוגע קשות בשירות לנוסעיים, בדמות ביטולי נסיעות אוטובוסים, איחורים כבדים וקשיים לפתח את המערך ולתגברו. על כן, שיפור התנאים לנהגים הוא צעד חשוב.

ואולם, לפי מידע שהתקבל, תוספת השכר לנהגים יקוזזו בוויתור על רכיבי שכר אחרים, כמו ביטול ההצמדה השנתית למדד. עם זאת, הוחלט כי עובדים ותיקים (שש שנים ויותר) יקבלו תוספת ותק בסך 1% לכל שנה. עוד סוכם בין הנהלת אגד להסתדרות על חלוקת מאות דרגות קידום לעובדי המינהל והמשק, על הסדרת נושא הפרמיות שישולמו לנהגים ועל צמצום הפערים בשכר העידוד בין עובדי דור א' לעובדי דור ב'. כל ההטבות הכלכליות לנהגים שעליהן הוסכם ישולמו רטרואקטיבית מינואר 2017, כך שהעובדים צפויים לקבל הפרשים בגובה עשרות אלפי שקלים.

אגד פועל מזה כשנתיים ללא הסכם סובסידיה חתום מול המדינה. זאת, בין היתר, בשל מחלוקות סביב חבילות הפיצויים שיקבלו חברי אגד ועובדי דור א' עם פרישתם, במסגרת תהליך ההתייעלות שהמדינה דורשת מאגד לעבור. בהסכם השכר החדש, שנחתם בין ההסתדרות להנהלת אגד, סוכם על מכסה של עובדים שיוכלו לפרוש ושלהם יוצעו תנאי פנסיה "אטרקטיביים" – באופן שעשוי לצמצם את הפערים בין אגד לממשלה.

כחלק מהמו"מ מול הממשלה על הסכם סובסידיה חדש, אגד ייהפך מקואופרטיב לחברה בע"מ – שינוי דומה לזה שעברה חברת דן בשנים האחרונות. לצורך כך, באגד מחפשים כיום משקיע פרטי, שיהיה ככל הנראה גוף פיננסי כמו קרן השקעות. עוד תצטרך אגד לוותר על רבים מקוויה הוותיקים ברחבי הארץ. לירושלים, למשל, צפויים להיכנס שני מפעילי תחבורה ציבורית פרטיים – על חשבון המונופול הנוכחי של אגד בקווי השירות בבירה.

לפני כחודשיים נהפכה חברת מטרופולין למפעילת התחבורה הציבורית הראשונה בענף שמעלה את השכר השעתי ההתחלתי של הנהגים לרף 43 שקל, במסגרת גיוס מאות נהגים חדשים לשורות החברה. עתה, כך נראה, שאר המפעילות מיישרות קו בתנאי השכר. לפי הערכות בענף, בהמשך יוסכם עם הממשלה על סבסוד העלאת שכר גורפת לכלל הנהגים ביתר חברות התחבורה הציבורית.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בירך על ההסכמות שהושגו וציין כי: "ההסכם טומן בחובו בשורה היסטורית לא רק עבור נהגי אגד אלא עבור ענף התחבורה הציבורית כולו. מעבר לעובדה שהוא מביא לצמצום פערים בין עובדי אגד ומשפר את תנאי השתכרותם ואת ביטחונם התעסוקתי, הוא גם סולל את הדרך לשיפור התנאים בחברות אחרות בתחום".

יו״ר אגד, אבי פרידמן, הוסיף: "מדובר בהסכם חשוב בתחום התחבורה הציבורית בישראל המחזק את מעמד הנהגים ומייצר בטחון תעסוקתי לעובדים לצד יציבות וודאות לחברה לשנים רבות קדימה. אני מאמין שהשותפות עם העובדים תאפשר לאגד להתמודד היטב עם אתגרי העתיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker