ועדה מטעם משרד התחבורה תמליץ: להוזיל מס קנייה למכוניות ולקבוע מס נסיעה

"מבנה המסים על שוק הרכב אינו הולם את הצרכנים העדכניים וההתפתחויות הצפויות", נכתב בסעיף החוק

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

מסדירים את השינוי במיסוי לרכב: במסגרת חוק ההסדרים מוצע להטיל על שר התחבורה להקים ועדה ל"בחינת מיסוי העלויות הקבועות והמשתנות בענף הרכב".

מדובר בוועדה שכבר הוקמה, למעשה, על ידי פקידים בכירים באגף התקציבים באוצר, רשות המסים ומשרד התחבורה, וכעת מבקשת כתב מינוי רשמי. מטרתה היא לשנות את נטל המס על כלי הרכב, ולהפוך אותו לתלוי שימוש, ולא מבוסס על בעלות. במילים אחרות, מס הקנייה יופחת, ובמקום זאת ייקבע מס נסיעה, שיתבסס על השימוש ברכב.

"מבנה המסים על רכב נקבע לפני שנים רבות כאשר כלי הרכב נתפסו כמוצר מותרות" נכתב בדברי ההסבר לסעיף זה בחוק ההסדרים, "מבנה זה אינו הולם את הצרכנים העדכניים וההתפתחויות הצפויות".

המס לא משרת את ההתמודדות עם הזיהום, הגודש והפגיעה בבטיחות שנגרמת בשל נסועה גבוהה. מס הקנייה כמעט קבוע (83%, עם הנחה מוגבלת למכוניות מזהמות פחות) וגביית המס על הדלק (בלו) תלך ותרד ככל שרבים יותר יעברו למכוניות יעילות יותר בצריכת הדלק ולטכנולוגיות היברידיות וחשמליות.

הורדת המיסים עולה בקנה אחד עם דרישת ה-OECD, והיא המשך להמלצות הועדה למיסוי ירוק - למסות רכב על פי הנזק שהוא גורם לסביבה.

בועדה מנסים לבחון כמה דרכים למיסוי הנסועה. דרך אחת, פשוטה יותר, היא ליצור אגרת רישוי דיפרנציאלית. ככל שמס' הקילומטרים שהמכונית נסעה בשנה גבוה יותר, כך האגרה גבוהה יותר. לכך אפשר להכניס משתנים נוספים כמו סוג המכונית ועד כמה היא בטוחה ומה מידת הזיהום שהיא פולטת, וכן את אופי השימוש ברכב (פרטי או מסחרי).

דרך נוספת, ומורכבת, היא להוסיף לשקלול גם שעת הנסיעה (בשעות העומס או אחריהן) והמקום בו נעשתה - נסיעה באזור תל אביב הצפוף יוצרת גודש ופוגעת יותר מנסיעה הרחק מהעיר. בהולנד כבר עורכים ניסוי במערכת כזאת, המבוססת על איכון לוויני.

חסרונה הגדול הוא פגיעה בפרטיות, והאפשרות ליצור מאגר נתונים שיאפשר מעקב אחרי הנהגים בסגנון "האח הגדול" של ארוול. ייתכן שגם בישראל ייערך ניסוי, בתקציב של שבין חמישה לעשרה מיליון שקל, כך מוערך בטיוטת חוק ההסדרים.

נטל המס על הנהגים לא יפחת, אלא רק ישתנה. הועדה תוסמך לבחון "האם וכיצד" לשנות את מבנה המיסוי, וזאת "במקום או בנוסף" למיסים כיום. נראה כי האוצר לא יוותר במהרה על ענף המעניק לו 15% מהמכנסות המדינה (27.7 מילארד שקל ב-2008).

המסקנות יוגשו עד אוקטובר 2011, וכנראה שיחלפו כמה חודשים, לכל הפחות, עד שיישומן יתחיל. מדובר ביישום הדרגתי, ולכן יחלפו שנים עד שיורגש שינוי במיסוי על רכב. בענף הרכב מעריכים שלאחר טלטלות רבות במיסוי על מכוניות לאחרונה (ב-2009 הועלו המיסים ואחרי כמה חודשים הורדו מעט), מבקשים במשרד האוצר להעניק לשוק הרכב יציבות ואופק ברור לתכנון עסקי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker