מבחן רכב

מלך בשטח - משאית בכביש

הדגם החדש של רכב השטח הנמכר בישראל - טויוטה לנד קרוזר - צפוי להמשיך לשמור על המקום בפסגה ■ אם אתם עכברי שטח - הרכב הזה הוא חלום עבורכם ■ אם אתם לא חובבי הז'אנר - תוכלו למצוא רכבים מודרניים בהרבה באותו מחיר

אורן דורי
אורן דורי
טויוטה לנד קרוזר
אורן דורי
אורן דורי

כבר שנים שטויוטה לנד קרוזר הוא רכב השטח הנמכר בישראל, וכנראה גם המבוקש ביותר בשוק המכוניות המשומשות. הדגם המחודש, שהושק בישראל בפברואר, לא צפוי להתקשות לשמר את המסורת — בין השאר כי כמעט נגמרו לו המתחרים. ה"ג'יפים" המסוקסים שנמכרו בעבר בסוכנויות ניסאן, קיה, יונדאי, איסוזו, שברולט, פורד ועוד — התחלפו ברכבי פנאי־שטח רכים, שלא בנויים להרפתקות מחוץ לכביש.

מטבע הלשון "רכב פנאי־שטח", שנכנס לחיינו בעשור הקודם עם פריחת מגזר ג'יפוני האספלט, הוא מונח שיווקי ומטעה. בפועל, רכב פנאי־שטח נועד לכלות את שנותיו על כבישים פקוקים. למרבה האירוניה, דווקא רכבי השטח האמיתיים הם אלה שזוהרים באמת בשעות הפנאי — בטיולים אתגריים בסופי שבוע ובחופשים.

בעבר, החיסרון העיקרי בנסיעת שטח בטויוטה לנד קרוזר היה טמון בכישורים של הנהג הממוצע. נראה שבטויוטה, שמייצרת את הדגם מ–1984, החליטו להעביר את הפוקוס משיפור פוטנציאל השטח של הרכב אל שיפור המימוש שלו, באמצעות פיתוח מערכות עזר אלקטרוניות לנהג. בקרות אוטומטיות אלה מווסתות את הכוח לגלגלים שבהם האחיזה היא המיטבית ו"מעלימות" שגיאות אנוש.

השילוב בין הטכנולוגיות החדשות לבין המכניקה המסורתית — שלא לומר דינזואורית: שלדת סולם (שלדה נפרדת) כמו במשאיות וסרן אחורי "חי" — מאפשרת לדגם העדכני לצלוח בקלילות כמעט כל מכשול בדמות שיפועים גדולים, סלעים ושלוליות עמוקות. חלק מהמערכות החדשות לא הגיעו לדגם הישראלי, כמו בקרת שיוט איטי לשטח טכני, שמייתרת את השימוש בדוושות ומותירה לנהג רק לכוון את ההגה.

במסגרת מתיחת הפנים של לנד קרוזר נוספו מערכות בטיחות אקטיביות לכביש, אבל רק במהדורה הבכירה, שעולה 400 אלף שקל (גרסת הבסיס זולה בכ–100 אלף שקל). בנוסף, היפנים עיצבו מחדש את תא הנוסעים, אך הוא עדיין נראה מיושן. חלל הנוסעים בגרסה הארוכה של הלנד קרוזר הוא ענק, כצפוי, עם מקום ראוי לשבעה נוסעים. תנוחת הנהיגה הגבוהה, החולשת על מכסה מנוע ארוך, מזכירה נהיגה במשאית אמריקאית יותר מאשר במכונית רגילה.

המבנה מוכוון השטח של הרכב הכבד נוטל את מחירו בכביש. המרכב רוכן מעל המתלים עם כל עיקול או שינוי במהירות. בחושך, ניתן לראות בבירור את אלומות פנסי ה–LED מטפסות מעל הרכב שמלפנים עם לחיצה על דוושת התאוצה — וצוללות לכיוון הכביש בבלימה. גם מנוע הדיזל עתיר המומנט מצטיין בשטח, אבל מנפק ביצועים בינוניים בכביש המהיר, בשילוב רעשים מתכתיים רמים.

שורה תחתונה: חלום לעכברי שטח. לא חובבים את הז'אנר? במחיר של לנד קרוזר תוכלו למצוא רכבי פנאי מודרניים בהרבה, לרבות לקסוס RX מבית טויוטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker